Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Епископ Сионий дари частица от мощите на Св. Климент Охридски на държавата

Дарената частица от мощите на Св. Климент Охридски ще бъде съхранявана в Националния исторически музей докато бъде построен параклисът, в който ще бъдат събрани светини, свързани с историята на християнството по нашите земи и делото на Светите братя Кирил и Методий. Идеята е в параклиса да бъдат събрани и съхранявани частици от мощите на Светите седмочисленици- братята Кирил и Методий и техните ученици, съхранили и пренесли старата българска азбука от Великоморавия в България. Освещаването на мястото и началото на градежа се планира за 24 май.

"Целта е да бъде изграден параклис на Светите Седмочисленици- Кирил, Методий, Климент, Наум, Ангеларий, Сава и Горазд", обясни в "Добре казано" по РАДИО ВИДИН Негово Преосвещенство Величкият епископ Сионий.

Реликвата трябваше да бъде връчена на министър председателя на България Бойко Борисов, като чрез символиката на този жест дарението трябваше да стане собственост на българския народ. Но премиерът точно в този ден бе зает и светия дар приеха министърът на културата Вежди Рашидов и директорът на НИМ проф. Божидар Димитров.

"Предайте на г-н Бойко Борисов тази велика реликва с пожелание Бог да благославя неговото трудолюбие, неговата голяма грижа и всеотдайност за устройството на милата ни родина България", каза по време на церемонията в началото на седмицата митрополит Сионий.

Частицата от мощите на Св. Климент Охридски вече е изложена за поклонение в музея. Реликвата е духовен спомен на епископ Сионий още от първите дни на монашеството му, когато му е била подарена от гръцки монаси от манастира "Св. Богородица", където се пази всечестната глава на Св. Климент Охридски.

"Винаги съм смятал, че тази светиня трябва да се сподели с повече хора, да бъде на национално поклонение. Тя трябва да бъде виждана, почитана и целувана от много хора и от нея да изтича благословение към тях"- сподели епископ Сионий. По думите му, решението да се направи това дарение е взето заедно с Видинския митрополит Дометиан.

"В тези нелеки дни на изпитание се моля на Бог проф. Божидар Димитров да успее да събере частици от светите мощи на Седмочислениците- създателите на българската писменост и техните най-близки ученици, и да направи една истинска духовна мощехранителница на българската святост, българския дух и просвета, за да успеем да възкресим духовността на българската нация", каза още в "Добре казано" Величкият епископ Сионий.

Параклисът ще бъде изграден от дарения, за които Светият синод ще преговаря с духовенството в Италия, Албания, Словения и Македония. По предварителни изчисления стойността му няма да надвишава 150 хиляди лева.
По публикацията работи: Александър Русев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев: Еврото не е панацея за проблемите с финансите

Държавните финанси на България са завършили 2024 г. с дефицит от точно 3% от БВП, вмествайки се в правилото за устойчиви публични финанси на Европейския съюз.  Това показват предварителни данни на НСИ и Евростат за бюджетния баланс, измерен по европейската методология.  Така страната се доближава крачка по-близо до еврозоната, като шансовете..

публикувано на 24.04.25 в 10:00

Защитени ли са правата на жените у нас?

Програмата бе представена преди дни, а бюджетът и е над 4,3 млн. лв. Тя дава шанс на организациите да получат между 39 116 лв. (20 000 евро) и 117 349 лв. (60 000 евро) за период до 34 месеца. Тя е част от проект, чрез който Български фонд за жените ще инвестира над 8,3 млн. лв. под формата на директно финансиране в рамките на три програми и..

публикувано на 23.04.25 в 10:45

Стигат ли ни доходите?

Успява ли ръстът на доходите да компенсира инфлацията? Най-коректният измерител дали постепенно забогатяваме, според експертите, е покупателната способност. Това е накарало специалисти от асоциация "Активни потребители" да направят проучване, в което да сравнят цени и доходи в България през последните 20 години. Те са прегледали данните за периода..

публикувано на 22.04.25 в 11:39

Отец Рафаил: "Възкресение Христово е централното събитие в човешката история"

Възкресение Христово е, може да се каже, централното събитие в човешката история, защото от времето на античността са казвали едва ли не, че самото християнство е остаряло като религия и скоро ще изчезне. Ние виждаме, че минават различни цивилизации, развитието на различни езици, философии, теории, обаче остава само едно нещо неизменно и това..

публикувано на 21.04.25 в 11:22

Дълги дел- селото с народен гастроном и съхранени традиции

Екипът на радио Видин се отправя към село Дълги дел. Намира се в  община Георги Дамяново,  област Монтана. Планинско село, разположено по горното течение на река Огоста, почти на границата със Сърбия.  Селото има древна история.  Смята се, че е възникнало по време на римското владичество. Римската империя е водила тежки битки за завладяване на..

публикувано на 18.04.25 в 11:10
Яница Петкова

Яница Петкова: Действията на опозицията са в пряка полза на управлението

С трус във властта ще се запомни настоящата седмица. ДПС на Ахмед Доган оттегли подкрепата си от управляващото мнозинство, защото не желае да подкрепя модела "Пеевски" на корупция и конституционален произвол.  От ГЕРБ, БСП и ИТН декларираха, че остават непоколебими в решимостта си да изпълнят приоритетите и ангажиментите, поети пред българското..

публикувано на 17.04.25 в 10:00

Може ли да бъде намален делът на сивата икономика у нас?

Делът на сивата икономика в България расте и вече е 34.6%. До 2017 г. у нас е налице умерен, но стабилен спад на сивата икономика от близо 32% до 30%. С идването на пандемията има рязко увеличение до 32.9%, а през 2023 г. неформалната икономика в страната вече има дял от 34.6% от БВП. Това е най-високото ниво за ЕС, равняващо се на 60..

публикувано на 16.04.25 в 10:45