Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Горещини, басейни, фонтани по график и тук-там работещи чешмички...

35 градуса са измерени днес във Видин, близки до тези стойности са и температурите в останалите градове от Северозападна България. Температурите обаче са далеч от рекордните стойности, съобщиха от Хидрометеорологичната обсерватория в Плевен, а съвсем леко живакът ще тръгне "надолу" в края на съботния ден, когато на места се очакват краткотрайни превалявания. Захлаждане и градушки са малко вероятни.

 
Фонтаните в центъра на Видин ще работят през цялото лято, но по график, информират от общинската пресслужба. Разпореждането е на кмета на община Видин Герго Гергов.
 
Фонтанът на площад "Бдинци" ще бъде пускан от 07.30 до 09.30 ч. и от 16.30 до 18.30 часа, а кръглият шадраван до паркинга на Общината- от 08.30 до 10.30 ч. и от 17.30 до 19.30 часа, включително в събота и неделя.
 
В най-горещата част на деня фонтаните ще "почиват"... Но ще има компенсация! От Общината подчертаха, че  от днес в жегите видинчани ще могат да се разхлаждат край  фонтана пред Стамбол капия, известен като "Момчето с рибката"- той щял цялото лято да работи без прекъсване. Както се казва- и за това благодаря... 
 
 

© Снимка: Община Видин

И съвсем навреме... Защото именно през лятото градинките и парковете са едни от най- предпочитаните места, в които хората търсят прохлада. А и да не забравяме, че лекари съветват в летните горещини да се приема вода, и то в големи количества. Стажант- репортерите на РАДИО ВИДИН Милвана Игнатова и Петър Антонов провериха как се разхлаждат видинчани.

"Носим си вода от вкъщи, в града няма работещи чешмички, в тези горещини това е просто срамно! Принуждаваме се да купуваме за децата вода от близките заведения. Гости на града също питат за чешмички, а ние отговаряме, че няма. Добре поне, че фонтаните работят- с тях е и по-хладно и по-красиво"- коментират хората. От пресцентъра на общината информираха, че двете чешми при Стамбол капия вече работят, както и тази до художествената галерия в парка. Правят се ремонти и на други чешми на възлови места в града.
 

© Снимка: Жоро Александров

 
 
 
 
И във Враца е горещо. Там начините за разхлада в знойните юлски дни са традиционните- откритият басейн в града е отворен. За по-претенциозните пък е комплексът в прохода "Вратцата", където предлагат разходка с водно колело, под дебелата сянка на вековни дървета, което осигурява прохладата.

 
 

© Снимка: РАДИО ВИДИН

Големият фонтан в Монтана не работи само за часове през лятото, за да го почистят
и спира за постоянно през зимния сезон. През лятото, много от жителите на Монтана предпочитат точно там да се разхлаждат през горещите часове на деня. Други не пропускат дебелата сянка в Градската градина или в парк "Монтанезиум". В него липите и езерото, пълно с вода през цялото лято, са притегателно място за много майки с деца. Там те намират прохлада и удобно място за игра. Градски чешми с питейна вода има на няколко места в централната част на града, а чешмите се използват от всички в летните горещини.
По публикацията работи: ЕКИП НА РАДИО ВИДИН


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Единственият възможен или рисков е първият ни бюджет в евро?

Проектът на държавния бюджет за 2026 година беше одобрен от кабинета и внесен за обсъждане в Народната събрание. Той е разработен при 3 процента дефицит и растеж на икономиката до 2,7%. Предвижда се държавният дълг да достигне 31,3% от БВП, като максималният размер на новия държавен дълг, който може да бъде поет, е до 10,44 милиарда евро. Данък..

публикувано на 18.11.25 в 11:45

Защо е нужно доброволчеството да бъде уредено със закон

Защо трябва да има Закон за доброволчеството и как да не се превърне в административна пречка вместо да насърчава. Коментарите потърсихме в "Посоките на делника". Поводът е дискусия, която  Съветът за развитие на гражданското общество организира. Представители на над 50 организации, институции и депутати обсъдиха трите законопроекта за..

публикувано на 17.11.25 в 12:00

Село Чирен: Заедно можем повече!

Село Чирен е разположено е в Западния Предбалкан, в подножието на ниския планински рид Милин камък. Намира се на около 15 км от областния център град Враца. Природата тук е уникална, има множество изворни води, наблизо е  природният феномен Божият мост, местността Милин камък, но най-голямата известност селото придобива от  находището и..

публикувано на 14.11.25 в 12:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Безвластието се усеща по-силно и от корупцията

Стратегическите решения, които ще определят следващото десетилетие на европейския континент и ролята на България в тях, обсъдиха политици и експерти.  Основните акценти включваха ролята на НАТО, регионалните инициативи, механизмите за ограничаване на корупцията и укрепване на отчетността.  Представени бяха и начини, по които може да се..

публикувано на 13.11.25 в 10:00

Ресторантьори на прага на еврозоната - какви са проблемите в бранша?

От Българската асоциация на заведенията и Сдружението на българските заведения изразиха остро несъгласие с предложения държавен бюджет за 2026 година. Според тях заложените данъчни промени ще нанесат сериозен удар върху ресторантьорския и хотелския сектор. Председателят на Българската асоциация на заведенията Ричард Алибегов сподели, че..

публикувано на 12.11.25 в 10:45

Замръзна ли отново строителството на новия път Видин-Ботевград?

Новият скоростен път Видин-Ботевград е определен като приоритетен за правителството, но предвидените за строежа му средства в следващите години са по-малко. Към момента строителни дейности се извършват само в два от шестте участъка между Видин и Монтана. Отсечката Мездра-Ботевград се очаква да е напълно завършена чак в края на следващата година...

публикувано на 11.11.25 в 11:40

Има ли криза за пелети и колко ще ни излезе отоплението тази зима

Времето тази есен застудя по-рано. Отоплителният сезон започна, рязко се увеличи и търсенето на пелети. Повечето видинчани се отопляват на климатици, показа анкета на Радио Видин: "На климатик. По- удобно, по- изгодно ми е... На пелети от камината на Община Видин. Климатикът си е студена топлина... На климатик. Така, поне ние по -изгодно. А..

публикувано на 10.11.25 в 14:43