Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Белоглав лешояд попълни колекцията на природо-научния музей в Белоградчик

Най-новият експонат в природо-научния музей в Белоградчик е белоглав лешояд- сравнително млад екземпляр, с размах на крилете 260 см.
 
В България лешоядът е строго забранен вид. До средата на ХХ век в страната са гнездели белоглави лешояди, но тъй като те се хранят с мърша, с намаляване на животновъдството изчезват и тези птици. Днес умрелите животни се изгарят в екарисаж, така че храна за тези птици няма. С цел възстановяването на вида четири неправителствени организации внасят у нас 26 лешояда от Испания. Известно време те са гледани във волиери във Врачански Балкан, Централен Балкан, Сините камъни и Котленската планина, където са били подхранвани изкуствено. След това са пуснати на свобода.
 
Лешоядите летят на високо и могат да изминат стотици километри на ден. Това доказва и пръстенът на крака на белоглавия лешояд- той е прелетял от Централен Балкан, а не от по-близкото с.Озерово във Врачанския Балкан. Но по някаква нещастна случайност той се е ударил в електропровод. Намират го служители на електро-разпределителното дружество, които веднага се обаждат на уредника на природо-научния музей в Белоградчик Тодор Тодоров. А той го изпраща в София в Националния природно-научен музей за препариране. Сега в белоградчишкия музей това е най-големият представител на птичия вид.

Природно-научният музей в града под скалите отваря врати през 1975 година. Идеята била да се излагат представители на флората и фауната от района на Белоградчик. Но с годините броят на експонатите нараства и сега в него могат да се видят експонати от цяла Северозападна България. Сбирката се състои от растения, несекоми, риби, земноводни, влечуги и бозайници. Особеното при подредбата им е, че са разположени по екологичен принцип- така, както се срещат по местообитания- в гората, във водата и т.н. Белоглавият лешояд не е единственият едър експонат в музея. Още от входа могат да се видят и скален орел, мечка, елен, а в другите зали и диво прасе, муфлон, дропла, сърна, вълк. Между едрите представители на животинския вид посетителите на музея с повишен интерес разглеждат риса- също вече изчезнал от нашите земи вид. Благодарение на професионалната работа на служителите в музея сбирката непрекъснато се увеличава, а музеят е едно от най-интересните за посещение места в града, особено за децата.
По публикацията работи: Иванка Петрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Извънредна сесия във Враца заради кризата в Комплексния онкологичен център

Общинските съветници във Враца се събират на извънредно заседание, а повод за това е ситуацията в Комплексния онкологичен център. Съветниците се събират на сесия на 11 ноември /понеделник/. В 17 часа общинските съветници ще се съберат, за да прекратят договора на д-р Григор Томов като управител на КОЦ във Враца и да изберат кой да поеме управлението на..

публикувано на 09.11.24 в 11:00

Област Монтана е готова за зимното поддържане на пътищата

В почти всички общини в област Монтана има сключени договори за зимно поддържане на пътищата. Сол и пясък са осигурени за месец. До края на ноември има утвърден план за зимно поддържане на републиканската пътна мрежа на територията на Областно пътно управление Монтана. Към момента са налични 270 тона сол и 2600 тона пясък. Количеството е повече от..

публикувано на 09.11.24 в 08:26

Снимката на 8 ноември 2024 година

Основно училище "Любен Каравелов" във Видин отбеляза 190 години от рождението на своя патрон . Мероприятията започнаха рано сутринта с поднасяне на цветя и тържествена щафета, в която участваха ученици от 5-и клас.  "Има такъв народ" (ИТН) внесе жалба в Конституционния съд с искане за частично касиране на проведените на 27 октомври избори. Тя..

публикувано на 08.11.24 в 18:00

Директорът на видинската полиция с отличие "За доблест и заслуга“.

На тържествена церемония, във връзка с професионалния празник, в Главна дирекция "Национална полиция" - МВР, министър Атанас Илков награди шестима полицейски ръководители за висок професионализъм при изпълнение на служебни задачи и постигнати високи резултати. Сред тях е директорът на видинската полиция - старши комисар Петър Коцин. Той получи..

публикувано на 08.11.24 в 17:50

Археолози проучват праисторическо селище край село Майор Узуново

След 6-годишно прекъсване археолози отново започнаха разкопки край видинското село Майор Узуново. Проучването обхваща селище от ранния неолит, което е изключително значим обект за праисторията на България и на Балканския полуостров, обясни директорът на Регионален исторически музей Враца и ръководител на разкопките Георги Ганецовски. "Тук говорим..

публикувано на 08.11.24 в 17:41

21-годишен рецидивист отива на съд за грабеж над ученик във Враца

Окръжна прокуратура – Враца внесе в съда обвинителен акт срещу 21-годишен по дело за грабеж. Престъплението е извършено на 12 август 2024 година на спирката на площад „Суми“ в областния град. Потърпевш е единайсетокласник от Враца, който е дал пари на извършителя на грабежа, след като е бил заплашен.  В хода на разследването са прегледани..

публикувано на 08.11.24 в 15:57

Стартира строежът на физкултурен салон в училище „Иван Вазов“ във Видин

Започна строителството на новия физкултурен салон в двора на Основно училище "Иван Вазов" във Видин. Проектът е на стойност 1 250 000 лева, каза директорът на учебното заведение Пролетка Цветкова: "Това е по проект, спечелен от Община Видин и се надяваме до края на учебната година да имаме нов физкултурен салон. Мултифункционален ще бъде, голям. При..

публикувано на 08.11.24 в 15:15