Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Методи Пешунов: "До корена! По-далече от него вече не си ти!"

 
До корена! По-далече от него вече не си ти!"- това изповядва днешният герой на "Приказки на Северозапада" Методи Пешунов.
 
Той е скулптор и животът му минава между Пазарджик и Сан Франциско, между Стария и Новия свят.
 
Намирам го в с.Слатина, където участва в пленера по дървопластика, организиран от Найден Кирилов.
 
"За пръв път съм във вашия край, но съм очарован- не само като природа, но като битие, като хора! Очарован съм, страхотно е! Тукашните хора имат дух"- казва Методи Пешунов, който за 22 години в Америка е осъзнал много неща за себе си, за България и българите.

 
 
 
"Всяко мое идване е едно раждане, прераждане, зареждане! Когато направя нещо добре, значи че съм се допрял до божественото! А то е задължително за всеки един човек, защото сме божии чеда."
Много мъдрост е събрал днешният герой, често думите му звучат като сентенции, но от тези- искрено изстраданите, без претенции да бъдат философия.
 
Ще ги чуете днес, ще разберете какво го вдъхновява като творец; обич или борба е изкуството; повече ли обича България днес- от дистанцията на времето и пространството?...
 
Чуйте днешната "Приказка на Северозапада", тя не е тъжна- напротив, един човек, живеещ в "жестоката капиталистическа действителност", се оказа голям оптимист! Зареждащо, нали!
По публикацията работи: Петя Генова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Георги Киряков

Георги Киряков: Обществото е разделено между клиентелизма и надеждата за спасител

С предвещание за високо напрежение започна есенният политически сезон.  Част от опозицията е готова с вот на недоверие на тема "завладяната държава", който поставя фокус върху подчинението на институциите. От Възраждане пък обещават редица протести, които целят сваляне на правителството.  Докато страната все още в очакване да приеме еврото от..

публикувано на 11.09.25 в 10:00

Започнаха дебатите за първия ни бюджет в евро - ще излязат ли сметките?

До края на месеца предстои да започне бюджетната процедура за Бюджет 2026 година. Това заяви министърът на финансите Теменужка Петкова на брифинг в Министерския съвет. Има определен нормативен ред, свързан с изготвянето и с процеса, по който преминава бюджетната процедура за Бюджет 2026 г. Предстои да бъде даден старт на тази процедура, да..

публикувано на 10.09.25 в 10:45

Индекс мери общественото напрежение на българите

Индекс на общественото напрежение ще измерва степента на тревожност и спокойствие на българите.  Ще се изготвя от Центъра за анализ и кризисни комуникации (ЦАКК) и социологическа агенция "Мяра" на всеки три месеца.  Ще предвижда и реакциите на хората, каза  доцент Александър Христов от Център за анализ и кризисни комуникации. "Ще..

публикувано на 09.09.25 в 12:33

Ще бъде ли решен проблемът с манипулираните километражи

Проблемът с манипулираните километражи засяга голям процент от автомобилите втора ръка у нас.  Потърпевши от измамата са собствениците, коментира за Радио ВИДИН евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Андрей Новаков, който е пряко ангажиран с намирането на решение на проблема. Освен финансовата загуба, която търпят собствениците, под въпрос е и..

публикувано на 08.09.25 в 11:00

Жители на Раковица: Живеем със спомени, но и с поглед напред

В рубриката "Добро утро, кмете" поемаме на кратко, но вдъхновяващо пътешествие из българския Северозапад. Ще се спрем в едно малко, но живо кътче от страната - не само с красива природа, но и с хора с големи сърца. Ще научим истории от хората там, ще разберем как се пазят традициите и какво значи да живееш със спомени, но и с поглед напред. И..

обновено на 05.09.25 в 17:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Делян Пеевски е продукт на системата, а не причина за нея

Със заявки за сблъсъци между власт и опозиция започва новият политически сезон.  Част от опозицията е готова с вот на недоверие на тема "завладяната държава", който акцентира върху корупцията по високите етажи.  Макар че началото на парламентарната сесия беше съпътствано от протест, от управляващото мнозинство изразяват увереност за консолидация в..

публикувано на 04.09.25 в 10:00

Ще има ли нова минимална заплата от догодина?

Министерството на труда и социалната политика (МТСП) предлага минималната работна заплата да достигне 1213 лв. (620,20 евро) от 1 януари 2026 г. Това увеличение от 12.6% ще засегне доходите на близо 600 000 души в България. Минималната почасова ставка ще бъде 7,31 лв. (3,74 евро). Повишението на минималната заплата ще подобри финансовото..

публикувано на 03.09.25 в 10:45