Абсурден ли е видинският панаир и трябва ли да го има? Това е темата на рубриката "Абсурдизми" в "Посоките на делника". Оказва се, че Видинският панаир съществува от 1896 година, когато по подобие на Пловдивския същата година била организирана изложба на селскостопанска продукция и в крайдунавския град.
"Създаваме панаира не за сеир, а да се види какво вършат стопаните през годината", пише в протокола от заседанието на тогавашните първенци на града.
През годините панаирът е изгубил първоначалното си значение. И тазгодишното му издание премина под звуците на поп и фолкмузиката (слава Богу, че тази година поне чалгата беше ограничена), и на димящите скари. Търговия и безплатни концерти привличаха посетителите. Какво си спомнят видинчани за истинския панаир, за панаира от "онова време"?
"Едно време на панаира се показваха най-фините стоки, ресторантите също бяха на много високо ниво- разликата със сегашния панаир е огромна. Аз съм оптимист и тази година очаквах нещо различно, поне можеха да се направят някакви
стабилни постройки, а не с тези шатри и палатки... Панаир обаче трябва да има, това е единственото достъпно развлечение за повечето хора в региона"- казва видинчанка на средна възраст в анкетата на Петър Антонов. Друг допълва, че на панаира сега е пусто без някогашния му символ- тополите...
"Преди демокрацията беше подредено и чисто, имаше различни изложения, всяка вечер различна програма. Хубаво е да има панаир, нека хората се събират и обменят опит. Да отиде човек, да изяде по две кебапчета и да изпие една бира, и да се чувства щастлив, защото едно време животът беше весел, сега е мръсен..."- казва друг анкетиран.
"Селски панаир"- отсичат някои видинчани, но дори и те са на мнение, че панаир трябва да има.
Къде отиде истинският Видински панаир? Какво стана с тополите? И защо останаха само в спомените и душите ни- тема, определено не безразлична за видинчани и заслужаваща отново и отново да се връщаме към нея.
На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..
Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника". "Тревожно е забавянето на строителството на новия..
От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение. В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...
Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..
Гостуваме на село Георги Дамяново , част от най-малката община в oбласт Монтана , която има 13 населени места, като общинският център е село Георги Дамяново. Селото се намира в живописен регион. Нина Петкова е кмет на община Георги Дамяново и е млад човек, който има желание и мотивация да развива района. Тя ни разказа повече за селото, за..
Основният закон в журналистиката е, че тя е свързана с резултат. Нейната цел е да влияе на общността и общество по най-прогресивния начин . Преди 40 години, а може би и повече, Радой Ралин в типичния си откровен и неудобен стил ни каза, че " когато журналистиката стане ялова, ражда сензации ". Вече 15 години обаче Радио ВИДИН е непоклатим..
Няма единна формула, която да ни прави по-щастливи на Рождество. Въпреки, че всички се опитваме да бъдем позитивни, изпълнението на тази задача, се оказва доста трудно. Когато сами преценим нивото си на щастие, ще открием, че не сме съвсем доволни от резултата. Как обаче да сме по- щастливи на празника? Има ли нещо, което очакваме с..