Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

100 години от избухването на Балканска война 1912-1913 година

© Снимка: Жоро Александров

На 5 октомври се навършват 100 години от деня, в който за България започва Първата Балканска война /1912-1913 г./ - героична епопея за Освобождението и човешките права на българите в Османската империя.

"Най-важната предпоставка за избухването на Балканската война от 1912 година е желанието на балканските държави да разрешат "Източния въпрос"- докъде се простира Османската империя, къде са нейните граници и трябва ли тя да остане в Европа, владееща толкова голямо християнско население в своите предели. Това е проблем, който Великите сили обсъждат през целия 19 век, без да намерят разумно решение. Ето защо, в началото на 20-ти век постепенно замогващите се България, Сърбия и Черна гора започват да търсят начини сами да решат "Източния въпрос". Напрежението на Балканите нараства след 1910 г. и държавите започват да търсят пътища към обединение. Инициатор на всички действия е България, тъй като тя е най-заинтересована от освобождението на Македония и Тракия от османска власт. Данните сочат, че в тези области живее огромно българско мнозинство. Единственият начин, който виждат балканските държави за разрешаване на проблема, е война срещу Империята. Така се сключва Балканският съюз, в който влизат България, Сърбия, Гърция и Черна гора. Всяка от държавите има свои цели и интереси, някои от които користни. Затова и толкова трудно се сключва Съюза и в последствие се разпада още по време на войната. В тази война балканските държави постигат своя триумф над Империята. Последствията са изключително важни за християнското население на Балканският полуостров, защото огромни територии, населени с християни, са освободени от Османска власт и получават право за едно нормално развитие. Главният резултат от тази война е приобщаването на почти целият Балканският полуостров към Европейската цивилизация и европейското развитие"- каза за РАДИО ВИДИН историкът Ирена Гъркова.

Във Видин 100-годишнината от обявяването на Балканската война от 1912-1913 г. бе отбелязана с панихида пред паметника на подпоручик Ангел Тодоров, в двора на катедралния храм "Св. вмчк Димитър Солунски". "Балканската война е събитие- гордост за българския народ. Една война, която показва вярата, надеждата и любовта на българина- да бъде едно голямо семейство"- каза архимандрит Поликарп, който отслужи панахидата. Пред паметника се поклониха много видинчани, а представители на местната власт и институциите поднесоха венци и цветя.

Тържеството в Ново село по повод 100-годишнината от обявяването на Балканската война бе пред паметните плочи на читалището, където са изписани имената на 20 новоселяни, загинали в боевете при Чаталджа, Люле Бургаз и Одрин. Двадесет удара на църковната камбана напомниха за съдбата на тези, които дадоха живота си за родината. Рецитал изнесоха деца от местното училище, след което наследниците на ветераните поднесоха цветя пред паметната плоча. Тържеството завърши с коктейл.

На площада в Бойница също отбелязаха кръглата годишнина. "Имаме много загинали във войните, на които днес отдаваме почит"- каза за РАДИО ВИДИН един от организаторите- Цветана Миронова. Пред паметника бяха положени венци от името на Община Бойница и от името на Съюза на ветераните във войните.

Изложба,
посветена на 100-годишнината от избухването на Балканската война 1912-1913 година, бе открита в една от залите на Регионалния исторически музей във Враца. "В голямата витрина са изложени унгарските пушки "Малинхер", благодарение на които цяла Европа разбира за българския военен подем и гръмките успехи на родната войска"- каза пред сътрудника на РАДИО ВИДИН Жоро Александров Ваня Желязкова, уредник в РИМ- Враца. Изложбата е отворена за посетители до края на октомври.

На заседание на областната комисия "Военни паметници" във Враца бе приет план, в който са събрани мероприятията и проявите, посветени на вековния юбилей от началото на Балканската война. В него са залегнали предложенията на общините от Врачанска област, които включват проявите, започнали на 4 октомври и продължаващи до месец март 2013 година. Мероприятията включват почистване на паметниците на загиналите воини, заупокойни литургии, поднасяне на венци и цветя пред паметните знаци, празнични програми, изложби, мултимедийни презентации пред ученици и обществеността, представяне на книгата "Пътят на 36-ти пехотен Козлодуйски полк през войните 1912 - 1915 година", радиопредавания, посветени на годишнината. Издирени са потомци на загиналите от 36-ти Козлодуйски полк, които ще бъдат поканени на тържествен ритуал в с. Росеново, област Добрич, където са погребани техните близки. Във Враца пък планират училищата да поемат грижата за почистването и поддържането на военните паметници в града под Околчица и селата от общината.

Изложба бе подредена и в Историческия музей в Монтана. Изложбата включва фотодокументи и свидетелства на народната признателност, грамоти за войнишка храброст, възпоменателни медали. "За участието на населението на Фердинанд- център на околия, черпим информация от свидетели на събитията. Мобилизацията е обявена с глашатай в центъра на града. Хората отдавна знаят, че се готви война и я посрещат с възторг и радост"- разказва пред сътрудника на РАДИО ВИДИН Жасмина Каменова, уредник в Историческия музей.
По публикацията работи: Eкип на РАДИО ВИДИН


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Козлодуй стартира процедура за прехвърляне на болницата в държавна собственост

Общинският съвет в Козлодуй взе решение да бъде стартирана процедура за прехвърляне на Многопрофилната болница за активно лечение "Св. Иван Рилски" от общинска в държавна собственост. С решението, взето с мнозинство, се възлага на кмета да предприеме нужните действия.  В предложението на кмета е записано, че във връзка с предстоящото изграждане на..

публикувано на 22.02.25 в 16:00

Паметник на Мистер Сенко ще бъде издигнат в родния му град Враца

Паметник на Мистер Сенко ще бъде изграден в родния му град - Враца, обяви кметът на общината Калин Каменов по време на магичен спектакъл, с който беше отбелязана 120-ата годишнина от рождението на илюзиониста.  В процес на уточнение е мястото, където ще бъде поставен и дали ще бъде бюст или в цял ръст. В Регионалния исторически музей във Враца е..

публикувано на 22.02.25 в 15:00

Ломският исторически музей ще осъвремени изложбите и уебсайта си

Историческият музей в Лом ще реализира проект за осъвременяване на реквизита и ново представяне на експонатите , съобщиха от Община Лом. Предвижда се оптимизиране на пространствата за презентиране на временни изложби, закупуване на нов реквизит за залата, който ще даде възможност да се акцентира върху специфичните черти на различните експонати.  Ще..

публикувано на 22.02.25 в 15:00

Дунавският парк в Лом ще бъде обновен с нови спортни и детски съоръжения

Община Лом ще обнови Дунавския парк в града по свой проект , който е одобрен от фондовете на ЕС и ще бъде финансиран безвъзмездно с 224 хиляди лева. Проектът предвижда цялостното обновяване на спортни и детски съоръжения на площ от 1400 квадратни метра.  Предстои монтиране на нови детски съоръжения, включително въртележка с осем места за деца на възраст..

публикувано на 22.02.25 в 14:00
Бюро по труда Враца

В Хайредин най-трудно се намира работа

Хайредин, Борован, Бяла Слатина и Оряхово са общините във Врачанско, в които има най-много търсещи работа в бюрата по труда , това показва анализ на трудовата борса. От 10 в трудоспособна възраст в Хайредин едва шестима работят, а процентът на незаетите е най-висок в областта и е 38.23%. В тази класация следва Борован, където един на трима си търси..

публикувано на 22.02.25 в 14:00

Мъж в Монтана задържан за притежание на канабисови пълнители за вейп

Полицаи откриха в 25-годишен от Монтана пълнители за вейп - цигари с канабис.  Акцията е проведена след получен сигнал.  Криминалист открили 25-годишен мъж от Монтана, за който имали информация, че държи наркотични вещества. Той бил доведен в сградата на полицията, където доброволно предал три пълнителя за електронни "вейп" цигари, представляващи..

публикувано на 22.02.25 в 13:37

Незрящи от съюзи на слепите от областите Монтана и Видин участваха в кулинарен конкурс

Незрящи от съюзи на слепите от областите Монтана и Видин участваха в кулинарен конкурс. Така хората със зрителни проблеми показаха, че могат да готвят, и то вкусно. Да аранжират приготвените от тях ястия и най-важното да се чувстват полезни. Кулинарният конкурс в Монтана бе възстановен след дълги години. "И ние можем" под това мото се..

публикувано на 22.02.25 в 12:44