Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ограбената помпена станция край Дунавци - да се страхуват ли хората при евентуално наводнение?

В края на месец юли помпената станция, която се намира в землището на гр. Дунавци, бе разбита и ограбена. В помещението е проникнато чрез взломяване на входна врата. Извършена е кражба на помпен агрегат. Според кмета на Дунавци Димо Скорчев, крадците са работели в обекта в продължение на седмици. А служителите на охранителната фирма, която отговаря за обекта, така и не разбрали, че тя е разбита.

Помпената станция е една от основните за отводняване на района край Видин. Ограбеният агрегат е специално доставен заради високите води на река Дунав през пролетта на 2006 година, когато съществуваше реална заплаха от наводнение.


"Агрегатът бе монтиран като крайно необходим за отводняване на видинската тераса", казва за РАДИО ВИДИН хидроинженерът Александър Цветков.

"А продадено за скраб, ценното оборудване на обраната помпена станция ще е поне 50 пъти по-евтино... За откраднатите части на това важно отводнително съоръжение са взети не повече от 500 лева", предполага инж. Цветков.

От Областната Дирекция на РУП-Видин ни увериха, че непосредствено след установяването на кражбата на агрегата е задържано лицето, което е открадлано агрегата и срещу него е образувано досъдебно прозиводство.

"Тревожен е фактът, че се посяга на такива отбранителни съоражения. Още повече, че крадците са влизали в помещението и са заключвали с техен катинар, работили са в продължение на дни необезпокоявани", казва началникът на Отдел "Хидротехнически съоръжения" район Видин инж. Димитър Йоцов. Според него към възстановяване на щетите ще се пристъпи през есенно-зимния сезон, когато се очаква и отводняването- този период по принцип настъпва в края на годината.

Какво е значението на ограбената помпена станция според специалистите и има ли повод за тревога сред жителите на Дунавци? Ограбена е външната помпена станция- т.е. допълнителната мощност към помпената станция, и остава да функционира вътрешната, която се намира в самата сграда. Нямайки достатъчно мощност, самата помпена станция не може да върши работата си, защото няма достатъчно капацитет. При евентуално наводняване, водата няма да влезе директно от р.Дунав. Тя ще влезе подпочвено, като филтрация под дигата. В следствие на това полето се наводнява подпочвено и разрушава защитното съоражение или дига от към сухата част. Другите две изградени станции няма да могат да успеят сами да се справят с евентуално наводнение. През 2006-та година, когато нивото на р.Дунав се покачи значително, са изградени пет допълнителни мощности към съществуващите помпени станции, които едва удържаха покачващата се вода.

Александър Цветков е на мнение, че ако се усигурят необходимите средства, станцията може да бъде ремонтирана в рамките на месец-месец и половина. Но според кмета на Дунавци Димо Скорчев разходите за покриване на щетите, причинени от кражбата, са прекалено високи и скоро станцията няма да бъде възстановена.

В крайна сметка разрешението на проблема е в по-бързото намиране на пари. А докато това стане, на дунавчани не им остава нищо друго, освен да се молят нивото на Дунав да не се покачва...
По публикацията работи: Надя Шишенска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42