Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Видинският кмет се отчете за първата година управление

ОТЧЕТ ЗА ПЪРВАТА ГОДИНА УПРАВЛЕНИЕ
НА ГЕРГО ГЕРГОВ, КМЕТ НА ОБЩИНА ВИДИН


Уважаеми жители на Община Видин,

Преди една година поех управлението на Община Видин с ясното съзнание за цялата отговорност на кметския пост и за тежкото наследство от предишното управление. През цялото това време нееднократно съм заявявал своята твърда решимост, заедно с екипа си, да обърнем и променим тенденцията. Да работим за възстановяване на доверието в Общината и предприемем твърди стъпки напред и нагоре. С настоящия отчет желая да ви запозная със свършеното в рамките на първата година от мандата ми за кмет.

ФИНАНСОВАТА ДИСЦИПЛИНА ДАВА РЕЗУЛТАТ

Задълженията, които наследих, бяха над 21 милиона лева (21 015 608.11 лв), запорите- около 11 милиона лева (10 748 125.72 лв.), просрочените задължения- за над 7 милиона лева (7 212 254.20 лв.). За около 400 000 лева бяха неизплатените заплати. Година по-късно: Задълженията към третото тримесечие са около 16 милиона лева (16 300 544.33 лв.), или стопих около 5 милиона лева. (4 715 063,78 лв). На базата на организацията, която създадох, успяхме да изплатим запори за 6 милиона лева (6 064 661.66 лв.) и към октомври 2012 година остатъкът по запори е малко над милион (1 425 075. 89 лв). Изплатихме над 2 милиона (2 186 874.54 лв.) просрочени задължения. На базата на посочените цифри мога да твърдя, че през изминалия период успяхме да погасим значителна част от задълженията, включително и тези към второстепенните разпоредители с бюджетни кредити. Сега проблем с изплащането на заплати няма.
 
Как се постигна всичко това? От първия работен дeн като кмет на Община Видин работя в посока спиране на източването на общината, създаване нов модел на работа на общинската администрация. Модел, съчетаващ бизнес /мениджмънт/ умения, съобразени с необходимите социални функции на една община. И резултатите са налице: повишена събираемост на местните данъци с над 13%, а на такса битови отпадъци- с 19%. Тук искам да отбележа, че ставките за данъци и такса битови отпадъци не са променяни през 2012 година и са най-ниски в региона на Северозападна България. Сигурен съм, че всички са обърнали внимание на факта, че Видин е по-чист от преди. Казвам това, защото такса битови отпадъци е строго целева, но промените в законодателството позволиха изплащането на запорите да става със средствата, събрани от тази такса.
 
От анализ на Националното сдружение на общините в Република България става ясно, че в Община Видин за 2011 година събираемостта на данък МПС се е повишила с 38%. Информирам ви, че през деветмесечието на 2012 година отдел "Местни данъци и такси" отчита ръст над този с 9%. Приходите, реализирани към третото тримесечие на 2012 година, са 9 011 910 лв. За същия период на 2011 година те са в размер на 10 052 118 лева, но в тази сума е включен и усвоен банков заем за 1 991 453 лева. Реално местните приходи, без банковото финансиране за 2011 година, са 8 060 665 лв. Това са с 951 245 лева повече приходи, или средно месечно в общинската хазна са постъпвали по 105 694 лева повече спрямо 2011 година. Разходите към третото тримесечие на 2012 година са 8 636 071 лв. Така че намалихме разходите на общината с над 250 000 лева спрямо същия период на 2011 година. Между приходите и разходите на третото тримесечие 2012 година се наблюдава положителен резултат в размер на 375 839 лв.
 
Уважаеми съграждани,
вие знаете от направеното публично обсъждане на бюджета за 2012 година, че го нарекох "бюджет на оцеляването", защото с влизането в сила на чл. 520 ал. 1 и ал. 2 от ГПК, на Община Видин бе наложено принудително изпълнение- запор, поради което бяхме изправени пред изключително сложна ситуация- невъзможност за изпълнение на оперативната й дейност и основни функции и извършване на каквито и да било разплащания. Но сега, на базата на този отчет и цифрите в него, смея да твърдя, че добре си вършим работата. Искам да обърна внимание и на следния факт: Общински съвет Видин гласува в Бюджет 2012 възможност за ползване на нови банкови кредити в размер на 5 530 329 лева. Прибавяйки банковото финансиране към посочените по-горе местни приходи, общата сума би била 14 542 239 лева. Аз не изтеглих и не похарчих тези пари, защото това би била нова тежест върху плещите на всеки един от нас и на нашите деца. Какво е правено преди? Взимани са заеми. За какво? Нито се ремонтираха улици, нито се изградиха детски площадки, нито градът беше по-чист...
 
Няма да коментирам приходите и разходите с държавен характер, защото те са предоставени на принципа "община – пощенска кутия". Това не значи, че съм склонен безконтролно да се харчат подобни средства. Ще отбележа, че парите, получени за деветмесечието от Републиканския бюджет спрямо същия период на 2011 година са с около милион лева по-малко. В подкрепа на това, че Община Видин работи добре, е и положителното отношение на правителството към нея. След проведени разговори с вицепремиера и министър на финансите Симеон Дянков, можем да очакваме финансова помощ още до края на календарната година.

ЕФЕКТИВНИ МЕРКИ

Зад себе си оставихме тежки уроци, които не трябва да забравяме, за да извлечем поука от тях. Припомням, че общината, заради невъзможност да погаси просрочените си задължения, получи отказ от доставчиците на хранителни продукти за доставки в сферата на здравните дейности, образованието и социалните услуги. След проведени успешни преговори с тях обаче, проблемът беше решен. Мога да спомена още една нелепа ситуация, в която общинската администрация остана "на тъмно" и имаше опасност служителите да идват на работа, без да могат да изпълняват задълженията си и предоставят услуги на гражданите. За да излезем от нея, предложих погасителен план. С подписано споразумение между общината и "Видахим" АД, последните поеха част от задълженията ни към фирмата, предоставяща електроенергия, за сметка на своите данъчни задължения към нас. Така хората, нуждаещи се спешно от административни услуги, можеха вече да ги получат. Акцентирам върху най-наболелите проблеми, които през периода изискваха бърза и адекватна реакция от страна на общинското ръководство. Няма жител на общината, който да не е съпричастен към сложната ситуация, която възникна във връзка със сметосъбирането. Както всички помним, битовите отпадъци не бяха извозени от фирма "Титан Ас" месеци преди смяната на двата мандата. Градът ни бе затрупан със смет. Към настоящия момент промяната е видима. Към средата на февруари месец възникна ситуация заради обилния снеговалеж, ниските температури и несвоемвременната реакция на фирмата по чистота. Градът беше затрупан със сняг, контейнерите с боклук не се извозваха. Предприех спасителна акция за борба с тежките условия и мобилизирах всички налични и допълнителни ресурси. В нея се включиха служителите от общинската администрация, отзоваха се граждани и фирми. В продължение на няколко дни положението бе нормализирано. Макар и трудно, в график влезе и сметопочистването на града. Въведохме нова, по-ефективна организация за ежедневен контрол на работата с почистващата фирма. Повиши се взискателността и намаляха разходваните средства. През месец септември разположихме на територията на общината към 200 нови контейнера. Въведе се нова Наредба за поддържане и опазване на чистотата и управление на отпадъците на територията на Община Видин. Извършено бе идентифициране и почистване на замърсените площи около града. Създадоха се условия за значително подобряване на управлението на отпадъците. Съвместно с фирма "Екопак" се оптимизира разположението на съдовете за разделно събиране. Общината се включи в националната инициатива "Да почистим България за един ден" с над 700 доброволци. Около 1300 кг бяха събраните отпадъци за рециклиране.

Проведена е обществена поръчка за избор на изпълнител за зимно поддържане и снегопочистване на четвъртокласната пътна инфраструктура. Подадена е една оферта- от "Перфетострой" ЕООД Видин. В момента се извършва проверка и оценка на документите. Тя включва отбивките от главните пътища към селата: Въртоп, Гайтанци, Жеглица, участъците Покрайна – Гомотарци и Гомотарци – Кошава, разклона до Майор Узуново, пътя за Рупци, Генерал Мариново, Дружба, Каленик и разклона от главния път към Долни Бошняк и други, които можете да видите в публичната покана за почистване на общинската пътна мрежа. Междуселските пътища са част от републиканската пътна инфраструктура. Тяхното почистване е задължение на Областно пътно управление.

РАБОТА ПО ЕВРОПЕЙСКИ ПРОЕКТИ

През едногодишния период на управлението ми се изпълняват проекти на стойност към 40 милиона лева (20 бр. за 39 271 586 лв.). Четири от тях вече са реализирани – усвоените средства са в размер на 1 976 172 лева, останалите 16 са в процес на реализация. Над 96 милиона лева (96 444 482 лв.) е стойността на разработените проекти и на тези в процес на подготовка за кандидатстване- 16 на брой. Сключените договори за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ са 8, на обща стойност 7 408 690 лева.

Сред проектите с най-голямо значение за цялата Видинска област е "Изграждане на регионална система за управление на отпадъците в регион Видин", който се изпълнява по оперативна програма "Околна среда". Общата стойност на проекта е 20 515 302.00 лева. Община Видин е бенефициент (ще участва с 1 087 311.01 лева). Партньори са общините от област Видин. Реализацията на проекта ще допринесе за цялостното развитие на системата за управление на отпадъците в регион Видин и ще подобри третирането, транспортирането и обезвреждането на тези отпадъци. За новото депо е избрана площадка в местността "Рамова ливада" на територията на общината, в близост до сега съществуващото депо. Тя покрива площ от 22 хектара с общ капацитет 516 000 т отпадъци и 20 години ефективен експлоатационен живот. С изграждането на депото ще се създадат работни места. Очаква се минималният брой заети със сметосъбирането, извозването и депонирането да бъде 30 души, а максималният- 44.

Друг проект, който бих посочил е "Подкрепа за интегрирани планове за градско възстановяване и развитие – гр. Видин". Той се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма "Регионално развитие 2007-2013 година", съфинансирана от ЕС чрез Европейския фонд за регионално развитие. По проекта бяха проведени две обществени обсъждания. Идеята бе да се дадат предложения за избор на зони на въздействие с преобладаващ социален характер, зони с публични функции с висока обществена значимост и зони с потенциал за икономическо развитие. Общият размер на проекта възлиза на 499 990 лева, от които безвъзмездната финансова помощ е в размер на 474 990 лева. Към 425 000 лева е съфинансирането от Европейския фонд за регионално развитие и представлява 85% от общите допустими разходи по проекта. Почти 45 000 лева е съфинансирането от националния бюджет, а 24 999 лева е задължителен собствен принос на бенефециента, което представлява 5% от разходите. Крайният срок за представяне на проекта за интегриран план в Управляващия орган на ОП "Регионално развитие" е 31.07.2013 година.
 
Проектът "Съвременни социални жилища в гр. Видин" е един от четирите пилотни за страната. Той се осъществява по Оперативна програма "Регионално развитие 2007-2013 година" и се реализира по Схема за безвъзмездна финансова помощ: "Подкрепа за осигуряване на съвременни социални жилища за настаняване на уязвими, малцинствени и социално слаби групи от населението и други групи в неравностойно положение". Одобреният бюджет е на стойност 3 992 529,19 лева и няма съфинансиране от страна на общината. Конкретната му цел е да бъдат осигурени обзаведени общински социални жилища, с цел подобряване жизнения стандарт на социално слабите и изпадналите в бедност хора. Проектът предвижда изграждането на нови 30 жилища в 4 двуетажни жилищни сгради в жк "Гео Милев" и реконструкция и вътрешно преустройство на 50 съществуващи жилища в 9 едноетажни блока в жк "Строител". В домовете ще бъдат настанени 280 социално слаби.

Още един важен проект в социалната сфера е "Домашен уют и грижа за деца в риск". До момента по него са отворени ценовите оферти за изпълнение на три процедури: строително-монтажни работи, изпълнение на мерки за информация и публичност и финансов одит. Проектът се осъществява по Оперативна програма "Регионално развитие", а безвъзмездната финансова помощ е в размер на 1 752 412 лева. Община Видин е бенефициент по него. Целта на проекта е да се осигури подходяща и ефективна социална инфраструктура, която ще допринесе за предоставяне на нов вид услуги в общността, които да заменят институционалната грижа за деца в риск, предлагана в Дома за медико-социални грижи в град Видин и Дома за деца с умствена изостаналост в с.Гомотарци. Предвижда се изграждане, оборудване и обзавеждане на едно Защитено жилище и два Центъра за настаняване от семеен тип.

С европейски средства ще бъде подпомогнато и развитието на културата. Вече завърши ремонтът на Художествената галерия "Никола Петров" по проект "Фестивал на изкуствата "Дунавски вълни". Той приключи в навечерието на празника на Видин Димитровден. Проектът е разработен от Община Видин и одобрен за финансиране по Оперативна програма "Регионално развитие". Бюджетът му възлиза на около 510 хиляди лева. Работата по него продължава. До края на годината ще можем да закупим мобилна сцена и съвременна озвучителна и осветителна техника.

Вече е одобрен за финансиране от Министерството на околната среда и водите най-мащабният ни проект "Воден цикъл Видин". Изпълнява се по Оперативна програма "Околна среда 2007-2013 година", процедура "Подобряване и развитие на инфраструктурата за питейни и отпадъчни води в агломерация с над 10 000 еквивалент жители". Стойността на проекта е 75 021 684.29 лева с ДДС. Собственото участие на Община Видин е в размер на 2 685 776.38 лева. Искам да отбележа, че схемата за финансиране и проектът са изцяло преработени. Собственото участие е коригирано от 15% на 3,5% и стойността на проекта от 60 милиона лева се е повишила на 75 милиона лева. Или от първоначално предвидените 5 533 432 евро (10 845 527 лв) собствено участие, спестих на общината над 8 милиона лева. Проектът предвижда рехабилитация на 10 974 м канализационна мрежа, изграждане на нова канализация- 5 527 м, реконструкция на две канални помпени станции, рехабилитация на 13 684 м водопроводна мрежа и изграждане на Пречиствателна станция за отпадни води за 56 еквивалент жители.

ВИДИН – С ЕВРОПЕЙСКИ ОБЛИК

Независимо от затрудненото финансово положение, Община Видин потърси нови решения за подобряване на градската среда, за благоустрояване и създаване на нови места за отдих и развлечения. Това стана възможно с общите усилия на всички работещи в общинската администрация, подкрепата на местния бизнес и помощта на десетки видинчани, които милеят за родния си град.

Променихме облика на Крайдунавския парк. В навечерието на Великденските празници беше пребоядисан парапета на кейовата стена и бяха поставени декоративни кошници с цветя. Около дърветата по централната алея в парка бяха подредени и боядисани бели и червени камъчета. Напълно бе ремонтиран санитарният възел в близост до крепостта "Баба Вида" на стойност 15 000 лева, който не работеше повече от 10 години. Изградени бяха два нови сондажни кладенеца, с помощта на които се поливат зелените площи в Крайдунавския парк и на площад "Бдинци". Смяната на старата помпена система се наложи заради нейната амортизация. Досега тя използваше за поливане вода от Дунав и при ниско ниво на реката на практика се прекратяваше работата. С новите сондажи се тегли от подпочвените води, съоръженията са икономични и спестяват ел. енергия. Ремонтирахме и боядисахме всички пейки в Крайдунавския парк и поставихме нови на централния площад. Поправихме неработещите чешми и фонтани. Открихме 6 нови детски площадки- 5 във Видин и 1 в Дунавци. Извършени бяха ремонти работи на 5 детски площадки в населените места от Община Видин. Започна подмяна на старите автобусни спирки в град Видин. Вече са монтирани 6 нови, които отговарят на всички европейски стандарти. Осигурени са още три големи автобуса за обслужване на градските и междуселищните линии.

Извършен бе ремонт на 26 сгради на кметства в община Видин на стойност 150 000 лева. Това не е правено повече от 20 години. В селищата от общината периодично се подменят старите осветителни тела с нови, енергоспестяващи лампи. В момента се извършва ремонт и асфалтиране на общинската пътна мрежа на стойност 184 000 лева, както и ремонт и асфалтиране на дупки във Видин на стойност 100 000 лева. И за двете дейности беше проведена процедура за избор на изпълнител по Закона за обществените поръчки.

Положих всички усилия ремонтът на бул. "Панония" да бъде направен и и той да придобие наистина европейски облик. Цялата стойност на проекта възлиза на 4 мил. и 700 хил. лв. Тази година приключихме кръговите движения, сигнализацията и пътната маркировка. През месец юли посрещнах премиера Бойко Борисов, който дойде лично да инспектира работата по булеварда. Тогава той заяви готовността от страна на правителството да финансира довършването на ремонтните работи и обеща подкрепа за решаване на проблема с надлеза при булеварда.

Въвеждането на "синя зона" във Видин бе сред най-важните промени, които предприехме. Решението за това бе гласувано на заседание на Общинския съвет от 29.03.2012 година. Намерението е да се въведе нов ред на паркиране в централната част на града, който да е в полза на гражданите. Средствата, събрани от такси в "синята зона", ще се вложат 100% в ремонта и поддръжката на уличната мрежа в града и гарантирам, че тяхното изразходване ще е напълно прозрачно. Целта на Общината и Общинския съвет като цяло е да създадат по-добри условия за живот в града. И независимо че "синята зона" предизвика противоречиви реакции сред гражданите в началото, само след няколко седмици вече отчитаме удобството от тази промяна.

РАЗВИТИЕ НА СОЦИАЛНИТЕ УСЛУГИ

Разрешаването на социалните проблеми е важен приоритет в политиката на Община Видин. На територията й са разкрити, функционират и се администрират социални услуги, делегирани от държавата дейности, разкрити в общността, както и по спечелени социални проекти и програми.

През тази година на територията на общината функционират общо 16 заведения за социални услуги за лица в неравностойно положение. Половината от тях са за деца и са с капацитет 196, а останалите- за възрастни, с капацитет 126 души.

По-добре се работи по отношение социалните услуги на населението за качественото и ефективно изпълнение на дейностите по програмите "От социални помощи към осигуряване на заетост"; "Мерки за заетост", "Обществена трапезария"; "Грижа за вас"; "Подкрепа за достоен живот"; "Нов избор – развитие и реализация"; "Развитие на човешките ресурси" и др. Община Видин успешно осъществява проекта "Обществена трапезария" за 108 самотно живеещи лица, скитащи и бездомни хора.

На 19 септември връчихме трудови договори на 105 души, които работят на територията на общината като спасители при бедствия, аварии и катастрофи и техници-екология. Трудовите договори са за срок от 12 месеца при 8-часов работен ден. Поех личен ангажимент и успях да осигуря необходимите средства за Община Видин, още от самото начало, с които да се изплаща месечно трудово възнаграждение от 380 лева, преди паричните транзакции по програмата. Работните места са по проект на Община Видин и се разкриват в общинската администрация, а наетите лица се изпращат да извършват определени дейности на обекти- общинска собственост, одобрени от Агенцията по заетостта по подадена от общината заявка. Това става възможно чрез схема "Развитие" на Оперативната програма "Развитие на човешките ресурси", която приключва на 31 декември 2014 година. Надявам се хората, получили тази възможност, да бъдат отговорни, защото от усилията на всички зависи дали ще се промени обликът на Видин.
 
Общината кандидатства и по схема "Подкрепа за заетост" на Оперативната програма "Развитие на човешките ресурси", по която са заявени 270 работни места в 9 дейности. Те ще се изпълняват във всичките 34 населени места. В заявката са включени и 29 лица като наставници. Очаква се стартирането й в началото на 2013 година. Община Видин е готова да поеме тежестта за плащане на заплатите на тези хора, като подсигуряването на месечното им трудово възнаграждение е на същия принцип както при "Нов избор – развитие и реализация".

ГРИЖА ЗА ОБРАЗОВАНИЕТО

В изпълнение на Стратегията за развитие на образователната система през 2008-2015 година и Програмата за изпълнение на стратегията и след проведени редица срещи с обществеността и институции в системата на образованието, ние направихме обстоен демографски, финансово-икономически и социален анализ. В сферата на образованието нещата са динамични. Очаква се нов Закон за предучилищното и училищно образование с въвеждане на нови степени на образование. С цел оптимизиране на детските заведения и училищата на територията на Община Видин и предотвратяване закриването на детските градини в малките населени места, преобразувахме три детски градини в селища от общината като филиали на детски заведения в града. Осъществяваме здравословно хранене на общо 230 деца месечно.

Спасихме от закриване ОУ "Св. Климент Охридски", като разменихме сградата му с тази на ПМГ "Екзарх Антим I". Община Видин извърши строително-ремонтни дейности на сградите и на двете училища и осигури необходмите условия за нормално протичане на учебния процес.

Навреме организирахме транспорта на децата и учениците, подлежащи на задължително обучение до 16-годишна възраст. Осигурихме отоплението за сезон 2011/2012 и за новия 2012/2013 в детските заведения и училищата.

През изминалия период експертите от община Видин като първостепенен разпоредител с бюджетни кредити извършиха редица проверки в училищата и детските заведения във връзка с организацията, планирането, управлението и начина на изразходване на предоставените средства. Проверките продължават с цел извършване на оценка за адекватност и ефективност на системата за финансово управление и контрол. За нас най-важно е, че успяхме да създадем добри условия за провеждане на качествен образователен процес във всяка образователна степен.

КУЛТУРНИТЕ ИНСТИТУТИ С НОВА ВИЗИЯ

Смятам, че през последната година бе дадена категорична заявка за промяна в дейността и визията на културните институти в общината. Всички те доказаха, че нашият град може да се гордее не само с богатото си културно-историческо наследство. В него може да се развива съвременна култура и да се предлага многообразен културен продукт. Част от тази нова визия е активното присъствие на всички културни институти в нашия живот- концертите на Градския духов оркестър на открита сцена, детските представления и четенето на приказки от видинските актьори в Крайдунавския парк, инициативата "Библиотека на открито", невероятните спектакли на Ансамбъла за народни песни и танци "Дунав" пред Стамбол капия, както и школата "Хайде на хорото". Културните институти заработиха ефективно в мрежа, която предстои да се развива. Видин има бъдеще на отворен културен град и за тази цел ще работим упорито в следващите години. През отчетния период са организирани над 260 прояви с културен характер. За първи път по случай Националния празник на България 3 март бе направена историческа възстановка на освобождението на Видин, за което гражданите дадоха висока оценка. Ще посоча още фолклорния фестивал "Алботин-2012", детския празник "Щуроландия" по повод Първи юни, фестивала "Седмица на Синия Дунав", който осъществихме с подкрепата на Дунавския компетентен център, концертната програма на Видинския панаир, както и програмата, посветена на духовния празник на нашия град Димитровден. Всички тези събития се случиха благодарение усилията както на хората от общинската администрация и културните институти във Видин, така и на безрезервната подкрепа на читалищата от общината и техните самодейни колективи. Вече сме готови с идеите за Коледните и Новогодишните празници. И този път ще подарим на видинчани едни незабравими празнични дни.

ВИДИН – ЖЕЛАНА ТУРИСТИЧЕСКА ДЕСТИНАЦИЯ

Работим за това Видин да се превърне в позната и желана туристическа дестинация. С такава цел Община Видин, заедно с Асоциацията на хотелиерите и ресторантьорите и Видинската митрополия организира официалното откриване на новия туристически сезон през месец март. Събитието се проведе под мотото "Вида, Кула и Гъмза – съвременна легенда без граници"- туристически дестинации от двете страни на границата. В програмата бяха включени различни прояви като посещения на исторически обекти, концерти и форуми във Видин и сръбския град Зайчар. Над 40 представители на организации от туристическия бранш, бизнеса и експерти от Министерството на икономиката участваха в инициативата.
Разработихме проект "Област Видин - Северозападната порта на България", чиято основа цел е да бъдат създадени нови и уникални туристически продукти и те да се рекламират в страната и чужбина. Консултативният съвет по туризма вече работи по изготвяне на нова Стратегия и Програма за развитие на туризма за следващия програмен период.

УСПЕХИ В СПОРТА

Община Видин фокусира своето внимание и върху развитието на спорта. През целия период бяха организирани много спортни прояви като волейболни турнири, стрийтбол, кръг от шампионата D2 Time Attack, детски футболен турнир за купата "М & ВМ" и т.н. Стремим се да оказваме максимална, според нашите възможности, подкрепа на спортните клубове и да допринесем за популяризирането на спорта сред подрастващите. Видин има изключително талантливи и способни млади хора. Не мога да не спомена Цветелина Цветанова, която зарадва цяла България със своя златен медал на световното първенство по самбо за юноши и девойки. Община Видин подкрепи нейния клуб "Борба, самбо, джудо" със сумата от 3000 лева. Същата сума бе преведена и на БК "Видабаскет", необходима за участието му в тазгодишния шампионат. Баскетболистите доказаха още в първия си домакински мач, че могат да бъдат победители. В града ни бе проведен и Държавният шампионат за юноши по колоездене, в който състезателите от видинския спортен клуб "Стрела" спечелиха златни, сребърни и бронзови медали в различни дисциплини. Община Видин подкрепи финансово участието на отбора на СОУ "Цар Симеон Велики"-девойки в Световните ученически игри по волейбол, което се проведе във Франция. За да оцелее видинският футбол, който премина през тежки изпитания, с решение на Общинския съвет бе гласувано да се създаде Общински футболен клуб "Бдин-1923". Целта бе клубът да продължи да съществува и се развива, както и да се открият нови възможности за развитието на детско-юношеския футбол. Децата, желаещи да тренират този спорт, вече са освободени от такса и техният брой се е увеличил тройно.

За първи път тази година Община Видин отдели средства за финансово стимулиране на треньори към спортните клубове.

В момента експертите от администрацията работят върху разработването на стратегия за развитието на спорта в Община Видин. До края на годината тя ще е готова и смятам, че ще положи едни здрави основи. От една страна- за развитието на масовия спорт във Видин и от друга- за успешното реализиране на младите ни надежди в професионалния спорт.

Видинският детски и младежки парламент продължава да работи в добро сътрудничество с Община Видин. През април младите хора бяха домакини на един от най-престижните форуми: XIV-та национална сесия на детските и младежки парламенти в страната. Видинският парламент скоро представи отчет за работата си през двегодишния период и избра ново ръководство.

В УСЛУГА НА ГРАЖДАНИТЕ

Общинската администрация се превръща в модерна и ефективно работеща. Осигурен е лесен достъп до услугите на общината чрез Информационния център и отдел "Местни данъци и такси". Изградена е добра комуникационна система между отделните нива в администрацията и бързо придвижване на документацията. Мога да посоча интересни факти- обработената входяща поща за периода наброява над 14 330 писма, а обработената изходяща поща- над 36 340 броя. Изпратените електронни писма са около 1000. За периода 3.11.2011-10.10.2012 година лично аз съм сложил подписа си на повече от 162 000 документа.

Общо 159 предложения от страна на общината са подадени за разглеждане на заседания на Общински съвет Видин. От тях са приети 136 решения. Бих оценил работата с местния парламент като конструктивна и ефективна. За мен е важно, че разискванията по всички въпроси, които се поставят за разглеждане в Общинския съвет са градивни.

ПРИЗНАНИЯ ЗА ОБЩИНА ВИДИН

През тази година нашите усилия бяха забелязани и получихме редица престижни отличия. Община Видин бе отличена от Министерството на труда и социалната политика с Първо място в категорията "Работодател, наел най-много безработни лица от групи в неравностойно положение на пазара на труда". На 5 юни ми бе връчена наградата "Златно евро". С нея се удостояват кметове на общини, мениджъри на фирми, консултанти, постигнали високи резултати в усвояването на средства от Европейския съюз. Призът е учреден от списание "Фондове, програми, проекти". Видин получава престижното отличие, тъй като общината демонстрира ниво на компетентност и практическа реализация на проекти по европейски програми. Резултатите са оценени от експертно жури. Също така получихме награда от Moby2- динамично развиваща се организация в областите обучения, консултации, web дизайн и web решения. Отличието се дава за принос към развитие на човешкия потенциал и икономика на знанието, за развитието на web и информационните технологии при общуването с гражданите. Община Видин бе сред поканените на Пловдивския международен панаир 2012. С таксата, която внесохме за участие в изложбения форум, дадохме възможност на няколко местни фирми да покажат на нашия щанд свои продукти и рекламни материали. Повече от 2000 души посетиха информационната шатра на общината. В рамките на панаира ни бе връчена грамота от Национален преглед-конкурс за принос в развитието на туризма в Република България.

ВИДИН Е МОЯТА КАУЗА

Независимо от финансовите затруднения, Община Видин търси и намира пътища за нормално протичане на работния процес, за създаване на по-комфортна делова среда. Ако тази година наследството на миналото управление продължава да хвърля сянка, кметският екип е твърдо решен да стопи задълженията, да потърси нови решения и да изведе общината на по-широк път, за да заеме достойното място, което заслужават нейните жители.

Надеждите ни са свързани и с влизането в експлоатация през лятото на 2013 година на Дунав мост 2 при Видин-Калафат. Той ще бъде вратата на България към Европа и с неговото отваряне ще се открият много нови възможности. На първо място очаквам задълбочаване на търговските контакти, откриване на логистични центрове, разработване на транспортни услуги. На второ място- инвестиции от страна на румънския бизнес, който ще ползва предимствата на данъчната и фискалната политика на България. От друга страна местният бизнес ще разчита на усвояването на нови пазари и разширяване на търговията и обмена на стоки и услуги. Вече е ясно, че управлението на Дунав мост 2 ще е на видинска територия. Очаквам Видин да укрепне икономически, да се превърне в притегателен културен и туристически център, да отвори висше учебно заведение. Филиалът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" във Видин може да стане факт още догодина, както заяви просветният министър Сергей Игнатов при посещението си тук на празника на града 26 октомври. Общината има готовност да предостави сграда и всичко необходимо за настаняването на филиала. Имам всички основания да смятам, че Видин ще посрещне от другата есен първите студенти на своя територия.

Уважаеми жители на Община Видин,
моето послание към вас е да имате надежда за утрешния ден, да бъдете уверени и изпълнени с оптимизъм за европейското развитие и обновяване на нашия общ дом. Това може да бъде постигнато, ако сме единни в своите начинания. Аз съм убеден в това, защото Видин е моята кауза!

Нашите цели за следващия период от мандата са:
• Финансова стабилност
• Повече инвестиции и нови работни места
• Ефективно усвояване на европейски средства по оперативни програми
• Видин – университетски град
• Зелена и достъпна градска среда
• Видин – фестивален град на Балканите
По публикацията работи: Екип НОВИНИ


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Снимката на 12 декември 2024 година

Съветът на Европейския съюз реши единодушно да приеме България и Румъния в Шенген и по суша, съобщиха от унгарското председателство. Контролът по вътрешните граници ще бъде премахнат от 1 януари. Икономическите ползи за българската икономика от приемането ни в Шенгенското пространство ще са големи, коментира за Радио ВИДИН Красимир Кирилов ,..

публикувано на 12.12.24 в 18:05
Красимир Кирилов, председател на ВТПП

Красимир Кирилов: Шенген носи големи ползи, но проверките на Дунав мост 2 остават още 6 месеца

Съветът на Европейския съюз реши единодушно да приеме България и Румъния в Шенген и по суша, съобщиха от унгарското председателство. Контролът по вътрешните граници ще бъде премахнат от 1 януари. Вчера окончателно отпадна и последното препятствие за пълноправното членство на двете страни, след като парламентът на Нидерландия отхвърли проекторезолюцията..

публикувано на 12.12.24 в 17:20

Ръст на болните от скарлатина в област Монтана

Четирикратно увеличение на болните от скарлатина има в област Монтана само за седмица. Случаите са регистрирани в Монтана и Лом.  14 случая на скарлатина са регистрирани през изминалата седмица в Монтанско срещу три за предходната. Заразата е установена в две населени места в региона. От скарлатина най-често боледуват децата от 3 до 13-годишна възраст...

публикувано на 12.12.24 в 17:04
Калин Хайтов, областен управител на област Монтана

Калин Хайтов: Нови сондажи за кладенци са нужни в Монтана

Държавата ще финансира общините за изграждането на допълнителни кладенци. Така ще се гарантира редовното подаване на вода, съобщи областният управител на Монтана Калин Хайтов. Проблемът с осигуряване на питейна вода ще се задълбочава. Затова Министерството на регионалното развитие и благоустройството се обръща към общините да подготвят проекти за..

публикувано на 12.12.24 в 16:51

Във Видин е открит първият училищен център за високи постижения

В Професионалната гимназия "Професор д-р Асен Златаров" във Видин е открит първият от 28-те центъра за високи постижения в професионалното образование и обучение в страната. Инвестицията е с финансовата подкрепа на Европейския съюз от Механизма за възстановяване и устойчивост. Общият размер е близо 97 милиона лева, каза професор Георги Вайсилов ,..

публикувано на 12.12.24 в 16:36

Видин оптимизира разходите за чистота през 2025 година

План-сметката за чистотата на община Видин за следващата година е с по-нисък размер спрямо предходната з а първи път, съобщават от местната управа.    На обществено обсъждане бе представен бюджет от 7 395 396 лева за поддържането на чистотата през 2025 година – намаление от 172 221 лева в сравнение с 2024 година. Оптимизацията на разходите..

публикувано на 12.12.24 в 16:16

Коледен базар събра десетки посетители в Кула

В навечерието на Рождество Христово Детската градина "Звънче" в Кула изненада гостите и жителите на общината с празнична атмосфера и изобилие от домашно приготвени сладкиши и сувенири на традиционния си коледен базар в местното читалище. За инициативата разказва директорът на детското заведение Велина Людмилова : „За поредна година Детска..

публикувано на 12.12.24 в 16:00