Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Университет във Видин - мисията възможна или не

Университет във Видин, възможно ли е това, е днешната тема в "Посоките на делника". Този въпрос за университета отново е на дневен ред. Първо, защото наближава 8 декември, а както се казва в един популярен виц, студентът има само три празника - 8 декември, Нова Година и всеки ден. Тази година за пореден път в началото на декември всички са обхванати от предпразнична треска, коята надвишава дори коледната. Ако надникнем назад в историята, обаче, ще видим, че този така обичан празник за малко да го няма днес. Датата 8 декември в началото (1903 година), е била празник само на Софийския университет "Св. Климент Охридски". През 1944 г. датата е заменена със 17 ноември, когато се чества Международният ден на студентската солидарност, а 18 години по-късно е възобновена старата традиция.

И второ, защото отново се заговори, че във Видин може да има университет- даже два. Университетът в румънския град Крайова може да открие филиал във Видин и преговорите за това са в напреднала фаза, това обяви преди време кметът на Видин Герго Гергов. Става въпрос за факултет по медицина, фармация и стоматология- специалности, в които румънският ВУЗ има традиции. От години видински студенти учат без пари в Крайова по линия на местните влашки организации и във видинската болница вече работят много лекари с дипломи от северната ни съседка. Според повечето от запитаните в анкетата на РАДИО ВИДИН видинчани, има вероятност и се надяват в града да отвори врати висше учебно заведение:

"Вярвам, че скоро ще има университет в града. Нужен ни е, защото младите хора са малко във Видин. Нека за нашия град вече да се говори в друга насока, а не само за това, че сме най-бедните. Като се има предвид колко е опустял градът ни, едва ли ще има университет тук. Зависи от управляващите дали ще се направи висше учебно заведение във Видин".

Идеята за румънски факултет в крайдунавския град е още от 2007 г., когато бе подписан протокол за създаването му между тогавашния кмет Иван Ценов и ректора на Крайовския университет. Във Видин дори бе организирано изучаване на румънски език като подготвителна година за крайовския университет, както и дистанционно обучение.

"Ще има и университет във Видин, но това трябва да бъде частна инициатива, защото държавата едва ли ще открие. Ако институциите във Видин работят в една посока и не се конкурират, ако се намери добър инвеститор, предостави се подходяща база и има хабилитирани лица, които да могат да преподават, то тогава може да имаме университет", каза в "Посоките на делника" кметът на Видин в периода от 1999 година до 2007 година, Иван Ценов.

Между първото и второто четене на Закона за държавния бюджет 2013 г., народният представител Михаил Миков е внесъл предложение за увеличение на средствата за Софийския университет с 500 000 лв. Тези средства да бъдат изразходвани за разкриване на филиал на СУ във Видин. Общината разполага със сгради, но те трябва да се обзаведат и оборудват. Филиалът има нужда от библиотека, кабинети и лаборатории, а така също и заплати на хонорувани преподаватели. Проф. Андрей Пантев обаче е скептичен и не вярва, че във Видин може да има университет:

"Не виждам как ще стане тази работа- преподавателите трябва да са местни, а не гости гастрольори. През 60-те години, когато се правеше Великотърновският университет, бях поканен да отида там. По това време бях във видинския музей. Майка ми тогава каза: "Между Видин и Велико Търново няма разлика". Сега знаете каква е разликата".
По публикацията работи: Екип на "Посоките на делника"


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Сега възможностите за правителство са малко по-големи, защото се намираме на кръстопът

Осем партии влизат в 51-ото Народно събрание при 100% обработени протоколи, обявиха от Централната избирателна комисия. Големият въпрос е дали този фрагментиран парламент ще успее да излъчи редовно правителство и има ли как някоя от водещите партии да събере мнозинство от поне 121 народни представители. За резултатите и последствията от поредните..

публикувано на 29.10.24 в 12:50
Любен Добрев

Любен Добрев: Без изненади на изборите, въпросът беше колко формации ще влязат в парламента

Няма кой знае какви изненади на тези избори. Въпросът беше колко формации ще влязат и от друга страна - избирателната активност. Повишената избирателна активност не е точно така, защото предишните избори бяха през лятото, е сега хората са си вкъщи. Това коментира в сутрешния блок политическият анализатор Любен Добрев: "Последната кампания беше..

публикувано на 28.10.24 в 14:19