Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Магията на Коледа

Чухте ли звънчетата, видяхте ли стъпките в снега, усетихте ли топлината… Коледа идва! На Коледа чудесата се случват стига да ги пожелаете. Имайте надежда, вярвайте в доброто и не забравяйте да помечтаете! Ние, екипът на "Българи от ново време", от все сърце ви желаем един незабравим празник в компанията на любимите Ви хора. Казвайте им колко ги обичате, колко са ви ценни и как нищо не би било същото без тях. Бъдете живи и здрави, нека топлина и любов цари в домовете ви винаги, нека чудесата оживеят за вас в магията на празника!

Имаме "новина"- е, малко стара, но все пак новина! Преживяхме края на света- 21.12.2012 година! Една от версиите за този ден беше, че ще настъпи краят на света и всичко ще бъде унищожено; друга версия пък казваше, че няма да изчезнем, а просто за 3 дни няма да има светлина и електричество. Това бяха само част от вариантите. Сами виждате, че нищо подобно не се случи, нито електричеството спря, нито изчезнахме- тук сме и сме в ефир. Какво по-хубаво?! Истината всъщност е, че на 21 декември сутринта Краят на света дал начало на своята обиколка по земята. Минал на много места и стигнал до България. Спрял се, огледал се и казал: "А-аа, интересно, аз вече съм бил тук!" И... си тръгнал! Не приемайте думите ми за сериозни, цялата тази еуфория дълги дни наред малко ни дойде в повече. Затова дадохме думата на Полина Пенчева, която неотдавна ни говори по тази тема с основната цел да ни помогне как да се спасим. След като се вслушахме в нейните съвети, тя отново има какво да ни каже!

И след като стана ясно, че животът продължава и ще има и Коледа, и Нова година, се срещнахме с малката Елена. Тя е само на 5 годинки. С нея си поговорихме за традициите и идващите празници; какво си пожела тя за Коледа; с какво иска да поздрави своите близки, нас, вас, всички.

"Всички трябва да се съберат на семейната трапеза и да няма ястие с месо. На този празник Иисус Христос се ражда! На трапезата, доколкото знам, трябва да има ошаф, погача, боб, чушки, лук, сърми, жито... Някои хора слагат девет ястия на трапезата, други- седем. Броя на ястията означава здраве и благополучие на цялото семейство през новата година и ново начало към добро"- обяснява малката умница Елена.

"В нощта на Бъдни вечер се ражда Иисус Христос, а Дядо Коледа пристига със своята шейна и добри еленчета и оставя под елхата подаръците за послушните деца"- сигурна е Елена, на която желаем много сбъднати мечти и топли прегръдки от любимите хора.

Само 2 дни преди Коледа Ви попитахме какво ще си пожелаете за най-светлия празник в годината. Вашите отговори събрахме в анкета:

"Здраве, късмет и щастие... Здраве, радост и успех... Да няма матури, но няма да се случи... Ново гадже!... Предимно здраве и дано има работа в тоя град... Здраве на семейството, да мечтаем повече, да дойдат едни по-добри, по-спокойни времена и Видин да заеме мястото, което му се полага- като един от най-достойните български градове"- споделиха видинчани.

А ние- "Българите от ново време"- ви желаем всички ваши пожелания да станат реалност!

Черна традиция сякаш стана в нашата родина при приближаване на голям празник да слагаме траур. Светлите дни губят силата си, а в очите ни вместо сребърните искрици на празника блестят сълзите от мъка. Тази година не прави изключение. За огромно съжаление във вторник- на 18 декември, ни напусна великият актьор Георги Калоянчев. Калата, както го наричаха всички, си отиде след боледуване само дни преди да навърши 88 години. България се раздели с него на 21 декември. Калоянчев бе сред основателите на Сатиричния театър, в който играе десетилетия и разсмива публиката. Там са и едни от големите му роли в пиеси на Владимир Маяковски, Н.В. Гогол, Иван Вазов, Йордан Радичков, Никола Русев, Станислав Стратиев... Ще го помним и с ролите му в киното- "Утро над родината", "Инспекторът и нощта", "Вълчицата", "Специалист по всичко", "В името на народа", "Откога те чакам", "Закъде пътувате?", "Под игото", "Бай Ганьо" и много други.

Неведнъж в интервюта Георги Калоянчев споделяше мисълта на Волтер, че "театърът е необходимото излишно нещо", защото той е особен вид изкуство-магия и за зрителя, и за актьора. За Калата удовлетворението бе пълно и когато взривяваше публиката от смях, и когато я разплакваше в трагични моменти. Калоянчев завеща на българите обичта си в биографичната си книга. В свой монолог Калата каза много истини за съдбата на нашия народ, за живота ни и за неговия смисъл. Накара ни да повярваме, че някъде някой мисли за нас и ни обича. Затова ще помним този велик български актьор, оставил дълбока следа в изкуството и сърцата ни! Чуйте монолога на Господин Люлин от "Кабаре Парнас" (записът е от 1995), който се съхранява в Златния фонд на Българското национално радио. Нека помним думите, които ни завеща.
Поклон пред Георги Калоянчев!
По публикацията работи: Петър Антонов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Изборите се превърнаха в битовизъм

Избори.  След изборите – отново избори.  Изречение, което обрисува живота в България през последните четири години.  Ще бъде ли 27 октомври първата стъпка към излизането от кризата?  Ще сложат ли изборите край на политическата нестабилност?  Патовото положение, породено от изхабяването на партийно-политическата система, трудните и непопулярни..

публикувано на 26.09.24 в 10:00

Нови промени при минималната работна заплата - ще бъде ли увеличена?

Нови промени, свързани с размера на минималната заплата трябва да направи социалното министерство, за да приложи правилно европейската директива за адекватните най-малки възнаграждения . Министерството на труда и социалната политика (МТСП) счита, че за транспониране на директивата за адекватни минимални заплати в ЕС е необходимо в Кодекса..

публикувано на 25.09.24 в 10:45

Какво целят новите изисквания в кредитирането за покупка на жилище

Управителният съвет на БНБ прие изисквания за показателите за кредитни стандарти при отпускане и при предоговаряне на кредити. Изискванията обхващат сектор "Домакинства" и се прилагат спрямо кредитите, обезпечени с жилищни недвижими имоти. Влизат в сила от 1 октомври 2024 година, като банките и клоновете на чуждестранни банки следва да..

публикувано на 23.09.24 в 11:43

Хората от Орсоя искат да бъде изградена чешма в селото

Село Орсоя се намира по пътя Видин-Лом и е част от населените места на община Лом. Населеното място  стана известно с голямото си свлачище, което през 1978 година поглъща част от къщите там.  В селото в миналото е имало рибарници, хората се занимавали със земеделие и риболов. Открай време местните работят в близките градове, както и в..

публикувано на 20.09.24 в 12:00

Георги Драганов: Няма значение какъв цвят е котката, а дали лови мишки

Ще сложи ли край на партийната и политическата криза в страната предстоящия вот?  Възможно ли е да бъде постигнато джентълменско споразумение между формациите за редовно управление в следващото Народно събрание?  Ще има ли нова Сглобка или екзотиката на роден терен ще продължи?  Статуквото дискутираме с  Георги Драганов , създател и редактор на сайта..

публикувано на 19.09.24 в 10:00

Ще задоволят ли фотоволтаичните системи енергийните нужди на домакинствата?

Според най-новата статия на информационната платформа за отразяване на климатичните промени на достъпен език "Климатека", фотоволтаиците за балкони могат да задоволят до 30% от годишното потребление на едно домакинство. В съвместен проект "Достъп до енергийно обновяване" бяха представени възможностите да бъдат създадени облекчени условия и за..

публикувано на 18.09.24 в 10:45

От какви промени се нуждае България?

Политическото бъдеще на България обсъдиха общественици, политолози и социолози в навечерието на предизборната кампания. Нуждаем ли се от смяна на приоритетите и на политическия модел? Иска ли обществото "рестарт на системата"? Необходим ли ни е нов обществен договор? Отговорите потърси Младежки клуб "Има бъдеще"  със съдействието на аналитичен клуб..

публикувано на 17.09.24 в 14:42