Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

100 лева дават на хваналия кръста на Богоявление

Християнският празник Богоявление, или Йордановден традиционно ще бъде отбелязан със Света литургия в катедралия храм "Св. вмчк. Димитър Соунски" в неделя. Това съобщават от пресцентъра на Община Видин. Литургията ще започне в 9 ч. и ще бъде отслужена от Негово Високопреосвещенство Видинския митрополит Дометиан. В 10:30 ч. ще потегли литийно шествие от катедралния храм през площад "Бдинци" и Крайдунавския парк, до плажа при крепостта "Баба Вида". Следва тържествен Богоявленски водосвет, а в 11:20 ч. Видинският владика ще хвърли кръста във водите на Дунав. Този, който извади Богоявленския кръст от водите на реката, ще получи парична награда в размер на 100 лв., осигурена от Община Видин. Поощрения ще има и за останалите участници, уточняват от местната администрация. Наградите ще бъдат връчени от кмета Герго Гергов.

И в Монтана 100 лева ще получи смелчагата хванал кръста на Богоявление. Традицията ще бъде спазена и ритуалът ще се извърши на 6 януари от 10:30 часа на езерото в парк "Монтанензиум". Наградите са осигурени от община Монтана, уточни отец Емил от църквата в Монтана.

"Сутринта в 7:30 часа започва утринното богослужение в храма "Св. св. Кирил и Методий" и ще продължи до 10 ч. След това тръгваме за езерото. За всеки, който се е осмелил да се хвърли в студените води на езерото ще бъдат дадени по 20 лева", каза още отец Емил.
По публикацията работи: Екип на РАДИО ВИДИН


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Предупредиха за бурен вятър в Северозапада

Бурен вятър ще духа днес над област Враца, предупредиха от Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ). Степента на опасност е втора степен - оранжев предупредителен код. Бурният вятър ще духа от юг - югозапад с пориви над 24 м/с (90 км/ч) в областите Софийска, Монтана, Враца, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Търговище, Шумен, Добрич,..

публикувано на 13.03.25 в 08:41

След месец възстановяват движението в района на Здравната каса във Видин?

Ръководството на Община Видин договори конкретни срокове за възстановяване на движението на автомобили в района на Здравната каса, където се извършва ВиК ремонт. Фирмата-изпълнител е поела ангажимент до 15 април тази година да бъдат асфалтирани разкопаните участъци по улица „Елин Пелин“, което ще позволи възстановяване на движението. Фирмата е потвърдила..

публикувано на 13.03.25 в 08:37

Пети бойкот на хипермаркетите

За днес е обявен пети пореден бойкот на търговските вериги. Инициаторите са категорични, че той ще продължава докато не бъдат предприети реални и ефективни мерки за намаляване на високите цени на хранителните стоки.  "Точно един месец след първия бойкот на търговските вериги ние отново призоваваме българските граждани, потребителите към пети бойкот..

публикувано на 13.03.25 в 08:28

Задържаха заподозрените за убийството в Кула

Заподозрените за убийството на 20-годишния Мариян Пасков в град Кула са били заловени в Чехия. Те се издирваха с европейска заповед за арест.  29-годишният Антон Илиев и 20-годишния Валентин Каменов са обвинени задочно за убийството на 20-годишния Мариян. Двамата заподозрени са били отседнали при свой познат - българин, в чешкия град Бенатки, недалеч от..

публикувано на 13.03.25 в 08:18

Снимката на 12 март 2025 година

Със символична първа копка днес започна мащабен ремонт на сградите на стадион "Георги Бенковски" във Видин. За близо 1.5 млн. лева от Плана за възстановяване и устойчивост ще бъдат въведени мерки за енергийна ефективност, ще се изгради нова отоплителна система и фотоволтаици за съхранение на енергия. Готов е законопроектът, чиято цел е да..

публикувано на 12.03.25 в 18:00

Младежи в Лом и Вълчедръм научиха как да се предпазят от зависимости

Младежи и ученици от Лом и Вълчедръм се запознаха с вредите от употребата на вейп устройства и наркотични вещества. Беседата е част от превантивната програма на МВР „Работата на полицията в училищата". Инспекторите от Детска педагогическа стая в Районно управление Лом Асен Асенов и Аспарух Ангелов изнесоха беседи сред подрастващите на тема „Не..

публикувано на 12.03.25 в 16:18

Във Видин започна семинар за професионално образование

Семинар между училища, осъществяващи професионално образование от областите Видин, Враца, Ловеч, Монтана и Търговище бе открит днес в Културен център "Жул Паскин" във Видин . Събитието откри началникът на Регионалното управление на образованието във Видин Веселка Асенова : "Всички ние в тази зала имаме специално отношение към професионалното..

публикувано на 12.03.25 в 16:10