Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Учителите- с по-високи заплати

Близо 100 милиона лева са отпуснати за увеличение на единните разходни стандарти, които формират бюджетите на училищата. Наредбата на Министерството на образованието и науката вече е съгласувана с Министерството на финансите.

"Всички допълнителни средства в бюджета за тази година, които са предвидени за образование, ще бъдат заделени за увеличаване на учителските заплати. Минималните стартови заплати за младши, старши учител, както и началната заплата за директор, се увеличават с около 12% от 1 януари"- това заяви министърът на образованието, младежта и науката Сергей Игнатов и посочи, че има технологично време, за да бъдат разпределени дадените допълнителни пари за образование в Бюджет 2013.

"Увеличението на заплатите е на база завишен единен стандарт на брой ученици във всяко училище, т.е. повече ученици- повече средства за издръжка и заплати"- обясни механизма Евлогия Манджукова- председател на СБУ- Видин.

Екип на РАДИО ВИДИН провери ще има ли увеличение на заплатите в някои училища във Видинска област.

"Имаме възможности за по-добро заплащане на труда. Очакваме допълнителните средства, но имаме и много добър преходен остатък от миналата година"- заяви за РАДИО ВИДИН директорът на ОУ "Никола Вапцаров"- с. Ружинци Милен Викторов. Директорът на СОУ "Св. Св. Кирил и Методий"-с. Ново село Ирена Цветанова каза, че все още нищо не е ясно, чакат се завишените средства за издръжка на брой ученици.

"Ние сме изпреварили министерското решение и вече сме увеличили трудовите възнаграждения с по 5- 6 процента от 1 юли 2012 година, ще наваксаме и останалите 5- 6 процента, но част от сумата ще отиде и за дейности и поддръжка на училището, а не само за заплати"- обяви директорът на ОУ "Иван Вазов" Пролетка Цветкова, въпреки, че мнението на просветния министър е:
 
"Всички пари, които ги дадохме за увеличение, да отидат за заплати. Реално това е от 30 до 60 лева, в зависимост от училището."

Обещанието на министър Сергей Игнатов е за второ увеличение през годината, но то ще зависи от приходите, които ще постъпят в бюджета до април-май. Надеждите са това да подобри учебния процес и резултатите от него. Колкото до сегашното увеличение, главният учител Аничка Петкова изразява мнението и на своите колеги:
 
"Увеличението на заплатите не покрива инфлацията!"
По публикацията работи: Пенка Милушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52