Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пазарът на земя във Врачанско се активизира

Пазарът на земеделска земя във Врачанско вече е доста активен и има много сделки между собственици на земи и фондове, твърди Соня Нистерова, брокер в агенция за недвижими имоти в града под Околчица. Засега декар се предлага между 450 и 500 лева, като някои от продавачите бързат да вложат получените пари след продажбата в апартаменти.

"Сега масово се продава земя, защото се отвори пазара за земеделски земи. Клиентите ми продават земи и купуват жилища, като по този начин ги влагат в недвижими имоти", обясни брокерът.

Цената на декар земеделска земя се определя както от категорията, така и от преговорите между собственици, арендатори и фондове. Тенденцията за последващи сделки след продажбата на земи вече е факт, твърди Соня Нистерова:

"Купуват апартаменти- повечето панелки, защото са по- евтини, за да си вложат парите някъде. После го отдават под наем или просто чакат удобния момент, за да го продадат по- изгодно."

Ето и още полезна информация от брокера Соня Нистерова за собствениците на земеделски земи, които желаят да продават:

"Цената на земята си зависи от фондовете и най-вече от арендатора, тъй като по закон собственикът на земи първо ги предлага на арендатора, която я обработва. Ако собственикът и арендаторът не могат да се споразумеят за цената, арендаторът подписва декларация, че се отказва от нея и тогава продавачът може да я предложи на съответния фонд и да преговаря за цената на земята."
По публикацията работи: Жоро Александров


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Видин е домакин на най-голямото модно събитие в региона

Днес е първото издание на прет-а-порте "ВИДИН '2025" . След поредицата от ревюта и конкурси в годишния си календар, Видин затвърждава традиции в областта на модата с най-грандиозното ревю в Северозападна България, обясниха организаторите. Пилотното издание на дефилето с актуалните колекции на дизайнерите от региона е част от фестивала на изкуствата..

публикувано на 23.07.25 в 13:38
Снимката е илюстративна

Правителството отпусна пари за ремонт на военни паметници в Северозапада

Министерският съвет отпусна допълнителни трансфери по бюджетите на общините за тази година за ремонт, опазване и поддържането на военни паметници. Междуведомствена комисия е одобрила 55 военни паметника от 41 общини в страната на обща стойност 419 817 лв., които да бъдат предложени за финансово подпомагане по бюджетите на съответните общини..

публикувано на 23.07.25 в 13:18

Съдят извършител на грабеж в Монтана

Районната прокуратура в Монтана е внесла в съда обвинителен акт срещу М.Г. от с. Долно Белотинци за извършен от него грабеж. Престъплението е станало вечерта на 15 февруари тази година. Жена от Монтана вървяла в района на железния пешеходен мост в града, когато била нападната от непознат. Въпреки съпротивата ѝ, мъжът издърпал чантата ѝ, блъснал я,..

публикувано на 23.07.25 в 13:09

Разследват жителка на Берковица заради смъртта на кучето ѝ

Районното управление на полицията в Берковица разследва смъртта на домашно куче в село Комарево . Органите на реда са получили сигнал за пребито куче в двор на къща в селото. На място собственичката му, 46-годишна жителка на Берковица, обяснила, че кучето е починало от нанесен му побой. При извършения оглед в присъствие на ветеринарен лекар не са..

публикувано на 23.07.25 в 11:35

И днес тропически жеги

Оранжев предупредителен код за горещо време издаде за днес Националният институт по метеорология и хидрология за цялата страна . Очакват се екстремно високи температури, които в много райони ще надхвърлят 38 градуса. След обед над Северозападна България ще се развива мощна купеста, на места до купесто-дъждовна облачност, от която ще превали и прегърми...

публикувано на 23.07.25 в 09:43

Отбелязаха 100 години Международен събор "Кадъ Боаз"

Тържествено бяха отбелязани 100 години от началото на най-големия трансграничен събор на Балканите. Гости от България и Сърбия се срещнаха на прохода "Кадъ Боаз", където се провежда събора, родил се на основата на приятелските отношения между Община Белоградчик и Община Княжевац. Началото е положено през далечната 1925 година, като е имало и..

публикувано на 23.07.25 в 08:45

66 ПТП-та във Врачанско за един месец

През юни по пътищата в област Враца са регистрирани 66 пътно-транспортни произшествия, като от МВР са квалифицирали 20 като тежки. Това прави средно по повече от 2 катастрофи дневно, показва анализът на Од на МВР за шестия месец на годината. При сблъсъците е загинал 1 и са ранени 21 души. В сравнение със същия месец на предходната година, ПТП-тата са с..

публикувано на 23.07.25 в 08:17