Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Олиото и електромобилът като алтернатива на скъпите горива

Цените на горивата и "санирането" на стари автомобили е темата ни днес. По- високите цени на горивата, с които се сблъскваме в последно време, кара все повече хора да измислят различни варианти, за да могат да пътуват по- евтино. Интересен начин за справяне със скъпоструващите горива е измислил монтанчанин. Иван Иванов от село Мадан от 5 години експериментира с алтернативни горива, с които кара автомобила си, разказва сътрудникът ни Биляна Борисова. Той купува употребявано олио и го преработва със старата си пералня.

"Олиото се прецежда, преработвам го и го оставям да се утаи. На дъното падат вредните вещества, глицерини...", обясни в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН Иван Иванов, който напоследък изпробва и нова смес. В нея освен олио, слага нафта и вода, а последната съставка пази в тайна. Така новата смес е не само евтина, но и не е взривоопасно. Алтернативното гориво, което мъжът е изработил му излиза наполовина по- евтино, отколкото дизелът на бензиностанциите. На дълги разстояния, за да се движи с иновативната течност, на колата трябва да бъдат направени подобрения.

Българинът обаче си мечтае за голям автомобил, мощна газ, която да настъпва гневно и устремено по разбитите ни пътища. Мечтае и паралелно с това роптае срещу високите данъци, високите цени на горивата и данъците за паркинг. Покрай непрекъснатото недоволство срещу цените на това и онова, не ни остава време да се позаинтересуваме от електромобилите.

"Колата, зареждана с електрически ток, с тягови електродвигатели и тягова батерия излиза много по-евтино, около 2- 3 стотинки на километър след първоначалната инвестиция за преоборудването на автомобила. Смятам, че в близките няклолко години електромобилът ще завладее света. Основната пречка за сега да навлязат масово е високата им цена. Също така, тяговите батерии все още не могат да гарантират по-голям от 50- 60 км. пробег с еднократно зареждане", разказа Жори Алексиев, собственик на фирма за електромобили в Лом.

За алтернативните начини на придвижване са съгласни и видинчани, стига това да им е по- икономично. Някои от тях обаче са все още скептични към новите методи и предпочитат времето да покаже кои от тях са надеждни.
По публикацията работи: Екип на РАДИО ВИДИН


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42