Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Георги Ганецовски: "Всеки път, когато влизам при тях, ги моля за прошка, че нарушавам покоя им"

Събеседник в "Калейдоскоп" днес е археологът от регионалния исторически музей във Враца Георги Ганецовски. Роден е на 24 август 1966 година във Видин, син на един от най-известните врачански художници- Владимир Ганецовски, за жалост рано напуснал този свят. Детството на бъдещия археолог е богато на цветове и увлечението му по рисуването изглежда съвсем в реда на нещата. Възпитаникът на гимназията с преподаване на френски език "Анри Барбюс" е редовен участник във всички туристически експедиции. Снимки на и с Георги Ганецовски из Рила, Пирин, Стара планина и Родопите могат и сега да се видят в албумите на Съвета по туризъм на днешната гимназия с преподаване на чужди езици "Йоан Екзарх" Враца. С юношеството и увлечението по пътешествията идват любопитството към астрономията и желанието да учи история. А всичко това отключва страстта му към археологията и го отвежда в специалността праистория на СУ "Св. Климент Охридски".
 
Праисторията и до днес е любимото му място и време- свят, който съчетава магията на вълшебните приказки с познанието и уважението към живота и човека- такива, каквито са били преди хилядолетия, и такива, каквито са днес... Може би затова едно от първите неща, които археологът ми казва при срещата ни във врачанския музей, звучи едновременно и мистично, и много човечно. Влизаме в залата с находките от археологическия обект край врачанското село Оходен. В средата са разположени двата гроба на мъж и жена- открити от екипа на Георги Ганецовски и наречени топло и по роднински- Христо и Тодорка. И преди да съм успяла да попитам каквото и да е, Георги ми признава:

"Всеки път, когато влизам при тях, ги моля за прошка... Когато полагат тялото на един човек в земята, той трябва да намери там покой. Хората, чиито тленни останки са пред нас, са погребани преди 8 000 години. Много мислих дали имам право да наруша покоя им и да ги покажа. Аргументите бяха 50 на 50... Позволих си този грях, защото вярвам, че те ни дават уникални познания за своето време. И все пак- всеки ден, когато влизам в залата, се моля за прошка."

Така се случва, че тленните останки на Жената са подготвени за вдигане от обекта точно пред Архангелова Задушница.
 
В музея са пренесени без да се променя нищо от първоначалното откритие. Същият принцип е приложен и при експонирането на Мъжа.
 
В съседство е и глиненият олтар на Слънцето с преплетените три чифта еленови рога.

"Говорим за резултати от археологически проучвания, които продължават вече 12 години. До сега сме открили вече пет гроба. При жената тялото е разположено в посока Изток-Запад; с лице, обърнато към Слънчевия изгрев. Докато при мъжкия индивид имаме полуембрионална поза- тялото е положено по гръб, само краката са свити; тялото е с ориентация Север-Юг, като главата отново е с лице към изгрева"- обяснява археологът.

Светлината- разпознавана и отъждествявана със Слънцето, с Огъня и с магията на сътворяването и даването на Живот- вероятно е в основата на вярата, която е направлявала битието на хората, обитавали земите край сегашното село Оходен преди 8 000 години. Как тези мъже и жени са отброявали времето, какво можем да "прочетем" по късчетата оцеляла през хилядолетията керамика, как са изглеждали и как са се обличали, дали хармонията с природата ги е дарила с мъдрост, били ли са войнствени или миролюбиви- на тези и още много други въпроси отговаря в разговора ни днес археологът.
 
Георги Ганецовски се чувства "у дома" във всяка минала епоха. Роден във Видин, работил през част от кариерата си в Монтана, сега специалист по праистория в регионалния исторически музей във Враца, той за пореден път без усилие огъва времето и пространството и е готов с поредната страхотна идея- днешният български Северозапад да се превърне в територия за модерна експериментална археология. Магията вече се случи, когато млади хора от Враца се вживяха в ролите на нашите далечни предци и изработваха керамични съдове, стриваха зърна от лимец, месиха питки и ги пекоха по технология отпреди 8 000 години.

"Надявам се, че нашето голямо търпение и упоритост ще дадат резултати. Една Дестинация Северозапад би могла да предложи и хубава природа, и атракции, чрез които да бъде представено нашето богато културно-историческо минало. Смятам, че това е бъдещето- този вид алтернативен туризъм. Но липсва ясна държавна концепция- това е моята голяма болка... Затова, когато на археологическите разкопки на Калето в Мездра попаднах на един много интересен бронзов ключ, датиран от късноантична епоха, около който се вдигна голям медиен шум, това ме накара да обявя, че сме намерили "Ключа към Северозапада"... С надеждата най-после този Северозапад да бъде открит както за управниците, така и за туристите..."

Такава е мечтата на археолога Георги Ганецовски- наричан и Дон Кихот, но и Индиана Джоунс на Българския Северозапад. Мечта, на която можем да се доверим, защото с упоритост, последователност и вяра Георги Ганецовски стигна в изследователската си работа до резултати, които едва ли някой е допускал че са възможни в систематимно пренебрегвания наш изстрадал регион. За постигнатото в разкопките на Мездренското Кале, за намеренията му какво още ще се случва на обекта край Оходен, за това как Враца ще се представи на следващото туристическо експо и за готовия вече туристически "Бранд България" ще си говорим в някои от следващите издания на "Калейдоскоп".
 
Фоторепортер: Пламен Генчев
По публикацията работи: Ваня Минева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона": Честит рожден ден, Марк Антъни!

Певец, продуцент, текстописец, музикант, актьор и бивш съпруг на една от най-горещите латино диви Дженифър Лопес, Марк Антъни знае как да вдъхне чувство и ритъм на всяко свое изпълнение и да го превърне в актуален хит. Марк Антъни е един от най-продаваните салса изпълнители на всички времена.  По случай рождения ден на певеца ще слушаме някои от..

публикувано на 16.09.24 в 09:00

В "Музикална зона": "..., а някой кара колело"

  Световен ден на велосипеда е. Тъкмо повод да се върнем, поне мислено, към това любимо занимание- карането на колело. А ако колоезденето е ваша страст, може би знаете, че то отлично се съчетава със слушането на музика. Особено на песни, посветени на велосипеда.  Оказа се, че велосипедът- тази страст, удобство, спортно хоби- вдъхновява много групи и..

публикувано на 03.06.24 в 09:00

"Музикална зона" в деня на незрящите: Тъмни очила и песен

“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..

публикувано на 13.11.23 в 09:00

Грети Къшева: Бих посъветвала всички момичета да се усмихват!

Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..

публикувано на 06.10.23 в 15:00

Видинчани благодариха на шампионката Йоана Георгиева с крупно дарение

Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева.  2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..

публикувано на 28.09.23 в 11:37

В „Музикална зона" слушаме Джордж Бейкър Селекшън

    Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата  на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век.   "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection"  ще ни донесат  много настроение в септемврийския предиобед...

публикувано на 11.09.23 в 09:00

В Международния ден на театъра слушаме Тодор Колев в "Музикална зона"

Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..

публикувано на 27.03.23 в 09:00