Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Галя Антова, архитект: "Видин е уникален град"

Отминава ли кризата в архитектурния бранш, с какво се отличават градежите във Видин и какво още може да се направи, за да стане градът по- приветлив и красив? Това е основната тема днес в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН.

Започваме с професията на архитекта, човекът, който гради и измисля бъдещия облик на мястото, още една работа, в която се поема голяма отговорност от хората, които я вършат.

"За да има архитектът работа, трябва да има хора, които строят. Строителството обаче е крайно намаляло в последните години. Професията е престижна и много младежи от Видин са избрали да учат архитектура", разказа арх. Галя Антова, председател на видинската камара на архитектите. За Видин, архитектът казва, че се отличава с уникална и типична архитектурата. Следосвобожденските сгради са подобни, като сданията в друг крайдунавски град- Русе.

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

"Видин е уникален със своите строежи, правени по време на Османската власт. Те са градени от френски инженери, което не се среща в други градове. Уникално е и разположението ни на Дунав както и римският град Бонония, от който е разкрита малка част. Видин не е презастроен, дори има много площи, които са свободни за строителство. Все още може да се строи на терените на бившето поделение в града, в жилищните комплекси "Панония" и "Бонония". Видин разполага и с хубаво озеленяване- градската градина, парковете "Рова", "Владикина бахча" са добре поддържани. Хората се научиха да пазят цветята и храстите в градинките",
доволна е Галя Антова. Природата и нейното екологично използване са последните тенденции в строителството. Все повече се предпочитат проектите, които позволяват да се използват слънцето, вятъра и водата в една сграда. Редица български архитекти са отличени със световни награди за високотехнологични къщи, които сами се водонсабдяват и електрифицират, задържат енергията и я превръщат в светлина. Всичко това изисква и повече средства, които биха могли да се осигурят по национални или европейски програми за многофамилните жилищни сгради, смята Антова. Все пак прогнозите за следващите години са по- малко нови архитектурни проекти и повече реконструкции.

© Снимка: Предоставено от Държавен архив, Видин

"Това е хубава посока, защото много лесно свикнахме да чупим старото и да строим ново. Видин понесе много поражения, тъй като бяха премахнати много стари сгради, които сега оценяваме, като архитектурни паметници. Безвъзвратно се изгуби старият площад, хубави еврейски жилищни сгради в Калето и по ул. "Цар Александър II", която е била входът на града. Добре е някои от старите сгради да бъдат реновирани. Сега е по- лесно за инвеститора да извади строителни книжа за стара сграда, отколкото да започне строителство на гол терен",
обясни архитектът. Интересен пример за екологично строителство в региона ни е къща в Белоградчик, съградена и собственост на архитект от София, който през лятото живее в града на скалите. От собствен терен, мъжът е добил глината, с която е направил тухлите за градежа. Къщата се строи и с дърво, а покривът е изцяло озеленен.

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

Мечтата пък на един млад архитект от Видин е да доведе до край своя петгодишен проект, както сама го определя- следването си в специалността "Строителство на сгради и съоръжения" в Университета по архитектура, строителство и геодезия. Любов Жан Иванова завършва тази година висшето си образование и казва, че всеки млад човек с тази професия мечтае за в бъдеще да проектира и построи небостъргач, тунел, прекосяващ океан или по- грандиозен мост:

"За по- големи проекти в страната ни не можем да мислим в тези условия, затова младите се ориентират по- скоро към чужбина, където е възможно това строителство. Хаосът и бюрокращината е най- голямата пречка, с която се сблъскваме в България. Млад човек, излязал току- що от университета го препращат от канцелария в канцелария, което много ни демотивира."

Най- голямата грешка при жилищното ни строителство, според младата архитектка е т. нар. "мутробарок", стил, приписван на грандиозните и лъскави строежи. Любов Иванова е все още оптимист за развитието на облика на Видин. В бъдеще го вижда, като малко китно градче, подобрило живота си от новопостроения Дунав мост 2, по- гостоприемен за младите хора, като им предлага повече работа.

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

Хубав е градът, но има още какво да се желае, казват видинчани в анкетата на РАДИО ВИДИН за архитектурата на родното ни място:

"Градът е хубав, но е позанемарен. ... Бароковите сгради се нуждаят от боядисване. Зелените площи са красиви, но не се поддържат ... Историческите ни паметници трябва да се грижим по- добре за тях. ... Благоустрояваме града преди всичко заради хората, които живеят в него, а не само за туристите. ... Напоследък се строят детски площадки, което прави добро впечатление. ..."
По публикацията работи: Екип на "Посоките на делника"

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00