Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Модернизират общински болници по европроекти

Състоянието на общинското здравеопазване и успяха ли общините да усвоят европейските пари, предназначени за болниците- това е Нашата тема днес.

4 здравни заведения във Враца се сдобиха преди дни с управители, след като досегашните им началници получиха вот от местния парламент да управляват по още 3 години, предаде за "Посоките на делника" от града под Околчица сътрудникът ни Жоро Александров. Д- р Жулиета Цолова ще продължи да командва в комплексния онкологичен център, д- р Григор Томов остава шеф на кожно- венерическия център, д- р Надя Иванова ще е управител както и досега на центъра за психични заболявания, а д- р Марияна Стоянова- ще се разпорежда в специализираната болница за лечение на пневмо- фтизиатрични заболявания. На практика, дебат при утвърждаването на новите- стари управители нямаше. С изключение на онкологичния център, където има още един кандидат за управител, в останалите 3 медицински заведения липсваше конкуренция. Все пак по време на сесията се разгоря спор, предизвикан от общинския съветник Венчо Кръстев, който въпреки липсата на интрига, назова най- болния проблем на здравеопазването ни като цяло:

"Изхождам от това, че времето, в което живеем, превърна лекарите първо в търговци- защото те упражняват търговска дейност, и по този начин здравеопазването стана някаква компилация между търговия и здравеопазване. В този смисъл, бих искал да поставя въпрос на д- р Цолова: Би ли поела ангажимент, сега, когато е спечелила конкурса, че в рамките на следващите 3 години, тя ще изгради в комплексния онкологичен център собствена лаборатория и ще закупи скенер, през който преминават пациентите, а да не се използват апаратите на сходни медицински заведения. Въпросът ми е: на здравеопазването ли ще наблегне, или на търговската дейност?"

Управителят на онкологичния център, д- р Жулиета Цолова припомни, че центърът е на първо място медицинско заведение, чиято основна дейност е да лекува пациенти с ракови и предракови състояния. Освен това обаче:

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

      Миналата година във Враца беше направена първа копка на Лъче- лечебен център, който ще се изгради с европейско финансиране за над 6 000 000 лева. Първата копка беше направена от здравния министър Десислава Атанасова.
"На второ място, лечебното заведение е търговско дружество. По отношение на скенера- апаратурата е включена в изграждането на Лъче- лечебен център, с европейско финансиране. Там е предвиден такъв апарат, чиято функция е подобна. Освен това, на 13 февруари приключва обществена поръчка за доставка на томограф, какъвто няма в цяла Северозападна България. Дано нещата се развият по нормален път и до 2 месеца в центъра ще имаме и такъв апарат."

Д- р Цолова обясни и липсата на лаборатория в здравното заведение с факта, че липсват квалифицирани специалисти, които да работят в нея. Поради тази причина се използват съществуващите и лицензирани 3 лаборатории във Враца.

"Едва в края на миналата година от министерството на здравеопазването, чрез районния център по здравеопазване, постъпи информация, че има лекари в страната, които са придобили специалност "Клинична лаборатория" и които подлежат на разпределение, съгласно договора си за специализация. Подала съм информация, че търсим такива кадри, но до момента не се е обадил нито един кандидат", обясни д- р Цолова.

Ломската болница "Св. Николай Чудотворец" е едно от 10- те здравни заведения в страната с най- добри показатели, съобщи сътрудникът на РАДИО ВИДИН в Лом, Владимир Недев. Лечебницата приема пациенти и от съседни области. Болницата съществува от Освобождението, като през 2010 година са отбелязани 130 години от създаването й. В момента се изпълнява проект, с който здравното заведение ще се модернизира, каза д- р Васил Милутинов, управител на общинското лечебно заведение:

"Проектът е за апаратура, а стойността му е около 3 700 000 лева. Партньор е Община Лом. За около 5 месеца трябва да приключат строително- монтажните работи, а за 10 месеца доставката на апаратурата. Определеният краен срок е 2014 година. По проекта ще бъдат доставени рентгенови апарати, томограф, ехографи, ехокардиограф, гастроскоп, колоноскоп, бронхоскоп, биохимичен анализатор, сърдечни и туморни маркери, 7 хемодиализни апарати, 10 ЕКГ- та. По проекта ще бъде изграден и външен асансьор", обясни д- р Милутинов. Болницата се опитва да се справи и с нарастващата нужда от млади специалисти. В лечебното заведение се финансират специализации, обучават се медици, на които след това се подсигурява работа.

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

В Белоградчик болницата обслужва четири общини- Белоградчик, Димово, Чупрене и Ружинци. Сътрудникът ни Иванка Петрова разговаря с Елена Александрова, младши експерт "Социални дейности" в Белоградчик. От няколко месеца управлението на болницата е възложено на д- р Дочкова.

"С много хъс и усилия, новият управител успя да стабилизира лечебното заведение, което беше пред фалит. Вече можем да се похвалим със скенер в болницата, който успяхме да изплатим. Имаме и нов рентген. С решение на Общинския съвет, бе открито и ново отделение- за физикална и рехабилитационна медицина, с 10 легла. Това е от огоромно значение за общината, поради големия брой на хората с увреждания- към 230 души, които имат нужда от рехабилитация", обясни Елена Александрова. В лечебното заведение се работи и по проект за енергийна ефективност. Неговата реализация ще намали разхода на гориво в здравното заведение.
По публикацията работи: Екип на РАДИО ВИДИН

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

За ролята на акушерката и грижата за майката и бебето

5 май е ден, който обединява акушерките по цял свят. Отбелязва се от 1992 г. по инициатива на Международната конфедерация на акушерките, с цел да се популяризира дейността на медицинските работници в тази сфера и да се повиши осведомеността на обществото за грижите, които те полагат за майките и новородени деца.  "Тя се грижи за майката в..

публикувано на 05.05.25 в 14:59

Какви са рисковете за бременните жени в новата климатична реалност

Бременните жени са особено уязвими към високите температури поради физиологични промени на бременността, ускорен метаболизъм и намалено съотношение на телесната повърхност към масата. Това заяви  д-р Зорница Спасова- главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) към Министерство на здравеопазването...

публикувано на 05.05.25 в 14:57

Горно Церовене - китно село с богата история

Този петък рубриката "Добро утро, кмете!" ни отвежда в село Горно Церовене , община Монтана. То се намира на 11 км западно от Монтана по пътя за Белоградчик.  Ангел Ангелов е кмет на населеното място от една година. Интересен факт е, че и неговият дядо, на когото е кръстен, също е бил кмет на село Горно Церовене.  Ангел Ангелов казва,..

публикувано на 02.05.25 в 09:09

Александър Михайлов: Когато се изгуби една подкрепа, веднага се появява друга

Политическата сцена в България продължава да бъде белязана от напрежение между институциите и вътрешни противоречия в управляващото мнозинство 100 дни след встъпването в длъжност на управляващата Тройна коалиция.  Мандатът започна с думите, че не очаква толеранс, както и с обещания за законови промени.  Премиерът отчете свършеното до този..

публикувано на 01.05.25 в 10:00

Расте броят на българите с доходи под линията на бедност

Всеки пети българин живее под линията на бедност, сочи изследване на Националния статистически институт (НСИ). Делът на бедните у нас се е покачил и е 21,7% за 2024 г. спрямо 20,6% през 2023 г. 18,7% от хората у нас споделят, че нямат достатъчно финансова възможност да слагат месо или риба през два дни на трапезата си. Същият дял се затруднява..

публикувано на 30.04.25 в 10:45

Какви са приоритетите на Видин, Враца и Монтана тази година?

С рекордни проектобюджети се похвалиха местните власти на трите областни града в Северозапада . За какво приоритетно ще харчат през тази година общинските ръководства във Видин, Враца и Монтана?  Проектобюджетът на община Община Видин бе подложен на обществено обсъждане. Мотото на финансовата рамка тази година е "Инвестираме в бъдещето -..

публикувано на 29.04.25 в 11:25

Изкуственият интелект и предизвикателствата пред нас

Изкуственият интелект навлиза в живата ни, но какви са предизвикателствата, до които води- това тепърва предстои да разберем.  Българите го посрещат с повече тревога, отколкото с надежда, сочи проучване на социологическа агенция "Мяра" .  18,7% приемат изкуствения интелект с повече ентусиазъм, около 42% обаче виждат повече поводи за притеснение,..

публикувано на 28.04.25 в 12:23