Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За какво даряваме най-често?

За какво даряваме най-често и склонни ли сме да го правим? Това е основната тема в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН. През последните години гражданите и фирмите даряват все повече, каза Красимира Величкова, директор на Българския дарителски форум:

"Хората даряват най-често за лечение, подкрепа на близки, за хуманитарни каузи. При компаниите даренията са най-често за образование. ... Най-много са гражданите, които даряват между 1 и 5 лева на година. През 2011 г. хората са дарили над 3 милиона лева, дарените смс-и са около 1,2 милиона. При компаниите бюджетите им за т.нар. корпоративна социална отговорност започват от 500-600 хиляди лева, по места малките фирми даряват и стоки и услуги. ... Вдъхновяващ е случаят в Кюстендил, където читалището в ромската махала събира дарения за озеленяване на квартала. Това се случва след проучване сред хората в махалата, които са казали, че един от основните проблеми е липсата на зелени площи. Тази история разбива клишетата по отношение на етносите ..."

Рядко даряват българите е мнението на видинчани, показва анкета на РАДИО ВИДИН:

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

"Някои даряват, но не всички. ... Рядко даряват хората, като се има предвид как живеем. ... Бих дарила предимно дрехи, най-вече за деца. ... Ако има пари българинът дарява, ако няма- не дарява. ... Дори и да имат пари хората, не обичат да дават. ...Нищо, че сме бедни, все пак даряваме. ..."


Има хора, за които благотворителността е начин на живот- едни го правят от добро сърце, други- заради определена кауза. Това каза в "Посоките на делника" Илияна Николова, изпълнителен директор на Фондация работилница за граждански инициативи:

"Държавата е най-щедра в благосклонноста си към данъчните облекчения само, когато става дума за дарения в нейна полза. Никъде по света обаче държавата не очаква граждани и фирми веднъж платили данъците си да са склонни да правят допълнителни жертви, т.е. да даряват. В България, ако фирма дари в някой от двата държавни фонда- за лечението на деца и за инвитро процедурите, то тогава за дарителя има данъчно облекчение от 50 процента. Ако същите тези фирми дарят на граждански организации, Червения кръст, институции за социално слаби- получават 10 процента. ..."

Въпреки кризисното време, все повече хора правят дарения. В крайна сметка въпросът е не колко се дарява, важна е съпричастността към другите.
По публикацията работи: Лилия Димитрова и Пламен Коцев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00

Ще бъде ли спряно решението за повишение на минималната работна заплата?

От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) внесоха жалба във Върховния административен съд с искане за отмяна на постановлението на Министерския съвет за повишение на минималната работна заплата на 1077 лева от 1 януари. В жалбата работодателите настояват за отмяна на постановлението, с което бе прието повишаването, като..

публикувано на 13.11.24 в 10:45