Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Учителското портфолио- има ли смисъл от него?

Поредното новаторство предстои да бъде въведено за учителското съсловие. Това е изготвянето на портфолио, което да даде възможност за по-пълна и точна информация за всички постижения (дипломи, сертификати, грамоти) на преподавателя. Учениците също ще могат да оценяват труда на учителите си, като попълват анонимни анкети. Допитването сред младежите и резултатите от него ще бъдат част от портфолиото на преподавателя. То ще послужи, когато се обсъжда кариерното му развитие, при определянето на допълнително стимулиране или кандидатстване за нова работа. Портфолиото ще стане задължително след приемането на новия закон за предучилищно и училищно образование. В едно от видинските училища- Професионалната гимназия "Проф. д-р Асен Златаров" вече от 5 години се изготвя портофилио на преподавателите.

© Снимка: РАДИО ВИДИН

"Акцентът в портфолиото не е върху оценката на учителския труд. То всъщност е съвкупност от всички постижения на преподавателя, неговата квалификация и творчески път. То съществува в редица учебни заведения от няколко години, като сега въпросът е по-скоро как да бъде употребено. Портфолиото е една папка, в която всеки учител поставя своята автобиография, дипломи, сертификати, грамоти на негови ученици. Това са материалните доказателства, по които ние всяка година правим част от оценяването за диференцираното заплащане на учителите",
обясни в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН Мариета Георгиева, директор на видинската професионална гимназия.

Според промените в закона, учителите ще пишат каква е мисията им, ще посочват силните и слабите си страни. Хубаво е обаче учителското портфолио да е пряко обвързано със заплащането на преподавателя.

© Снимка: РАДИО ВИДИН

"Портфолиото може да дисциплинира преподавателите, но трябва да се има предвид и голямата разлика между мотивацията на учителите в начален курс, прогимназия или гимназиален етап на обучение. На този етап не е редно учениците да оценяват учителите си, защото нямат житейския и професионален опит, за да го правят"
е мнението на Ели Цветанова, учител в гимназията.


"Добре е и учениците да оценяват преподавателите си, защото понякога учителите на преподават

© Снимка: РАДИО ВИДИН

добре учебния материал и това се вижда от техните възпитаници. Но от друга страна, често се случва учениците да не внимават в час, което е причина след това да изкарат ниска оценка. В тези случаи не е виновен преподавателя. Портфолиото ще бъде полезно за учителите, защото ще разберат кои са пропуските в работата им и по какъв начин учениците искат да учат",
каза Цветомир Нинков, ученик от 10 клас във видинската професионална гимназия.

"Всички учители се стараят да ни научат добре. Дори понякога преподавателите се допитват до нас за това как искаме да бъде предаден урок, за да е по-достъпен за нас. Когато учителите преподават така, че да ни е интересно, тогава и ние учим с желание", каза Кристина Георгиева, десетокласничка в ПГ "Проф. д-р Асен Златаров".
По публикацията работи: Лилия Димитрова и Пламен Коцев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Изборите се превърнаха в битовизъм

Избори.  След изборите – отново избори.  Изречение, което обрисува живота в България през последните четири години.  Ще бъде ли 27 октомври първата стъпка към излизането от кризата?  Ще сложат ли изборите край на политическата нестабилност?  Патовото положение, породено от изхабяването на партийно-политическата система, трудните и непопулярни..

публикувано на 26.09.24 в 10:00

Нови промени при минималната работна заплата - ще бъде ли увеличена?

Нови промени, свързани с размера на минималната заплата трябва да направи социалното министерство, за да приложи правилно европейската директива за адекватните най-малки възнаграждения . Министерството на труда и социалната политика (МТСП) счита, че за транспониране на директивата за адекватни минимални заплати в ЕС е необходимо в Кодекса..

публикувано на 25.09.24 в 10:45

Какво целят новите изисквания в кредитирането за покупка на жилище

Управителният съвет на БНБ прие изисквания за показателите за кредитни стандарти при отпускане и при предоговаряне на кредити. Изискванията обхващат сектор "Домакинства" и се прилагат спрямо кредитите, обезпечени с жилищни недвижими имоти. Влизат в сила от 1 октомври 2024 година, като банките и клоновете на чуждестранни банки следва да..

публикувано на 23.09.24 в 11:43

Хората от Орсоя искат да бъде изградена чешма в селото

Село Орсоя се намира по пътя Видин-Лом и е част от населените места на община Лом. Населеното място  стана известно с голямото си свлачище, което през 1978 година поглъща част от къщите там.  В селото в миналото е имало рибарници, хората се занимавали със земеделие и риболов. Открай време местните работят в близките градове, както и в..

публикувано на 20.09.24 в 12:00

Георги Драганов: Няма значение какъв цвят е котката, а дали лови мишки

Ще сложи ли край на партийната и политическата криза в страната предстоящия вот?  Възможно ли е да бъде постигнато джентълменско споразумение между формациите за редовно управление в следващото Народно събрание?  Ще има ли нова Сглобка или екзотиката на роден терен ще продължи?  Статуквото дискутираме с  Георги Драганов , създател и редактор на сайта..

публикувано на 19.09.24 в 10:00

Ще задоволят ли фотоволтаичните системи енергийните нужди на домакинствата?

Според най-новата статия на информационната платформа за отразяване на климатичните промени на достъпен език "Климатека", фотоволтаиците за балкони могат да задоволят до 30% от годишното потребление на едно домакинство. В съвместен проект "Достъп до енергийно обновяване" бяха представени възможностите да бъдат създадени облекчени условия и за..

публикувано на 18.09.24 в 10:45

От какви промени се нуждае България?

Политическото бъдеще на България обсъдиха общественици, политолози и социолози в навечерието на предизборната кампания. Нуждаем ли се от смяна на приоритетите и на политическия модел? Иска ли обществото "рестарт на системата"? Необходим ли ни е нов обществен договор? Отговорите потърси Младежки клуб "Има бъдеще"  със съдействието на аналитичен клуб..

публикувано на 17.09.24 в 14:42