Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Учителското портфолио- има ли смисъл от него?

Поредното новаторство предстои да бъде въведено за учителското съсловие. Това е изготвянето на портфолио, което да даде възможност за по-пълна и точна информация за всички постижения (дипломи, сертификати, грамоти) на преподавателя. Учениците също ще могат да оценяват труда на учителите си, като попълват анонимни анкети. Допитването сред младежите и резултатите от него ще бъдат част от портфолиото на преподавателя. То ще послужи, когато се обсъжда кариерното му развитие, при определянето на допълнително стимулиране или кандидатстване за нова работа. Портфолиото ще стане задължително след приемането на новия закон за предучилищно и училищно образование. В едно от видинските училища- Професионалната гимназия "Проф. д-р Асен Златаров" вече от 5 години се изготвя портофилио на преподавателите.

© Снимка: РАДИО ВИДИН

"Акцентът в портфолиото не е върху оценката на учителския труд. То всъщност е съвкупност от всички постижения на преподавателя, неговата квалификация и творчески път. То съществува в редица учебни заведения от няколко години, като сега въпросът е по-скоро как да бъде употребено. Портфолиото е една папка, в която всеки учител поставя своята автобиография, дипломи, сертификати, грамоти на негови ученици. Това са материалните доказателства, по които ние всяка година правим част от оценяването за диференцираното заплащане на учителите",
обясни в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН Мариета Георгиева, директор на видинската професионална гимназия.

Според промените в закона, учителите ще пишат каква е мисията им, ще посочват силните и слабите си страни. Хубаво е обаче учителското портфолио да е пряко обвързано със заплащането на преподавателя.

© Снимка: РАДИО ВИДИН

"Портфолиото може да дисциплинира преподавателите, но трябва да се има предвид и голямата разлика между мотивацията на учителите в начален курс, прогимназия или гимназиален етап на обучение. На този етап не е редно учениците да оценяват учителите си, защото нямат житейския и професионален опит, за да го правят"
е мнението на Ели Цветанова, учител в гимназията.


"Добре е и учениците да оценяват преподавателите си, защото понякога учителите на преподават

© Снимка: РАДИО ВИДИН

добре учебния материал и това се вижда от техните възпитаници. Но от друга страна, често се случва учениците да не внимават в час, което е причина след това да изкарат ниска оценка. В тези случаи не е виновен преподавателя. Портфолиото ще бъде полезно за учителите, защото ще разберат кои са пропуските в работата им и по какъв начин учениците искат да учат",
каза Цветомир Нинков, ученик от 10 клас във видинската професионална гимназия.

"Всички учители се стараят да ни научат добре. Дори понякога преподавателите се допитват до нас за това как искаме да бъде предаден урок, за да е по-достъпен за нас. Когато учителите преподават така, че да ни е интересно, тогава и ние учим с желание", каза Кристина Георгиева, десетокласничка в ПГ "Проф. д-р Асен Златаров".
По публикацията работи: Лилия Димитрова и Пламен Коцев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56

Общини от селски райони са с гарантирани европейски средства за инфраструктура

Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..

публикувано на 27.01.25 в 12:25

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Опасявам се, че най-нечистата от всички нечисти унии ще изкара пълен мандат

105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост.  Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..

публикувано на 23.01.25 в 10:00