Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За прозрачността в управлението на общините

Прозрачното управление на общинските съветници от Враца докара 100-процентово увеличение на средствата за издръжка на местния парламент през тази година, предаде сътрудникът на РАДИО ВИДИН Жоро Александров. Така вместо 304 хиляди лева, с колкото разполагаха през 2012-а, през настоящата година съветниците ще разпределят малко над 609 000 лева. Обяснението на председателя на местния парламент Петя Аврамова по темата обаче е следното:

© Снимка: Жоро Александров

"Това е спекулация. Спекулира се със средства, които не са разплатени, а са прехвърлени за разплащане през тази година. Това не е увеличение на издръжката на общинския съвет."

Оказва се, че в настоящия бюджет ще бъдат заложени парите за едно общинско АД, включващо радио и телевизия, чиято издръжка ще е включена в средствата, с които разполага общинският съвет.

"Така че тези средства не са увеличение на бюджета на общинския съвет", заяви Петя Аврамова, но така и не назова колко пари и за какво от тези малко над 609 000 лева ще идат за подобни преразпределения. Според синия сенатор Красимир Донов:

"Битува мнението, че има едни пари, които общинските съветници видите ли сега ще си разпределят. Няма такова нещо. Който ви казва такова нещо, ви манипулира."

Данъкоплатците обаче има от какво да се притесняват, тъй като в края на миналата година 37-те членове на местния парламент получиха на куп по 300 лева месечно за работата си в комисии, за срещи с избиратели и проведени с тях разговори по мобилните телефони. Поради нежеланието да разпише подобен разход, своята оставка хвърли тогавашният финансист № 1 на община Враца Лев Митков. Никой от врачанските съветници не казва и дума за това, че е прибрал в навечерието на Коледа и Нова година премия от между 3 000 и 3 600 лева. Практиката да се взимат по 300 лева месечно беше въведена в предишния мандат от тогавашния областен председател на ГЕРБ Николай Коцев, който преди да влезе в 41-ото Народно събрание беше и председател на местния парламент. Под неговото ръководство беше гласуван Правилник за дейността на съветниците, в който текста от чл. 24, т. 9 разрешава на всеки врачански сенатор да взима по 200 лева на месец за командировки, срещи с избиратели или друга дейност. Този акт влиза в сила през месец май 2008 г. и е въведен при управлението на сегашния социален министър в оставка Тотю Младенов. Така след Свищов, Враца става втората Община в България, която разрешава подобни плащания, въпреки че те едва ли са законни и най-вече морални. В края на същата 2008 г. обаче инфлацията принуждава съветниците да си увеличат с 50% безотчетните пари, чиито размер достига 300 лева на месец. Със задна дата парите са усвоени, въпреки че става дума за цели 11 месеца. При отчитането са установени доста парадокси- едни съветници се отчитат с касови бележки от бензиностанции, други- показват документи от книжарници, трети- от лъскави и скъпи бутици. Най-изобретателна обаче е групичката около бивш съветник от НДСВ, която отчита правни и консултантски услуги, извършени в местното козметично студио "Фея". Касовите бележки са издавани от въпросния царист, който е и съдружник във фирмата, а сред получилите касови бележки има доста от групата на ГЕРБ. Проверка доказва, че в регистрацията на "Фея" няма предвидени правни и юридически услуги. Заради извършената насрещна проверка от данъчни пък, козметичното студио отдавна не работи и е закрито. Преди да хлопне кепенци, то се намира в гараж на блок, в центъра на Враца, на оживената улица "Петропавловска".

Когато проверката във Враца приключи, ще стане ясно дали сред възползвалите се от тези касови бележки е и настоящата заместник-председателка на местния парламент Малина Николова, която при предишния състав на съвета, беше и негов председател. Днес обаче тя е стожер на законността и пръв цербер, когато се отпускат общински пари:

"Ние сме контролиращ орган, който трябва да каже на общинска администрация кои пари за какво да се харчат. Няма да се наказваме, ние ще задаваме приоритети, по които да се работи!"

Бившият финансист на община Враца Лев Митков, който от края на януари не работи в местната управа именно, защото отказа да разпише плащането на "коледната премия" за съветниците, е изчислил, че допълнителните 300 лева на всеки сенатор се равняват на годишните данъци за жилищата на 23 врачански семейства. За един месец 37-те съветника ще си разделят сума, събрана от налозите на 689 имота, за една година- 8 268, а за целия им 4-годишен мандат сенаторите ще приберат налозите, платени за 33 072 апартамента, къщи или вили на врачани. Излиза, че за изключително "усърдната си работа в името на града и хората в него" съветниците ще използват местните данъци на един немалък град.

Такова е прозрачното управление, извършвано от местния парламент във Враца. Порочната практика е определена като незаконна от Сметната палата, която точно поради тази причина вече е намалила рейтинга на Община Враца за разпореждане с бюджетни средства. Държавната финансова инспекция пък вече изпрати свои одитори, за да проверят законно ли са раздавани пари в общинския съвет на Враца в периода 2007-2011 година. Тъй като резултатът от проверката още се бави, слуховете във Враца са най-разнообразни. Но нито един от тях не е в полза на общинските съветници и политическите партии, които са ги излъчили. Затова е възможно съвсем скоро да пламне война между протестиращите на улицата и местните общински съветници. А бомбата със закъснител, която цъка, може да гръмне само при обявяването на окончателните резултати на финансовата инспекция.

Липсва прозрачност в управлението на община Видин- това гласят част от мненията в анкета, която направи Пламен Коцев сред видинчани:

"Кметът трябва по-често да представя пред хората какво прави за града, а не да се крие в Общината. ... Не се интересувам от това какво се случва в местната управа. Само се говори, а не се предприемат действия. Затова и не се интересувам от управлението на общината ни. ... Нямам време да се интересувам от работата в местната администрация. ... В нищо няма прозрачност и винаги има задкулисни игри. ..."

"Управлението на община Видин не е прозрачно",
това заяви в "Посоките на делника" и Красимир Михайлов, областен координатор на "ДНЕС"- Движение за национално единство и спасение:

"По време на местните избори във Видин, "ДНЕС" предложи на 9-те кандидата за кмет споразумение за политическа почтеност и толерантност. Герго Гергов и Владимир Тошев не подписаха споразумението. След избирането на Гергов за кмет, изпратихме писмо до новия градоначалник, в което посочваме, че местните инициативи са успешни, когато има и ефективен граждански контрол. В него предложихме да бъде направена среща между кмета и представители на движението ни, за да обсъдим бъдещи съвместни действия, които ще покажат общата ни загриженост към гражданите. Гергов обаче не отговори на писмото ни. През лятото на 2012 година, по идея на движение "Модерна България", подкрепено от групата "Възраждане за Видин", "ДНЕС", движение "Аз обичам Видин" и Видински младежки парламент бе създаден текста на наредба за прозрачност на разходите на Община Видин. Документът предвижда в Интернет да се публикуват разходите на местната администрация. До сега обаче предложеният текст на наредба не е внесен за разглеждане от съветниците в комисиите към общинския съвет."

"Единствената информация, която имам като гражданин на общината за нейното управление, е за широкомащабните рекламни и ПР кампании на администрацията на кмета и донякъде на общинския съвет"- това каза общинският съветник от ГЕРБ във Видин Росица Кирова в разговор с Ани Цекова:

"Ако не бях общински съветник, нямаше да знам, че повечето проекти, на които се режат ленти или по които се започва работа, са написани от предходното управление на общината. Имам над 40 въпроса, зададени към кмета, които са във връзка с питания на граждани. Отговорите, които съм получила от градоначалника на тези върпоси, са от рода на: "Във връзка с Ваше питане, Ви уведомявам, че съм разпоредил да се изготви отговор, за което е необходимо технологично време..." Срещам големи затруднения, когато искам да получа информация за работата на общинската администрация. Въпросите, които задавам, често не получават отговор. Пример за това е питането ми към кмета за булевард "Панония" във Видин. Задавах въпроса няколко пъти през миналата година, на който не получих конкретен отговор. Накрая ми беше отказана информация поради някаква тайна. Обжалвах отказа и съдът постанови, че кметът е длъжен да отговори на въпроса ми. Кметската администрация обжалва решението на съда. Делото е насрочено за края на тази година. Според мен, за да има прозрачно управление, трябва да има контрол. За съжаление, общинският съвет и кметът смятат, че не подлежат на граждански контрол."

"Все още управлението на общината е завоалирано", каза пред Ани Цекова и Даниел Дамянов, бивш общински съветник и едно от лицата на протестите във Видин.

"Пример за липсата на прозрачност са обществените обсъждания на Интегрирания план за възстановяване и развитие на града, на които не присъстваха граждани. Причината за това е, че хората не са запознати с този план. Общината има сайт, на който буквално няма нищо. Липсата на оповестяване на действията на администрацията в публичното пространство е основната пречка за прозрачното управление. За да стане работата на Общината по-разбираема за хората, трябва местната администрация да работи повече с неправителствените организации. Освен НПО-тата, няма кой друг да е коректив на общинската власт. Докато бях общински съветник, не съм прекъсвал контактите си с хората, допитвах се до приятелите си за това какви решения да взимам и как да гласувам в местния парламент. Аз бях там, защото те ме бяха избрали да ги представлявам", категоричен е Даниел Дамянов.
По публикацията работи: Лилия Димитрова и Пламен Коцев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Сираково – малко, но задружно

Сираково е село в Северозападна България. То се намира в община Борован, област Враца.   Днес в него са останали около 180 жители.  Селото е малко, но китно и красиво. Възникнало е в древността. В местността Пчелиня има останки от тракийско селище. Това са могили гробници на местни тракийски владетели. По време на римското..

публикувано на 16.05.25 в 12:00
Епископ Мелетий Знеполски

Епископ Мелетий Знеполски: Духът на безбожния комунистически режим не е разобличен и все още присъства в обществото

Защо и днес продължава да бъде актуална, независимо от дистанцията на времето, проблематиката за отношенията между Българската православна църква и държавата по времето на тоталитарния комунистически период?  Продължава ли да рефлектира тази връзка върху актуалните проблеми, с които се сблъскват Църквата и православните християни?  Могат ли да..

публикувано на 15.05.25 в 10:00

Ще се вдигнат ли осигурителните вноски и възрастта за пенсиониране?

Ocигypитeлнaтa внocĸa зa пeнcия да бъдe yвeличeнa c 1 пpoцeнтeн пyнĸт пpeз 2027 гoдинa и c oщe 2 пpoцeнтни пyнĸтa пpeз 2028 гoдинa. Toвa e зaлoжeнo в aĸтyaлизиpaнaтa cpeднocpoчнa бюджeтнa пpoгнoзa, пpиeтa oт пpaвитeлcтвoтo. Bъзpacттa зa пeнcиoниpaнe ce yвeличaвa плaвнo, ĸaтo ĸpaйнaтa цeл, cпopeд ceгaшнoтo зaĸoнoдaтeлcтвo, а мъжeтe и жeнитe дa..

публикувано на 14.05.25 в 10:45

Петко Петков, "Галъп": Този "подарък" от президента допълнително стабилизира правителството и го сплотява за еврото

Извънредното обръщение на президента Радев, с което поиска референдум за еврото, вдигна градусите на политическото напрежение у нас. Остро реагираха премиерът Росен Желязков, от ГЕРБ, от ПП-ДБ. Против референдума се обяви и лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски. ДПС на Ахмед Доган декларира, че подкрепя европейския път на България. От ИТН..

публикувано на 13.05.25 в 12:38

Защо е необходим спешен ремонт на пътя Добри дол - Козлодуй

Граждански протест се проведе през декември м.г., заради лошото състояние на пътя Козлодуй - Лом , част от републикански път II-11. В началото на януари т.г. последва втори .  На 9 януари от АПИ съобщиха , че предприемат действия за трайно и дългосрочно подобряване на експлоатационното състояние на второкласния път II-11 в участъка Лом -..

публикувано на 12.05.25 в 16:07

Кметът на Добролево: Повечето неща в селото са направени с доброволен труд

Днес ще посетим село Добролево в община Борован. Намира се на 40 км северно от Враца, на 30 км южно от Козлодуй и на 35 км от Оряхово. Разположено е в китна долина на двата бряга на Барата, малка рекичка, която се влива в Бързица. Селото има интересно минало. - останки от праисторическо селище от бронзовата епоха се намират по левия бряг на..

публикувано на 09.05.25 в 14:27

България продължава да се топи и през 2024 година

Населението на България в края на 2024 година е 6 430 000 души. За една година то е намаляло с 8 100 души, сочат данните на Националния статистически институт. През изминалата година страната са регистрирани малко над 53 700 родени деца, като спрямо предходната година броят на живородените бебета е намалял с 3 700. В края на 2024 г. хората на 65..

публикувано на 08.05.25 в 10:00