Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Димитър Данаилов: "Промени в законите ще намалят младежката безработица"

Младите хора се оказаха в най-голяма степен засегнати от икономическата криза, отколкото останалите българи в трудоспособна възраст. В днешните условия, младежите са по-застрашени да загубят работното си място, защото имат по-малък опит, техните възнаграждения са по-ниски, по-лесно е да бъдат съкратени работните им места. Статистиката показва, че за първото тримесечие на миналата година, младежката безработица е около 20% във Видинска област. Делът на младежите между 15 и 29 години във Видинско, които нито работят, нито учат е 40%, а заетостта е едва около 30%.

Има ли изход от безработицата сред младите хора? Това бе тема на семинар, който преди дни се проведе във Видин и бе организиран от Младежката асоциация за обмен и разбирателство в Европа. В него взеха участие 20 младежи- 10 от които са бесарабски българи от Украйна и 10 видинчани. Младежката Асоциация е партньор с Асоциацията на българите в Украйна. Бесарабските българи са родени и живеят в Украйна, но те продължават да спазват културата и традициите на България.

© Снимка: Лилия Димитрова

"Участниците в семинара са високообразовани млади хора от Видин, Брегово, Белоградчик и от Украйна, като повечето от тях са безработни. Лекторите ги запознават с европейските практики за справяне с безработицата, разясняват им какво означава младежкото предприемачество. Младежите посещават предприятия, учат се как да кандидатстват за работа, как да се държат по време на интервю",
каза в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН Димитър Данаилов, който е председател на Младежката асоциация. Промените в законодателството могат да решат до голяма степен проблемът с безработицата, е мнението на Данаилов:

"С промяна в Закона за насърчаване на заетостта, работодател, който наеме безработен до 29-годишна възраст, може да бъде освободен от внасяне на осигуровки за период от 4 до 6 месеца. Промяната трябва да предвижда и задължение за работодателя да назначи на работа хората, за които е ползвал облекчението. Трябва да се стимулира и обвързването на предприятията и фирмите с все още учащите млади хора, чрез отпускането на стипендии за младежите. Заради това предприемачите могат да ползват за определен период от време облекчения в данъчното облагане. Промени в Кодекса за социалното осигуряване също могат да стимулират наемането на работа."

© Снимка: Лилия Димитрова

И в Бесарабия, която се води като провинция на Украйна, икономическото положение също е много тежко, а безработицата е голяма, каза Олга Гроздева.


"У нас, както и в България, голяма част от младите хора отидоха да живетя и работят в по-големите градове или в чужбина. Като напускат родните си места, бесарабските българи обаче губят своята идентичност, защото се асимилират от украинците и руснаците. В момента сме една от най-големите диаспори в света- около 250 хиляди души."


© Снимка: Лилия Димитрова

В семинара за младежката безработица участва и Евелина Чепразова, която е студентка в Одеския национален университет "Мечников", специалност "Българска филология":

"Съжалявам, че не можах да дойда да уча в България. Причината е, че нямах навършени 18 години, когато започнах следването си. По време на семинара, разбрах, че човек трябва да има цел, за да започне неговата реализация. Моята цел е да завърша магистратурата си в Софийския университет."


© Снимка: Лилия Димитрова

Марио Маринов
от Белоградчик също е без работа, но и той има цел, към която се е насочил:

"Искам да се занимавам с ресторантьорство, защото завърших средно специално образовнаие с тази професия. Сестра ми е учила същата специалност, но сега бере ягоди в Испания, защото тук не успя да си намери работа."

© Снимка: Уикипедия

За живота на младите хора в по-малките населени места разказа Светлана Караджова, кмет на врачанското село Бърдарски геран и председател на Дружеството на банатските българи.

"Нашите младежи работят предимно в големите градове. Но всеки от тях казва, че ако има работа в Бърдарски геран, ще се върне да живее в селото, защото тук са семействата и домът им. Тяхната общност е тук и те искат да си живеят в нея. Когато са на друго място, банатските българи вече са една малка прашинка в голямото море и се загубва тяхната идентичност. Изходът от това положение може би е в провеждането на държавна политика към малките общности, които не могат сами да се справят с проблема."
По публикацията работи: Лилия Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Опасявам се, че най-нечистата от всички нечисти унии ще изкара пълен мандат

105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост.  Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..

публикувано на 23.01.25 в 10:00

Какви проблеми създаде абсурдът с двойната минимална заплата?

Заради липсата на бюджет от началото на годината реално у нас има две различни минимални заплати - в частния и обществения сектор. Парите са по-малко за чиновниците и повече за всички останали. В бюджета за 2025-та година. трябва да бъде разписан новият размер на минималното възнаграждение за работещите в обществения сектор. Докато това..

публикувано на 22.01.25 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова, "Мяра": Няма ентусиазъм, но все пак управлението е приемливо за българите

37,4% от пълнолетните българи приемат формулата на правителството "Желязков". Това сочи експресен сондаж на социологическа агенция „Мяра“. Формулата на правителството по-скоро приемат 21,4%, 16,5 на сто по-скоро не я приемат, а 20,8% съвсем не я приемат. Останалите близо 4 на сто от запитаните се затрудняват да отговорят.  "Повече от..

публикувано на 21.01.25 в 12:24
Д-р Георги Савков, управител на ломската болница

Д-р Георги Савков: Болницата продължава да работи със същия обем, както преди десетилетия

Проблемът с кадрите стои и пред ломската болница "Свети Николай Чудотворец". Това е проблем за цялата държава, казва управителят на лечебното заведение д-р Георги Савков.  "С течение на години, десетилетия да не кажа, тя концентрираше кадрите си само в големите градове. За периферията нямаше решение. И това, което в момента работи в..

публикувано на 20.01.25 в 13:23

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00