Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как общините се грижат за хората с увреждания

© Снимка: Биляна Борисова

Оказва се, че 55 на сто от хората с увреждания в България са на границата на бедността и социалното изключване. Това сочи сравнителен анализ на социалния статус на хората с увреждания в страните от Европейския съюз на Центъра за европейска и социална икономическа политика. Анализът е направен по данни на Евростат и други официални източници на държавите-членки. Половината от хората с увреждания у нас не са ангажирани в икономическия процес на страната и социалните помощи се оказват недостатъчни да покрият техните минимални материални потребности. Процентът на заетите хора с увреждания в Европа е 45 на сто, а у нас- 33 процента, с което ни нарежда на предпоследно място в ЕС. България държи първенство по процент на преждевременно отказалите се да учат хора с увреждания- 45 процента, при среден процент за Общността- 22 на сто.
На фона на тази статистика, проверихме използват ли общините пълноценно и прозрачно възможностите на различните социални програми, за да осигурят достоен живот и достъпна среда на хората с увреждания. Социалната политика е приоритет за управленския екип на Община Видин, казва Евгения Лилова, инспектор "Социални услуги" към направление "Социални дейности" в местната администрация:

"Приета е Общинска стратегия за развитие на модерна социална политика в подкрепа на итегритета на семейства и общности в община Видин за периода 2010-2015 година. Към момента фунцкионира проект "Помощ в дома" по Оперативната програма "Развитие на човешките ресурси". 100 души, от които 60 с трайни увреждания и 40 самотно живеещи възрастни хора, се обгрижват от 42-ма домашни санитари. Срокът на проекта е 1 година, считано от април 2013 г."

За проблемите на хората с увреждания във Видин разказа пред Ани Цекова Даниел Дамянов от Сдружение "Достоен живот":

"На този етап Общината поне има виждане в тази посока. Колкото и странно да звучи, повечето общински обекти в града са достъпни. Дори може да се каже, че Видин е един от най-достъпните в България, в сравнение с останалите градове. Много от обществените обекти обаче не са общински. При тези, които са частни или са на други институции, там вече има проблем. Много често собствениците са няколко и докато се разберат кой трябва да осигури достъпност минава време."


Докато е имало национални програми за заетост на хората с увреждания са се откривали и работни места за тях, но това е създавало проблеми за фирмите, които ги наемат, разказа още Даниел Дамянов:

"Фирмата, в която аз работех беше глобена за това, че няма изготвен график, по който да ходя до тоалетната. Засега работодателите се отказват да кандидатстват по тези програми за наемане на хора с увреждания."

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

Използват ли в Лом възможностите на различните социални програми, за да осигурят достоен живот и достъпна среда на хората с увреждания провери сътрудникът на РАДИО ВИДИН там Владимир Недев, който разговаря с Альона Арсенова, началник отдел "Социални дейности и програми за заетост" в Общината:

"В общината има много добре развита мрежа за предоставяне на социални услуги на възрастни хора и хора с увреждания. Имаме Дом за възрастни хора с деменция, Дом за стари хора, за възрастни хора с физически увреждания, с умствена изостаналост. Предоставяме и много от т. нар. услуги в общността, които са близки до семейната среда. Такива са Центърът за социална рехабилитация и интеграция за деца и възрастни хора с увреждания, Център за настаняване от семеен тип за лица с психични разтройства. Имаме още два дневни центъра за стари хора както и два Центъра за настаняване от семеен тип за деца. За осигуряване на грижата към хората с увреждания, Общината е кандидатствала по всички схеми, по които е възможно да бъде бенефициент."

Цветана Антонова е председател на Общинската организация на инвалидите в Лом. Тя разказа какви са проблемите на хората с увреждания в дунавския град:

"Срещаме разбиране от Общината и работим добре с администрацията. Единственото нещо, което засега остава като проблем е достъпната среда за хората с по-големи увреждания към банкоматите и Бюрото по труда."

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

И във видинската община Кула са успели да използват възможностите на различните социални програми, за да осигурят достоен живот и достъпна среда на хората с увреждания. Това предаде оттам сътрудникът ни Христела Александрова, която разговаря с Людмил Лалов, заместник-кмет в Общината:

"Предлаганите социални услуги в общината включват услуги в общността и в специализирани институции. В Кула липсват неправителствени организации, работещи с хората с увреждания, специални педагози, детски психиатър и ендокринолог. Това дава пряко отражение върху условията за интегриране и повишаването на качеството на живот на тези хора. Това се отнася и за настанените в Дома за деца с умствена изостаналост в Кула. Към момента в града има над 70 деца и младежи с увреждания, от които 13 се отглеждат в семейството. През миналата година кандидатствахме с проект за изграждане на защитено жилище за младежи с умствена изостаналост, с капацитет 8 лица по Програмата за развитие на селските райони. Проектът е одобрен и договорът е подписан."

Община Враца реализира два проекта за хора с увреждания, с пари от европейски програми, предаде сътрудникът ни Жоро Александров. По разработката "Подкрепа за достоен живот", която се реализира по Оперативната програма "Развитие на човешките ресуерси", се изпълняват социални услуги в домашна среда. По този проект местната управа на Враца е работодател на 98 лични асистенти, които осигуряват грижи за 97 лица с тежка степен на увреждане. От тях 12 са самотно живеещи, 24 са деца до 18 години, а 33-ма са на възраст над 64 години. Подробности разказва заместник-кметът Светозар Луканов:

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

"Обслужват се хора от Враца и кварталите "Бистрец" и "Кулата"- 66 човека, както и още 31 от селата Баница, Бели извор, Вировско, Власатица, Върица, Горно Пещене, Девене, Косталево, Мраморен, Оходен, Паволче, Тишевица, Три кладенци, Челопек и Чирен."

В края на месец ноември м. г. общинската управа на Враца сключи договор за безвъзмездна финансова помощ по проекта "Социални услуги в домашна среда". 166 молби от подадените 216 бяха одобрени по тази разработка, която може да похарчи 246 947 лева за предоставянето на социални услуги към хора, които са в частична изолация или имат пълна невъзможност за самообслужване. По тази разработка бяха назначени 37 човека, които ще помагат на 90 души с увреждания и самотно живеещи стари хора. Осигурено е и финансирането им между 1 март т. г. до 31 март 2014 г.
По публикацията работи: Лилия Димитрова и Пламен Коцев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45