Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отива ли си вярата с рушенето на храма в село Ракитница

От години църквата във видинското село Ракитница се руши. Първите пукнатини се появяват при голямото земетресение през март 1977 година. От година на година, цепнатините стават все по-големи, а от община Брегово издават заповед, с която е забранен достъпа до храма, който вече е опасен за хората. Въпреки забраната, хората не спират да посещават църквата.
 
Екскурзовод в ракитнишкия храм "Св. Троица" ни е Лозан Бърсанов, член на предишното църковно настоятелство.

"Църквата ни е голяма и хубава. Навремето е имало детски църковен хор. Издигната е с дарения, а сега моят внук я почиства доброволно", похвали се Лозан Бърсанов. И с още нещо се похвали- с това, че преди години село Ракитница е било общински център и всички околни села са били в община Ракитница. Доказателство е факта, че и до сега на запазената църковна камбана в село Коилово, което сега е в съседна Сърбия, се чете надпис:"село Коилово, община Ракитнишка, област Видинска".

Храмът е построен през 1938 година, основно с дарения. И сега хората даряват, но по-малко, вероятно заради кризата, а последното по-голямо дарение от местен човек, който от години живее в Щатите- дарил е дъски и ламарина за ремонта,
сподели Лозан Бърсанов.

"Задължение на администрацията е да забранят достъпа до църквата, защото е опасна. Но хората продължават да я посещават, не можем да ги спрем. Свещеникът също идва, води служби- за големите празници, но напоследък по-често са погребенията"-
каза за РАДИО ВИДИН кметът Илиян Бърсанов. Той се надява проблемът да бъде решен с ремонт, за който, обаче, трябват много пари. Друга пречка е, че за да се кандидатства по проект, се изисква акт за собственост, какъвто църквата според кмета няма.

"Наясно съм с всичко, което се случва около храма в село Ракитница. Там рушенето на църквата не е единственият проблем. Имаше време, в което имаше неразбирателство между кметството, църковното настоятелство и енорийския свещенник. Сега, обаче, се наблюдава "духовен" подем. Един храм, във всяко населено място, се издига, за да задоволява духовните нужди на жителите. Ако хората нямат такава необходимост, храмът неминуемо започва да тъне в нищета и разруха"- каза отец Антим, протосингел на видинската митрополия. Той посочи, че църквата си има собственик, това е църковното настоятелство, а то вече е сменено.

"Приветствам Георги Мириджелов, Митко Маринов, Лозан Маринов и Венелин Венчов, за решителността им да влязат в състава на настоятелството и заедно с енорийския си свещеник- отец Деян Енчев, да полагат подобаваща грижа за храма"- каза още отец Антим и посочи, че храмът вече е регистрин и по БУЛСТАТ. В архивите на видинската света митрополия е записано, че църквата има и нотариален акт за собственост, който е от 1981 година. Според него: "църковното настоятелство е собственик по давностно владение на дворно място 3 000 кв.м. по план ана с. Ракитница, в едно с построения в него храм върху 1 120 кв.м.".

"Няма пречка да се предприемат действия за спасяването на църквата, трябва само активност- и на църковното настоятелство, и на жителите"- каза още отец Антим.
Според прогнозите на кмета на Ракитница Илиян Бърсанов, за ремонт на храма в селото са необходими не по-малко от 500 хиляди лева. Все още не знае как парите ще бъдат намерени. Първата стъпка е направена, задействана е процедура по издаване на нов нотариален акт, с който църковното настоятелство да може да кандидатства за средства.

Иначе като архитектура църквата прилича на видинския катедрален храм "Св.Димитър" и е една от големите в региона. Служби се водят, местните не помнят кога е била последната венчавка, кръщенетата са по-чести, разбира се, не колкото погребенията... А докато ден след ден, храмът се руши, местните се молят да не си отиде вярата... Въпреки, че са убедени, че решение и средства за ремонта ще се намерят. А вярата ще остане!
По публикацията работи: Йорданка Герасимова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона": Честит рожден ден, Марк Антъни!

Певец, продуцент, текстописец, музикант, актьор и бивш съпруг на една от най-горещите латино диви Дженифър Лопес, Марк Антъни знае как да вдъхне чувство и ритъм на всяко свое изпълнение и да го превърне в актуален хит. Марк Антъни е един от най-продаваните салса изпълнители на всички времена.  По случай рождения ден на певеца ще слушаме някои от..

публикувано на 16.09.24 в 09:00

В "Музикална зона": "..., а някой кара колело"

  Световен ден на велосипеда е. Тъкмо повод да се върнем, поне мислено, към това любимо занимание- карането на колело. А ако колоезденето е ваша страст, може би знаете, че то отлично се съчетава със слушането на музика. Особено на песни, посветени на велосипеда.  Оказа се, че велосипедът- тази страст, удобство, спортно хоби- вдъхновява много групи и..

публикувано на 03.06.24 в 09:00

"Музикална зона" в деня на незрящите: Тъмни очила и песен

“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..

публикувано на 13.11.23 в 09:00

Грети Къшева: Бих посъветвала всички момичета да се усмихват!

Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..

публикувано на 06.10.23 в 15:00

Видинчани благодариха на шампионката Йоана Георгиева с крупно дарение

Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева.  2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..

публикувано на 28.09.23 в 11:37

В „Музикална зона" слушаме Джордж Бейкър Селекшън

    Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата  на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век.   "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection"  ще ни донесат  много настроение в септемврийския предиобед...

публикувано на 11.09.23 в 09:00

В Международния ден на театъра слушаме Тодор Колев в "Музикална зона"

Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..

публикувано на 27.03.23 в 09:00