
Най-често доброволци стават младежите на възраст между 15 и 19 години. Това показва проучване на сдружение Свободен младежки център във Видин. Резултатите от наблюдението бяха представени от Николай Цолов, председател на видинската организация. Сдружението е провело проучване на доброволческите инициативи във Видин, Монтана и областите в съседна Румъния- Долж и Мехидинци.
Наблюдението показва, че най-често инициатори на доброволчески дейности са учителите, като в България това са 32% от случаите, а в Румъния- 39%. На второ място са социалните институции. В България само 8% от социалните институции разчитат на доброволци при извършване на дейности. Най-често даряват труда си момичетата в тийнейджърска възраст. Пример за това е Биляна Валериева, ученичка в СОУ "Цар Симеон Велики" във Видин, която отскоро е доброволец:
"Аз се занимавам повече от година с доброволчество. Най-вече ме мотивира това, че мога да се запозная с нови хора, да помагам на дадена кауза, и да бъда добър човек."
Понякога хората се отнасят с неразбиране към безвъзмездната дейност, каза Беатрис Мишова, ученичка от същото училище:
"Аз обичам да помагам на хората в нужда, особено на тези на възраст от 15 до 24 години. Има много както полово предавани болести, така и други проблеми, за които разговаряме. Когато им кажа, че съм доброволка, те ме питат не си ли губя времето. На тези въпроси отговарям- на мен ми доставя удоволствие."
В България няма закон, който да регулира доброволчеството, алармират от Свободен младежки център. Липсата на нормативна уредба създава повече затруднения за НПО-тата и институциите, които работят в тази област. В страната няма и доброволчески центрове, които да подпомагат координацията и сътрудничеството между институциите, допълват от видинското сдружение.

Традиционният Коледен базар, който организира Община Лом, ще се проведе от 8 до 31 декември 2025 г. на площад "Свобода“. За целта са осигурени дървени къщички, както и допълнителна открита площ за разполагане на преместваеми обекти, съобщават от местната общинска управа. Заплащането на наем на къщичките и преместваемите търговски обекти е съгласно..
Фондация "Не си сам" набира доброволци, както и хранителни продукти за коледната си кампания във Видинско. Кампанията стартира по-рано този месец, каза съоснователят на фондацията Симеон Лазаров. Целта е да достигне до поне 150 души, които живеят в затруднение. "Към момента всеки желаещ може да се запише за доброволец в раздаването, което..
Нов директор поема регионалния клон на Агенцията по вписванията във Враца. Начело на институцията беше избран юристът Деница Тодорова. Тя зае позицията след проведен конкурс. До процедурата се стигна, след като дългогодишният директор Любомир Алипиев излезе в пенсия. Деница Тодорова е била юрисконсулт на столична болница. След отличното си..
Доброволците от сдружение "Северозапазване" започват осмата си Коледна благотворителна, а за втора поредна година заедно със сдружение "Кауза Северозапад" – Монтана. Мотото на проявата е "Мисия Коледа 2025 – Заедно правим чудеса". Благотворителната кампания се провежда на територията на областите Монтана, Видин и Враца, съобщават от сдружение..
Десет двойки отбелязаха своите 50 години съвместен живот, подновявайки сватбените си обети пред близки и приятели, а инициативата бе под наслов "Златните сватби на Белоградчик". Тези вдъхновяващи хора напомниха на всички, че любовта не познава граници и доказаха, че любовта може да бъде не само вечна, но и изключително вдъхновяваща. Кметът на..
Основното училище в село Сталийска Махала "Св. Климент Охридски" посрещна гости по повод откриването на новия STEM център по Природни науки, част от "STEM Центрове и иновации в образованието", финансиран по Националния план за възстановяване и устойчивост. Директорът на училището Людмила Бучинска поздрави ученици, родители и учители с новата..
Народно читалище "Развитие 2022" село Ослен Криводол се включи в инициативата "Ден на четенето 2025 – България”, като ще организира събитие под наслов "С книга на село". То ще се състои на 22 ноември (събота) от 10.00 ч в обновената сграда на старото училище – днес дом на Читалището. Ще бъде представена и дебютната книга на Цветомира..