Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Деня на книгата отбелязваме днес

През 1995 година ЮНЕСКО решава да направи Международен ден на книгата и авторското право, а за дата е избран 23 април. Като събитие обаче, този ден е стартирал още през 1923 година от книжарници в град Каталуния, Испания, в чест на писателя Мигел де Сервантес, който е починал на тази дата. Денят бележи рождението и смъртта на много други бележити автори. Според Юлиянския календар на 23 април 1564 година е роден, а 54 години по-късно умира Уилям Шекспир. А според Грегорианския календар- на тази дата, освен смъртта на Мигел де Сервантес е и на перуанския историк и автор на книги Инка Гарсиласо де ла Вега, който умира през 1616 година. Датата съвпада още и с рождението на Морис Дрюон, Владимир Набоков и Мануел Валехо.

Международният ден на книгата и авторското право се отбелязва в цял свят от правителства, културни институции и организации, обвързани с книгата и литературата. Той е посветен на всички четящи и се прави, за да популяризира четенето, книгоиздаването и авторското право. С отбелязването на такъв ден, от ЮНЕСКО се стремят да насърчат колкото се може повече млади хора да открият удоволствието от книгите, като едновременно с това покажат уважението си към незаменимия принос на авторите на всяка книга. По повод Световния ден на книгата и авторското право разговаряхме с директорката на монтанската библиотека Анелия Иванова, за бъдещето на книгата и предизвикателствата пред професията:

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

"На днешния ден искам да поздравя всички хора, които в свободното си време или пък професионално се занимават с печатни и електронни носители на информация и ценят писаното слово. През последните години преобладава литературата на електронен носител, причина за което е начинът ни на живот. Библотечните работници успяхме да намерим симбиозата между книгата и Интернет, като осигурихме широк достъп до информацията, независимо на какъв носител е."

През последните 23 години е регистриран драстичен спад в търсенето на книгите, разказва още Анелия Иванова. Между 1999 г. и 2006 г. са били най-трудните времена за библиотеките. През последните три години обаче в Монтана наблюдават увеличаване на читателите.

"Това са всички хора, които са ни потърсили- дали за еднократна справка, дали чрез услугата на сайта ни "Попитай библиотекаря" или са се свързали с нас през скайпа на библиотеката, или пък са дошли на място да ползват услугите ни", допълва Анелия Иванова.

Мисията на библиотечните работници е да превърнат библиотеката в обществен информационен център, достъпен за всички хора.

"Искаме това да бъде място, което ще е полезно за всеки, да бъдем като канал за информация и различни услуги, които в крайна сметка да подобрят начина на живот на хората, тяхното образование и информираност", уточни директорката на монтанската библиотека.

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

Нека на този ден не забравяме, че четенето е наистина важен ключ към успеха и че качествените книги са един безкрайно достъпен начин за образование и самоусъвършенстване. Четат ли книги- това попита Нора Йоцова видински младежи:

"Много обичам да чета. Това подобрява концентрацията и забавлява. Предпочитам да запълвам свободното си време с книги, отколкото с компютърни игри. Книгата в хартиен вариант въздейства повече от електронното й издание. Последната книга, която четох беше на Дан Браун "Шестото клеймо". ... Чета книги, като и двата варианта ми харесват- творбата на хартия или в Интернент. В момента чета за гробницата на Цар Соломон. ... Предпочитам да чета, отколкото да съм в Интернет. ПОследната, която четох беше на Ерих Мария Ремарк "Живот назаем". Сега чета "Петдесет нюанса сиво""

Поетът Андрей Андреев се срещна с приятели и любители на поезията във Видин. Добромира Димчева попита писателя стои ли пред българина дилемата "Салам или книга?"

"Ествествено, че стои- българинът дотолкова е обеднял, че не може да си купува книги. А чорбаджиите на България- тях пък книгите не ги интересуват. До българина трудно стига сериозната книга. При пътуванията ми са ме питали къде може да се намери една или друга книга", каза Андрей Андреев.

А от нас- честит празник и приятно четене на нова или любима книга днес!
По публикацията работи: Лилия Димитрова и Пламен Коцев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Първан Симеонов

Първан Симеонов: България е изправена пред своеобразен граждански конфликт

Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте.  Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет.  Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Компромис или избори през пролетта?..

публикувано на 07.11.24 в 10:00

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45