Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как да разпознаваме истинския мед

Оказва се, че в някои магазини у нас се продава фалшив мед, за което писаха преди дни печатни медии. Как можем да различим фалшивия мед от истинския и защо месец май ще бъде важен за пчелите- за това разговаряхме с Иван Матеев, председател на Областния браншови пчеларски съюз във Видин:

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

"Медът в магазинната мрежа не е чист и винаги има примеси. Затова според Българския държавен стандарт тези продукти не отговарят на понятието "мед". Медът е чист, когато в него има примеси от рода на глюкоза, фруктоза, захароза и подобни. Такъв продукт се квалифицира като "мед с примеси". Потребителят трябва да чете дребния шрифт на буркана в магазина."


Месец май е важен за пчеларите, защото тогава пчелното семейство постига максималното си развитие, казва още Иван Матеев:

"През този месец в региона цъфтят акациите, от които се добива един от най-хубавите медове. Пчеларите, които желаят да увеличат пчелните си семейства, обикновено след добиването на акациевия мед правят изкуствено развъждане на пчелите или т. нар. пчелни отводки."

Купуват ли си мед, различават ли кой е фалшив и кой е истински пчелен продукт, това попитахме видинчани в анкета:

"Не ми стигат парите, за да си купувам мед. ... Не мога да различа истинския от фалшивия мед. ... Ям качествен мед, който си купувам от местен производител. Аз съм агроном и искам да кажа, че най-голяма вреда нанасят тези агрономи по растителна защита, които искат да изпълнят плана на някои предприятия и пръскат с пестициди без да предупреждават пчеларите. Тези специалисти трябва да носят отговорност..."

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

В Мездра пчеларското дружество обединява около 50 пчелари от града и общината, които въпреки заболяванията на пчелите в последните години, не се отказват от любимата си професия. Това предаде сътрудникът ни Петко Котларски. Доайен на дружеството е 78-годишният Васил Георгиев-Кожухаря, наричан от колегите си "царя на пчелите", който отглежда 150 кошери и не пропуска нито едно изложение. Най-млад пък сред пчеларите е Калин Николов на 26 години. От вече 10 години поред около празника на пчеларите "Св. Харалампий" членовете на дружество "Нектар", заедно със служба "Земеделие" и Община Мездра организират свое изложение в центъра на града. На него производителите предлагат на хората, обикновено с отстъпка, няколко вида мед- липов, акациев, билков и манов, който е най-търсен от купувачите. Освен мед се предлагат и пчелни продукти- прополис, клей, восък и пчелен прашец. Разнообразието на мед е голямо, тъй като кошери се гледат както в Балкана (например в селата Веслеца и Лик), така и в равните части на община Мездра. Според председателя на дружеството Иван Братинов екологичният добив и нивото на всички произведени в региона пчелни продукти са гарантирани. Неговата мечта е държавата да промени своята политика и да субсидира производителите според броя на кошерите.
По публикацията работи: Лилия Димитрова и Пламен Коцев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Стабилно редовно управление ще има, когато се появи нов субект

Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет.  Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН.  Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица.  Част от втората парламентарна..

публикувано на 12.12.24 в 10:00

Крие ли рискове новият проектобюджет?

От Министерството на финансите официално публикуваха разчетите на Бюджет 2025. Изчислено е приходите да бъдат под 93 млрд. лева при разходи, гонещи 99 млрд. Според този последен проект дупката в бюджета ще бъде около 6,5 млрд. лв. Това означава, че успяваме да задържим в рамките 3% дефицит, който е нужен за приемане в еврозоната. Освен това се..

публикувано на 11.12.24 в 10:45
Андрей Вълчев, народен представител от БСП-Обединена левица

Андрей Вълчев: Надявам се страстите да утихнат и политиците да проявят държавническо поведение

След 26 дни безплодни опити и 10 гласувания Народното събрание най-накрая успя да си избере председател - експертът по конституционно право и преподавател в Софийския университет доц. Наталия Киселова, която влезе в парламента като част от гражданската квота на БСП-Обединена левица. Този акт "отпуши" процедурата за съставяне на правителство и днес..

публикувано на 10.12.24 в 13:32

Защо е необходима реформа в районите за планиране в страната

На страната ни е необходимо ново райониране за нуждите на европейската статистика и кохезионната политика. Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по отношение на безвъзмездната помощ от ЕС в изпълнение на кохезионната политика (на сближаване и преодоляване на икономическите дисбаланси). Обособяването на районите..

публикувано на 09.12.24 в 14:50

Роман - градът с многото мостове

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Роман, който се намира в пределите на област Враца. Градът е административен център на общината, в която попадат 12 населени места. Името на Роман идва от средновековната Романова крепост.  Релефът на общината е ниско планински и хълмист, като територията ѝ изцяло попада в пределите на Западния Предбалкан...

публикувано на 06.12.24 в 13:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев, АКАБ: Предлаганите промени в Закона за движение по пътищата са от пусто в празно

Как да се намалят жертвите на пътя?  Крачка в правилната посока ли са промените в Закона за движение по пътищата, които служебното правителство одобри, но предстои разглеждането и гласуването им в парламента, който има повече от неясно бъдеще.  Къде блокира системата, която от декада не може да се пребори с един от големите проблеми за..

публикувано на 05.12.24 в 10:00

Алекси Кесяков: Скоростта е наркоманията на пътя

Как да се намалят жертвите на пътя?  Крачка в правилната посока ли са промените в Закона за движение по пътищата, които служебното правителство одобри, но предстои разглеждането и гласуването им в парламента, който има повече от неясно бъдеще.  Къде блокира системата, която от декада не може да се пребори с един от големите проблеми за обществото?..

публикувано на 05.12.24 в 10:00