Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хората в Буковец се оплакват от нередовно извозване на отпадъците

Буковец е едно от големите села в община Видин. Населеното място има 900 жители. Попитах хората в Буковец доволни ли са от работата на кмета и какво още може да се направи според тях за селото:

© Снимка: РАДИО ВИДИН

"Кметът вади от джоба си пари и купува метли и лопати, защото от съвета не му отпускат. Боклукът не се извозва редовно от селото, а уж трябва на 15 дни да го правят. Кофите за смет не са ни достатъчни- 80 за 450 къщи. Трябват ни поне още 100 броя. Кметът ходи насам-натам, но не му дават. Затова по-скоро сме недоволни от видинския кмет. Аз си карам боклука с колата от тук във Видин и гледам, че не ми го връщат."

Преди време, отпадъците на селото са се извозвали веднъж на два-три месеца. След като идва на поста, кметът Венцислав Кирилов се заема с проблема.

© Снимка: РАДИО ВИДИН

"Сега, след много ходене по институциите, започнаха да извозват боклуците два пъти месечно. Но остава проблемът с недостатъчния брой на контейнерите. Имаме пластмасови кофи от 220 литра, 65 на брой. Селото ни обаче е от 900 жители и 380 къщи, заради което контейнерите са недостатъчни. Сигнализирах кмета на Видин и управителя на фирма "Титан АС", че кофите ни са недостатъчни. Казаха ми да събираме отпадъците в найлонови чували. Но събрани в тях, боклуците се разпиляват и възниква опасност от заразни болести. Затова отново сигнализирах фирмата и кмета. Имам уверението, че ще ми бъдат доставени кофи. Но тъй като Община Видин е в тежко икономическо състояние, кога ще стане това, не мога да кажа", разказва Венцислав Кирилов.

Преди време, след сигнал до екоинспекцията в Монтана, е закрито нерегламентирано сметище в края на селото. Там сега е поставена охрана, която да пази да не се изхвърлят отпадъци. Със собствени средства на кметството са направени и пет кошчета, които са поставени в центъра на селото.

© Снимка: РАДИО ВИДИН

Иначе това, с което се слави Буковец е духовият окестър на селото. Хората там го наричат "музиката", "духовата музика" или най-познат е с името "Буковската музика". Оркестърът свири на кръщенета, сватби и погребения. Хората от селото разказват, че с Буковската музика се раждат, женят и умират; тя е неразделна част от техния живот. Гостите на Буковец могат да посетят паметника на загиналите във войните, разположен в центъра на селото. Друга интересна забележителност е манастирът "Св. Йоан Рилски", изграден през XIV в., по времето на цар Иван Срацимир. Манастирът се намира на около 4 км от селото.
По публикацията работи: Ани Цекова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Сега възможностите за правителство са малко по-големи, защото се намираме на кръстопът

Осем партии влизат в 51-ото Народно събрание при 100% обработени протоколи, обявиха от Централната избирателна комисия. Големият въпрос е дали този фрагментиран парламент ще успее да излъчи редовно правителство и има ли как някоя от водещите партии да събере мнозинство от поне 121 народни представители. За резултатите и последствията от поредните..

публикувано на 29.10.24 в 12:50
Любен Добрев

Любен Добрев: Без изненади на изборите, въпросът беше колко формации ще влязат в парламента

Няма кой знае какви изненади на тези избори. Въпросът беше колко формации ще влязат и от друга страна - избирателната активност. Повишената избирателна активност не е точно така, защото предишните избори бяха през лятото, е сега хората са си вкъщи. Това коментира в сутрешния блок политическият анализатор Любен Добрев: "Последната кампания беше..

публикувано на 28.10.24 в 14:19
Мартин Дончев, зам.-кмет на Община Видин

Мартин Дончев: Средства има, очакваме съдействие от видинчани за оформяне на приоритетите за града

"Иска ми се малко по-рано да започнем планирането на следващия бюджет, където да включим и препоръки и идеи на жителите на Видин за развитието на града." Това каза в студиото на Радио ВИДИН заместник-кметът по "Финансово-стопанска дейност, бюджет и икономическо развитие" Мартин Дончев, след като изслуша анкета с жители на града.  "Ние от около 8..

публикувано на 25.10.24 в 16:13
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Северозападът е най-податлив на манипулации

В навечерието сме на 27 октомври, когато ще дадем гласа си за пореден път.  Какво показват последните социологически данни за електоралните нагласи?  Могат ли везните да бъдат наклонени от предизборната кампания?  Какви са изводите от нея и зададени ли са вече следизборните посоки?  Предстоящият вот дискутираме с изборния експерт  Стоил Цицелков..

публикувано на 24.10.24 в 10:00