Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Като в стар занаятчийски дюкян

Регионална занаятчийска камара Видин откри в МОЛ Видин четвъртата си изложба-базар. На нея са представени ръчно изработени произведения на видински майстори. Изложени са произведения от дърворезба, везбарство, ножарство, изработени бижута, гобленарство, изработени пана и предмети от еко-материали.

"Една част от авторите притежават майсторски свидетелства и доказана квалификация, както и други млади автори, които не са участвали до сега. На тях даваме шанс да се покажат и да ги спечелим за каузата на видинското занайатчийство"-
обясни председателят на занаятчийската камара инж. Стоян Иванов.

В изложбата са включени продукциите на трима дърворезбари, една везбарка, един автор, който изработва пана от естествени материали, нов майстор- гобленар, майстор- ножар, една иконописка, един ювелир и други.

"Еко продукцията в изложбата е представена от Емилия Еленкова от Долни Лом, която използва за своите творби семена от леща, сусам, маково семе, люцерна, боб и меш. Подходящи са за декорации на кухни, има магнити за хладилник, пана за стена, часовници"- разказа още инж. Стоян Иванов.

На базара могат да бъдат видяни и картини на Дунав мост 2, изработени от дърво. Те са част от творчеството на двама дърворезбари, участници в изложението.

"Дунав мост 2 сега е една актуална тема. Неговото предстоящо откриване поражда интерес и това е причината нашите дърворезбари да го пресъздават в момента"- каза Стоян Иванов.

Едно от интересните предложения, включени в изложбата-базар, са кошнички, изработени от вестници. Техен майстор е фейсбук откритието Натали Александрова, която за пръв път участва със своя продукция.

Ножарството
също е включено в базара, въпреки слабия интерес на майсторите в тази област. Този традиционен български занаят привлича най-вече мъжете и особено ловците и рибарите. Според председателя на занаятчийте във Видин, всеки мъж би искал да притежава нож, който да е авторска работа, дръжката му да е направена от кост, да бъде със стоманено острие и всичко това да бъде поставено в една красива кания от майстор.

"Бижутата, които сме изложили са на авторката ни Асет Колоева, която по професия е фризьор. Тя работи само с вносни, специални материали с полу-скъпоценни камъни и японски мъниста, които никога не губят цвета си и имат изключителна ценност"-
разказа за ювелира в изложбата инж. Иванов.

Базарът ще продължи до 25 май. На Петровден, официалния празник на занаятчийството, Регионалната камара ще представи още една изложба, в която ще бъдат поканени гости и занаятчий от цялата страна. В нея ще бъдат включени автори на "карвинг", нов занаят за изработване на цветя и фигури от хранителни продукти.
По публикацията работи: Лора Русинова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56