Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Като в стар занаятчийски дюкян

Регионална занаятчийска камара Видин откри в МОЛ Видин четвъртата си изложба-базар. На нея са представени ръчно изработени произведения на видински майстори. Изложени са произведения от дърворезба, везбарство, ножарство, изработени бижута, гобленарство, изработени пана и предмети от еко-материали.

"Една част от авторите притежават майсторски свидетелства и доказана квалификация, както и други млади автори, които не са участвали до сега. На тях даваме шанс да се покажат и да ги спечелим за каузата на видинското занайатчийство"-
обясни председателят на занаятчийската камара инж. Стоян Иванов.

В изложбата са включени продукциите на трима дърворезбари, една везбарка, един автор, който изработва пана от естествени материали, нов майстор- гобленар, майстор- ножар, една иконописка, един ювелир и други.

"Еко продукцията в изложбата е представена от Емилия Еленкова от Долни Лом, която използва за своите творби семена от леща, сусам, маково семе, люцерна, боб и меш. Подходящи са за декорации на кухни, има магнити за хладилник, пана за стена, часовници"- разказа още инж. Стоян Иванов.

На базара могат да бъдат видяни и картини на Дунав мост 2, изработени от дърво. Те са част от творчеството на двама дърворезбари, участници в изложението.

"Дунав мост 2 сега е една актуална тема. Неговото предстоящо откриване поражда интерес и това е причината нашите дърворезбари да го пресъздават в момента"- каза Стоян Иванов.

Едно от интересните предложения, включени в изложбата-базар, са кошнички, изработени от вестници. Техен майстор е фейсбук откритието Натали Александрова, която за пръв път участва със своя продукция.

Ножарството
също е включено в базара, въпреки слабия интерес на майсторите в тази област. Този традиционен български занаят привлича най-вече мъжете и особено ловците и рибарите. Според председателя на занаятчийте във Видин, всеки мъж би искал да притежава нож, който да е авторска работа, дръжката му да е направена от кост, да бъде със стоманено острие и всичко това да бъде поставено в една красива кания от майстор.

"Бижутата, които сме изложили са на авторката ни Асет Колоева, която по професия е фризьор. Тя работи само с вносни, специални материали с полу-скъпоценни камъни и японски мъниста, които никога не губят цвета си и имат изключителна ценност"-
разказа за ювелира в изложбата инж. Иванов.

Базарът ще продължи до 25 май. На Петровден, официалния празник на занаятчийството, Регионалната камара ще представи още една изложба, в която ще бъдат поканени гости и занаятчий от цялата страна. В нея ще бъдат включени автори на "карвинг", нов занаят за изработване на цветя и фигури от хранителни продукти.
По публикацията работи: Лора Русинова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Расте броят на българите с доходи под линията на бедност

Всеки пети българин живее под линията на бедност, сочи изследване на Националния статистически институт (НСИ). Делът на бедните у нас се е покачил и е 21,7% за 2024 г. спрямо 20,6% през 2023 г. 18,7% от хората у нас споделят, че нямат достатъчно финансова възможност да слагат месо или риба през два дни на трапезата си. Същият дял се затруднява..

публикувано на 30.04.25 в 10:45

Какви са приоритетите на Видин, Враца и Монтана тази година?

С рекордни проектобюджети се похвалиха местните власти на трите областни града в Северозапада . За какво приоритетно ще харчат през тази година общинските ръководства във Видин, Враца и Монтана?  Проектобюджетът на община Община Видин бе подложен на обществено обсъждане. Мотото на финансовата рамка тази година е "Инвестираме в бъдещето -..

публикувано на 29.04.25 в 11:25

Изкуственият интелект и предизвикателствата пред нас

Изкуственият интелект навлиза в живата ни, но какви са предизвикателствата, до които води- това тепърва предстои да разберем.  Българите го посрещат с повече тревога, отколкото с надежда, сочи проучване на социологическа агенция "Мяра" .  18,7% приемат изкуствения интелект с повече ентусиазъм, около 42% обаче виждат повече поводи за притеснение,..

публикувано на 28.04.25 в 12:23
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев: Еврото не е панацея за проблемите с финансите

Държавните финанси на България са завършили 2024 г. с дефицит от точно 3% от БВП, вмествайки се в правилото за устойчиви публични финанси на Европейския съюз.  Това показват предварителни данни на НСИ и Евростат за бюджетния баланс, измерен по европейската методология.  Така страната се доближава крачка по-близо до еврозоната, като шансовете..

публикувано на 24.04.25 в 10:00

Защитени ли са правата на жените у нас?

Програмата бе представена преди дни, а бюджетът и е над 4,3 млн. лв. Тя дава шанс на организациите да получат между 39 116 лв. (20 000 евро) и 117 349 лв. (60 000 евро) за период до 34 месеца. Тя е част от проект, чрез който Български фонд за жените ще инвестира над 8,3 млн. лв. под формата на директно финансиране в рамките на три програми и..

публикувано на 23.04.25 в 10:45

Стигат ли ни доходите?

Успява ли ръстът на доходите да компенсира инфлацията? Най-коректният измерител дали постепенно забогатяваме, според експертите, е покупателната способност. Това е накарало специалисти от асоциация "Активни потребители" да направят проучване, в което да сравнят цени и доходи в България през последните 20 години. Те са прегледали данните за периода..

публикувано на 22.04.25 в 11:39

Отец Рафаил: "Възкресение Христово е централното събитие в човешката история"

Възкресение Христово е, може да се каже, централното събитие в човешката история, защото от времето на античността са казвали едва ли не, че самото християнство е остаряло като религия и скоро ще изчезне. Ние виждаме, че минават различни цивилизации, развитието на различни езици, философии, теории, обаче остава само едно нещо неизменно и това..

публикувано на 21.04.25 в 11:22