Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Охраната в Слана Бара помага на полицията с информация

Село Слана Бара се намира на около 6 км от Видин. Историята му е многовековна- на повече от четиристотин години. Селото носи сегашното си име от 1934 г., когато е преименувано от Татарджик. Старото му име напомня за участието на наемници татари във войските на българските владетели. В миналото Татарджик се е обитавало от повече от 600 души, а сега в населеното място живеят около 350 жители.

Посегателствата върху личната собственост и селскостопанската продукция е накарало кмета да назначи двама души охрана. За работата му на кметския стол, за успехите и неволите- в "Добро утро, кмете!" в "Посоките на делника" разказът на кмета на Слана Бара Севделин Младенов:

"Положението е тежко и това всички го знаем, които зависим от община Видин. Работим в условията такива, каквито са. Направихме ремонт на кметството, чакаме да започнем баластриране на една от улиците ни. По програмата за временна заетост имаме четирима души еколози, невъоръжена охрана имаме двама. Заради многобройните набези от малцинствени групи, както и от някои местни трябваше нещо да направя и назначих двамата пазачи. Те обикалят и събират информация- така се борим с престъпниците- просто помагаме на полицията. С тяхна помощ имаме разкрити три кражби"- разказа Севделин Младенов. И допълва, че е нужна промяна в закона- който е откраднал да си понесе наказанието, а не да приемат домовите кражби за маловажни, защото стойността на откраднатото е малка.

В Слана Бара има много необитаеми къщи, голяма част от тях се продават, но са единици купувачите- кой иска да дойде на село, като няма къде да работи?! Миналата година е затворена и детската градина, поради недостиг на деца. История са и варовите и бетонови възли, които са осигурявали заетост на хората от селото.

Кметът обаче е амбициозен и се стреми с всички усилия да направи нещо добро, което да остане за хората.

"Имам идея следващата година да се изградят три площадки, да реставрирам един стар бунар и да направя беседка, за отдих на хората. От нищо да направим нещо. Най-важното обаче е да сме задружни"- казва философски Севделин Младенов.

А най-честата причина, за която идват в кметството се оказват междусъседските дразги.

"Ежедневните проблеми на хората са най-важни. Създават си проблеми, после ги решаваме. Няма нищо по-добро от това да си добре с комшията. Дори аз имам проблем с моята съседка. Направих й забележка, че пасе двете си овце на площада, да ги изкара на пасището, оттогава тя не ми говори."

Попитахме как се справят и хората от Слана Бара, които се оплакаха от лошата инфраструктура- дупките по пътищата. Доволни ли са от работата на кмета си?

"Общо взето сме доволни, селото е чисто. Боклука кметът понякога го извозва със собствен превоз, разполага с машини, няма друг начин. И сметището е почистено. А иначе- работа се върши, когато имаш не само желание, но и пари. Вижте улиците на селото- дупки са се отворили, ама как да се направят като не ни отпускат средства. Има и едни тук, двама-трима души, като ги пуснат от затвора, все зулуми правят. Но ние си ги знаем"- оплакаха се и местните хора. Но са категорични, че село Слана Бара е най-хубавото за тях.

По публикацията работи: Ани Цекова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42