Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Губим европари

България рискува да изгуби 514 млн. евро, или над 1 млрд. лв. от бюджета на Европейския съюз заради слабостите на общинската администрация. Това показват данните на Европейската комисия от началото на месец юни. В условията на икономическа криза еврофондовете са основен източник за инвестиции в инфраструктура и създаване на работни места- това, от което имаме най-голяма нужда. Наскоро един от българските евродепутати- Илияна Йотова цитира доклад на ЕК, според който до края на годината страната ни губи 51 млн. лв. по Програмата за развитие на селските райони (ПРСР). Поучихме ли се от първия програмен период 2007-2013 година и какви са начините да преодолеем бюрокрацията, така че да станем по-успешни в реализацията на европроектите- отговор на тези въпроси търсим от евродепутата Илияна Йотова.

© Снимка: www.ilianaiotova.eu

"Преди няколко месеца зададох въпрос към ЕК и към комисаря по земеделие Дачиан Чолош за това какво е състоянието по усвояване на средствата по Програмата за развитие на селските райони. Той ми отговори, че България е последната държава в ЕС по усвояване на средствата по тази програма и до края на тази година ще се загубят още 51 млн. лв. Това са средства, предвидени за миналата година. Вие ме питате защо. Защото не са подготвени съответните проекти и защото някой не си е свършил работата"-
отговори Илияна Йотова. Тя подчерта, че в момента най-важно е, че в комисиите на Европейския парламент се приемат бюджетите за следващия програмен период 2014-2020 г. и най-отговорно трябва да се вземат решения как ще бъдат разпределени тези 15 млрд. евро, които страната ни ще получи. Притеснителното е, че България закъснява с разработките си по европейските програми, а ЕК ги чака.


Рискове от загуба на европари има, когато липсва интерес към оперативната програма, или на качествени проекти, при нередности в търговете или в изпълнението на проекта. Имаме ли потенциал да спасим положението през следващия програмен период 2014- 2020 г? Коментар по темата на евродепутатът Метин Казак:

© Снимка: Фейсбук

"Въпреки проблемите, свързани с кризата, България трябва ясно да заяви и своето участие под формата на съфинансиране към средствата на Европейския съюз. За съжаление към момента, като че ли повече внасяме в бюджета на ЕС, отколкото имаме възможност да получаваме. Трябва в крайна сметка да се подобри административния ни капацитет."


България има време да предотврати поне частично евентуалните загуби. Еврофондовете могат да бъдат ползвани до две години след края на програмния период. По искане на Съвета на държавите-членки Комисията предложи удължаване на сроковете за усвояване на евросредствата за Румъния и Словакия. Вероятно това може да стане и за България.

Според евродепутата Ивайло Калфин основните проблеми на България в усвояването на средства от ЕС са "силната централизация, липсата на децентрализирани решения в администрацията и желанието на политически кръгове да решават за всеки проект". Това е мнението на евродепутата в интервю за в-к "Труд". Според него има и проблеми, свързани с цялостното планиране, както и с липсата на приоритети.

През следващия програмен период за България по ПРСР са предвидени 2,078 млрд. евро, което е с 531 млн. евро по-малко. До края на юни в Брюксел ще се решават приоротетите на новата Обща селскостопанска политика.
По публикацията работи: Ани Цекова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Изборите се превърнаха в битовизъм

Избори.  След изборите – отново избори.  Изречение, което обрисува живота в България през последните четири години.  Ще бъде ли 27 октомври първата стъпка към излизането от кризата?  Ще сложат ли изборите край на политическата нестабилност?  Патовото положение, породено от изхабяването на партийно-политическата система, трудните и непопулярни..

публикувано на 26.09.24 в 10:00

Нови промени при минималната работна заплата - ще бъде ли увеличена?

Нови промени, свързани с размера на минималната заплата трябва да направи социалното министерство, за да приложи правилно европейската директива за адекватните най-малки възнаграждения . Министерството на труда и социалната политика (МТСП) счита, че за транспониране на директивата за адекватни минимални заплати в ЕС е необходимо в Кодекса..

публикувано на 25.09.24 в 10:45

Какво целят новите изисквания в кредитирането за покупка на жилище

Управителният съвет на БНБ прие изисквания за показателите за кредитни стандарти при отпускане и при предоговаряне на кредити. Изискванията обхващат сектор "Домакинства" и се прилагат спрямо кредитите, обезпечени с жилищни недвижими имоти. Влизат в сила от 1 октомври 2024 година, като банките и клоновете на чуждестранни банки следва да..

публикувано на 23.09.24 в 11:43

Хората от Орсоя искат да бъде изградена чешма в селото

Село Орсоя се намира по пътя Видин-Лом и е част от населените места на община Лом. Населеното място  стана известно с голямото си свлачище, което през 1978 година поглъща част от къщите там.  В селото в миналото е имало рибарници, хората се занимавали със земеделие и риболов. Открай време местните работят в близките градове, както и в..

публикувано на 20.09.24 в 12:00

Георги Драганов: Няма значение какъв цвят е котката, а дали лови мишки

Ще сложи ли край на партийната и политическата криза в страната предстоящия вот?  Възможно ли е да бъде постигнато джентълменско споразумение между формациите за редовно управление в следващото Народно събрание?  Ще има ли нова Сглобка или екзотиката на роден терен ще продължи?  Статуквото дискутираме с  Георги Драганов , създател и редактор на сайта..

публикувано на 19.09.24 в 10:00

Ще задоволят ли фотоволтаичните системи енергийните нужди на домакинствата?

Според най-новата статия на информационната платформа за отразяване на климатичните промени на достъпен език "Климатека", фотоволтаиците за балкони могат да задоволят до 30% от годишното потребление на едно домакинство. В съвместен проект "Достъп до енергийно обновяване" бяха представени възможностите да бъдат създадени облекчени условия и за..

публикувано на 18.09.24 в 10:45

От какви промени се нуждае България?

Политическото бъдеще на България обсъдиха общественици, политолози и социолози в навечерието на предизборната кампания. Нуждаем ли се от смяна на приоритетите и на политическия модел? Иска ли обществото "рестарт на системата"? Необходим ли ни е нов обществен договор? Отговорите потърси Младежки клуб "Има бъдеще"  със съдействието на аналитичен клуб..

публикувано на 17.09.24 в 14:42