Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Видински зеленчукопроизводители изпратиха протестна подписка до институциите

Подписка до девет институции са изпратили зеленчукопроизводители от Видин, които протестират срещу нерегламентирана продажба на домати от Румъния. Над 90 души стоят зад подписката, съобщи Милена Димитрова:

"Ние сме против нерегламентираната продажба. Имаме искания да се направи борса и да се фиксира изкупната цена на едро. Не може да има внос на румънски домати, който за мен е незаконен, на 20 стотинки. Ние тук как да предложим домата, като семката за него ни струва 50 стотинки."

Производители от Видинско настояват за субсидия за килограм произведана продукция. Ако исканията не бъдат изпълнени казват, че ще блокират Дунав мост 2 и ще изхвърлят зеленчуците, които и без това не могат да продадат. Амбулантни търговци прекупуват румънски домати и ги препродават с 30-40% по-ниски цени от българските, твърди Климент Ангелов:

"Виждал съм хора с бусове, да не цитирам в кои села, спират на площада и продават румънски домати. ... Българи, чувал съм че е имало и румънци, продават евтини домати и ни подбиват цената."

От вторник проверки за нерегламентирана продажба започна Агенцията по безопасност на храните, съвместно с Националната агенция за приходите.
По публикацията работи: Анжела Каменова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Снимката на 13 август 2025 година

Клуб за активиране във видинския квартал „Нов път“ помага на търсещи работа. Открит е през миналата година по програма "Развитие на човешките ресурси" и досега над 200  души са се възползвали от услугите. На среща с жители на квартала служители на Бюрото по труда във Видин представиха възможностите, които предлага. Комисията по доходи към..

публикувано на 13.08.25 в 18:00
Златко Живков, кмет на община Монтана

Тръгва проект за подмяна на отоплителни уреди в Монтана

В Монтана започва подмяната на отоплителни уреди на твърдо гориво с екологично чисти. Процедурата се забави повече от година, заради обжалвания от фирми. Подмяната ще стартира най-рано в края на септември. Подмяната на отоплителните уреди цели да се подобри качеството на атмосферния въздух в Монтана. Финансиране е по програма „Околна среда" на..

публикувано на 13.08.25 в 16:59

Децата в Мездра отбелязаха Деня на леворъките с игри и кръстословици

Днешното занимание с деца в мездренската библиотека беше посветено на Международния ден на леворъките . Малките участници решаваха кръстословица, в която фигурираха имена на литературни герои, детски писатели и анимационни персонажи. При правилното ѝ решение се изписваше надписът „Ден на леворъките“. Величка Христова от Детския отдел разказа за..

публикувано на 13.08.25 в 16:00

Ансамбъл „Дунав“ представя „Легенда за трите сестри“ във Видин

На 31 август от 20:00 ч. на площад „Бдинци“ във Видин жителите и гостите на града ще имат възможността да се потопят в магията на фолклора с премиерния спектакъл „Легенда за трите сестри“– Вида, Кула и Гъмза , представен от Ансамбъл „Дунав“, съобщават организаторите. Събитието е с вход свободен и се организира от Общински културен институт..

публикувано на 13.08.25 в 15:16

Комисия ще наложи възпитателна мярка на малолетната, нападнала момиче в Кула

Преписката по случая с нападението над 11-годишно момиче в центъра на Кула е изпратена на Местната комисия за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни във Вълчедръм, откъдето е и 13-годишната нападателка, съобщават от прокуратурата.  Разследват случай на насилие над дете в Кула Социалната служба в Кула организира среща..

публикувано на 13.08.25 в 15:08

Инициатива във Враца привлича младите към културното наследство

Регионалният исторически музей във Враца продължава традицията на летните културни събития с новата инициатива "Музеен влогър" . Програмата е част от кампанията "Лято в Музея" и ще се провежда в няколко поредни срещи през август. Първата ще се състои утре, 14 август. Събитието ще даде възможност на участниците да се запознаят с идеята за създаване на..

публикувано на 13.08.25 в 14:00

Художествената галерия във Враца представя карикатурите на Виктор Борисов

В Художествената галерия „Иван Фунев“ във Враца е открита изложба с карикатури на Виктор Борисов, посветена на 80 години от рождението му. Роден на 14 август в Лом, той е изкуствовед и дългогодишен уредник в културния институт, публикувал сатирични рисунки в редица издания. Експозицията включва творби от фонда на галерията и Регионалната..

публикувано на 13.08.25 в 13:00