За поредна година продължава кампанията в подкрепа на 200-годишната църква "Св. Георги" в село Орешец. Тази година се провежда импровизиран пленер с участието на местни деца, които рисуват благотворително. С продажбата на картините, организаторите се надяват да съберат средства, с които да подпомогнат ремонта на вековната църква. Това каза за РВ Соня Серафимова, един от организаторите на пленера.
"Това е една спонтанна гражданска инициатива. Идеята дойде след като се видя, че не се прави достатъчно за справяне с бедственото положение, в което се намира църквата. Преди дори имаше огромно дърво, израстнало в основите й, сводът е спукан. Идеята да направим нещо ни дойде преди четири години- почистихме каквото можахме, но е много трудно с набирането на средства. Тази година започнахме с десетина деца. Надявам се те да изиграят ролята на чистото течение, което ще изтласка пяната на мръсотията, образно казано. Поканихме и един млад художник от Пловдив- Георги Терзиев, който има корени тук в нашия край и той помага на децата. А материалите са осигурени от спонсори"- обясни Соня Серафимова.
Най- малките ентусиасти, които рисуват благотворително са Петя, Ивана и Надежда, ученички в трети и четвърти клас. Две от тях са на гости на баба и дядо за ваканцията, а иначе учат в София. Приели да участват в инициативата заради любовта си към рисуването и възможността да научат нещо ново от художника, който им помага.
По-големите каки, които също участват в пленера са Юлияна от София, и Александра от Пловдив. И двете са участвали и миналата година в пленера на същото място. Първите рисунки на момичетата бяха с пейзаж на старата чешма, намираща се пред старата църква.
Художникът Георги Терзиев, който също рисува, помага и на децата в пленера.
"Приех поканата за участие, защото този край ме омагьосва със своята красота. Нашето изкуство е да създаваме мечти. Акварелът е поезия в багри, затова съм оставил децата да творят сами своите мечти, да покажат това, което извира отвътре."- разказа художникът и ни показа картините си с пейзажи от селото.
Децата ще творят до края на деня, а за утре, 21 юли е предвиден курбан и закриване на пленера. Курбанът ще бъде приготвен от майстор готвачът Емил Живков. По неговите думи, за да се получи хубав курбан, е най-важно да се използва месо от здраво тлъсто животно. А приготвена на окрито, на огнище чистият въздух и ароматът на пушек придават допълнително аромат- категоричен бе майсторът.
Мездра е домакин на Петия международен фолклорен фестивал „Фолклорната магия на Мездра“ . По време на тричасовия галаконцерт на откритата сцена на площад „България“ се изявиха фолклорни ансамбли с над 250 танцьори, певци и музиканти от 11 държави от четири континента - Европа, Азия, Северна и Южна Америка. Оранжев предупредителен код за горещо..
Тази година инициативата "Концерти на гарата" ще гостува на Северозападна България. Събитието представлява поредица кратки музикални събития, провеждани на различни железопътни гари в България. Проектът стартира през 2024 г. с първото такова събитие на гарата в Карлово, след това в Казанлък и Пловдив. Организирана е от групата X-R@Y,, заедно с..
Читалище "Съзнание" и кметството в село Каленик подготвят кампания за залесяване. Целта е да се преодолеят щетите от пожарите, които се разгоряха на 7 и 8 юли , обясни Габриела Георгиева , секретар на културното средище. "Планирали сме за пролетта да направим една инициатива за залесяване, с която се цели да възобновим природата...
Председателят на Дружеството на българите в Албания "Просперитет Голо бърдо" Хаджи Пируши гостува в Мездра. Дългогодишният лидер на българската общност в Албания е в града заради петото издание на Международния фестивал "Фолклорната магия на Мездра". С усилията на Пируши в Тирана беше отворено българско училище, в родното му село Стеблево е..
Инициативата "Забавно лято в библиотеката" в Мездра днес беше посветена на 190 години светско образование в България. Децата решаваха кръстословица, която съдържаше като отговори имена на видни български възрожденци, имена на писатели и думи, които бяха разяснявани в предишните занимания. Величка Христова от Детския отдел на библиотеката разказа..
Днес е първото издание на прет-а-порте "ВИДИН '2025" . След поредицата от ревюта и конкурси в годишния си календар, Видин затвърждава традиции в областта на модата с най-грандиозното ревю в Северозападна България, обясниха организаторите. Пилотното издание на дефилето с актуалните колекции на дизайнерите от региона е част от фестивала на изкуствата..
Министерският съвет отпусна допълнителни трансфери по бюджетите на общините за тази година за ремонт, опазване и поддържането на военни паметници. Междуведомствена комисия е одобрила 55 военни паметника от 41 общини в страната на обща стойност 419 817 лв., които да бъдат предложени за финансово подпомагане по бюджетите на съответните общини..