Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

141 хиляди тона пшеница ожънаха в Монтанско

141 хиляди тона пшеница са прибрали земеделците в област Монтана. Жътвата на житото, ечемика и тритикалето приключи. Остават малки площи с маслодайна рапица, съобщават от Областна дирекция "Земеделие" Монтана

Ожънати са близо 340 хиляди декара със зърно. От тях са прибрани 141 хиляди тона. Средният добив е 417 килограма от декар. Най-високи са средните добиви в общините Лом, Якимово и Брусарци - до 471 килограма от декар.

От 40-те хиляди декара с ечемик са прибрани близо 17 хиляди тона зърно, при среден добив от 418 килограма от декар, уточняват от Областна дирекция "Земеделие" Монтана. Жътвата на тритикале също завърши. От 3400 декара са ожънати 1400 тона при среден добив от 409 килограма от декар. Около 10 % от засетите 40 000 декара с маслодайна рапица все още са на полето. До момента са прибрани над 6 000 тона рапица при среден добив от 155 кг от декар. Според специалистите реколтата е много по-добра от миналата година.
По публикацията работи: Любо Андреев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

И днес тропически жеги

Оранжев предупредителен код за горещо време издаде за днес Националният институт по метеорология и хидрология за цялата страна . Очакват се екстремно високи температури, които в много райони ще надхвърлят 38 градуса. След обед над Северозападна България ще се развива мощна купеста, на места до купесто-дъждовна облачност, от която ще превали и прегърми...

публикувано на 23.07.25 в 09:43

Отбелязаха 100 години Международен събор "Кадъ Боаз"

Тържествено бяха отбелязани 100 години от началото на най-големия трансграничен събор на Балканите. Гости от България и Сърбия се срещнаха на прохода "Кадъ Боаз", където се провежда събора, родил се на основата на приятелските отношения между Община Белоградчик и Община Княжевац. Началото е положено през далечната 1925 година, като е имало и..

публикувано на 23.07.25 в 08:45

66 ПТП-та във Врачанско за един месец

През юни по пътищата в област Враца са регистрирани 66 пътно-транспортни произшествия, като от МВР са квалифицирали 20 като тежки. Това прави средно по повече от 2 катастрофи дневно, показва анализът на Од на МВР за шестия месец на годината. При сблъсъците е загинал 1 и са ранени 21 души. В сравнение със същия месец на предходната година, ПТП-тата са с..

публикувано на 23.07.25 в 08:17
РЗИ-Враца

РЗИ–Враца помага с достъпа до здравни досиета

Експерти от регионалната здравна инспекция помагат на жителите на Врачанско в осигуряването на достъпа до електронните им здравни досиета. От началото на кампанията, започнала през юли, специалисти са минали през селата от община Враца: Чирен, Девене и Голямо Пещене.  Всяка седмица на сайта на здравната инспекция ще бъде публикуван график за..

публикувано на 23.07.25 в 08:12

Снимката на 22 юли 2025 година

Концерти, театрални и рисувателни работилници, хоротеки и представления са включени в програмата на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни" .  Фестивалът ще продължи до 26 юли.  Зачестяват случаите на пострадали от горещините хора във Видинско.  Това каза за Радио ВИДИН д-р Любомир Виденов, ръководител на видинския филиал на Спешна помощ..

публикувано на 22.07.25 в 18:05

Бюджет от над 107 млн. лв. отчете Община Монтана за 2024 г.

Община Монтана е работила с бюджет от близо 107, 5 милиона лева през миналата година. Това съобщи директорът на Финансови и счетоводни дейности Силвия Василева на публично представяне на отчета. На него присъстваха председателят на общинския съвет Иво Иванов и председателят на комисията по бюджет и финанси Станимир Стоев. Тъй като общата рамка на..

публикувано на 22.07.25 в 16:30

Ръст на сигналите заради горещините във Видин

Зачестяват случаите на пострадали от горещините хора във Видинско. Това каза за Радио ВИДИН д-р Любомир Виденов, ръководител на видинския филиал на Спешна помощ и допълни, че възрастните хора, хронично болните и малките деца са най-застрашени от топлинен удар и дехидратация. "Има доста повиквания на колабирали, с високо кръвно пациенти, има да,..

публикувано на 22.07.25 в 16:17