Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Безводие мъчи хората в селата

Застрашени ли са общините от безводие- това е основната тема днес в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН. През последните 5 години Враца не е усещала липсата на вода, предаде оттам сътрудникът ни Жоро Александров. Въпреки непрестанните аварии в мрежата на ВиК, воден режим също не е имало. Това се дължи на умната консумация на количествата, които идват от язовир "Среченска бара"- основният водоизточник на врачани.

Проблемът с безводието е най-сериозният, с който се е справяла властта във Враца през последните 50 години, затова всеки път, когато стане дума за бедстващо население поради липсата на питейна течност, местните управници реагират адекватно. Все още има жители, които помнят, че през горещите месеци на 50-те и 60-те години водоноски са спасявали хората от жегата, поради липсата на течаща от чешмите вода. Горе-долу от този период е и прословутият виц, че "се сменя "Трабанка" за къпана врачанка". Това е в кръга на шегата, защото в действителност историята е научила врачани, че подобни усилия винаги се възнаграждават.

© Снимка: Жоро Александров

Примерите, както обикновено са в миналото. Малцина от активното население на Враца е наясно например, че язовир "Среченска бара", който се намира на територията на община Берковица, е изграден с парите на техните деди и с доброволния труд на сегашните пенсионери в града под Околчица. Сега от същия водоем, който вече е собственост на ВиК в Монтана, пият хора от около 30 населени места от общините Берковица, Вършец, Монтана, Враца и Мездра. За да ограничи загубите по трасето от водоема до Враца, преди повече от 10 години беше написан проект за изграждането на нов водопровод под града под Околчица, както и ново довеждащо питейната течност трасе. В момента върви изпълнението му, което се финансира с около 138 милиона лева и е най-големият европроект в сектор "Води" в цяла България. Докато строителите не го завършат, неудобствата за врачани ще са много. Според една от табелите в града, очакват се 666 кални дни, което значи, че до края на 2015 година врачанските улици няма да са приятни за разходки. Но пък след това градът под Околчица ще е първият в България, който освен водопровод по европейски критерии, ще има отводнителна канализация и модерна пречиствателна станция.

В момента край Враца се реализира и още един проект, който трябва да сложи край на водната криза. Той касае хората в планинските села Паволче и Челопек. В началото на юли излезе разрешителното за ползването на стар водоизточник на торовия завод "Химко" за питейни нужди в двете населени места. Необходимо е да се извърши прекаптиране на съоръженията, които в момента на връщането им на местното ВиК, са силно амортизирани. Въпрос на дни е в Паволче и Челопек да започнат да си честитят редовното получаване на вода от чешмите...

За сега в община Мездра няма сериозни проблеми с водоснабдяването на града, като изключим разбира се честите аварии по остарялата водопреносна мрежа, съобщава от железничарския град сътрудникът ни Петко Котларски. Тук трябва да отбележим, че ВиК- Мездра инвестира сериозно в подмяната на тръбите, като например в най-голямото село Зверино, наскоро и в Елисейна. Проблемни са три села- Типченица, която е на режим от една седмица- вода има през два дена, Лик- където водата тръгва през ден от 17 часа и Горна Бешовица, където по принцип вода има, но проблемът е в правилното й разпределение в резервоарите и режима за работа на помпите.

В Кула още помнят времето преди 1999 година, когато безводието беше постоянен спътник на живеещите в града. С месеци от чешмите не капваше нито капка вода и пред градските кладенци се заформяха опашки от граждани със съдове за вода. За щастие с изграждането на новия водопровод, проблемът с водата в Кула е решен, предаде сътрудникът ни Христела Александрова. Кметът Владимир Владимиров коментира, че от време на време в общината има и аварии, но като цяло битовото водоснабдяване е сравнително добро.

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

През лятото в повечето села в област Монтана има проблем с налягането на питейната вода, оплакаха се хората от селата Помеждин, Георги Дамяново и Меляне. Проблеми с липсата на вода в горещите дни има и в селата на общините Лом, Вълчедръм, Чипровци и Монтана. Така вечер или рано сутрин, когато стопаните поливат своите зеленчукови градини, къщите, които са във високите части на селата остават без вода.

"Често свършва и питейната вода в монтанското село Липен. Водоснабдяването на селото е започнало преди години. На четири етапа е прокаран водопровод от съседното село Стубел и е изградена вътрешната мрежа. Изграждането на отклоненията до къщите продължава", каза пред сътрудника ни Биляна Борисова, кметът на селото Венчо Латинов. Припомняме, че през зимата, Монтана и още над 20 населени места в областта за втора поредна година преминаха на понижено водоподаване заради ниското ниво на язовир "Среченска бара".

Слушателка на РАДИО ВИДИН от видинското село Орешец се оплака, че е принудена да си купува минерална вода, защото вода от чешмата до живеещите в селото не стига, поставен е и спирателен кран. За отговор потърсихме кмета на Орешец Костадин Филипов, който каза, че по-голямата част от жителите са се изселили при гарата. Самото село Орешец е изоставено, няма вода, а повече възможности за живот има в село Гара Орешец.

"Водата е хваната от самия Балкан, но тя не може да достигне до спирателния кран. Аз издадох заповед, в която се казва, че водата трябва да тече четири часа към горната махала и четири часа към долната. Преди време имаше помпи, свързани с водопровода на село Гара Орешец, пълнеха се цистерни и по-нямаше проблем, сега този водопровод вече го няма", обясни още кметът на Орешец.

По данни на Министерството на регионалното развитие в момента с режим на водоснабдяване са 42 селища, намиращи се в 24 общини от 13 области. Засегнати са малко над 30 000 човека. Според експертите от МРР основните причини за това са недостигът на вода през летните месеци поради намален дебит на водоизточниците, поливането с питейна вода и честите аварии на старата водопроводна мрежа.

Още по темата за безводието- чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Лилия Димитрова и Пламен Коцев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Горно Церовене - китно село с богата история

Този петък рубриката "Добро утро, кмете!" ни отвежда в село Горно Церовене , община Монтана. То се намира на 11 км западно от Монтана по пътя за Белоградчик.  Ангел Ангелов е кмет на населеното място от една година. Интересен факт е, че и неговият дядо, на когото е кръстен, също е бил кмет на село Горно Церовене.  Ангел Ангелов казва,..

публикувано на 02.05.25 в 09:09

Александър Михайлов: Когато се изгуби една подкрепа, веднага се появява друга

Политическата сцена в България продължава да бъде белязана от напрежение между институциите и вътрешни противоречия в управляващото мнозинство 100 дни след встъпването в длъжност на управляващата Тройна коалиция.  Мандатът започна с думите, че не очаква толеранс, както и с обещания за законови промени.  Премиерът отчете свършеното до този..

публикувано на 01.05.25 в 10:00

Расте броят на българите с доходи под линията на бедност

Всеки пети българин живее под линията на бедност, сочи изследване на Националния статистически институт (НСИ). Делът на бедните у нас се е покачил и е 21,7% за 2024 г. спрямо 20,6% през 2023 г. 18,7% от хората у нас споделят, че нямат достатъчно финансова възможност да слагат месо или риба през два дни на трапезата си. Същият дял се затруднява..

публикувано на 30.04.25 в 10:45

Какви са приоритетите на Видин, Враца и Монтана тази година?

С рекордни проектобюджети се похвалиха местните власти на трите областни града в Северозапада . За какво приоритетно ще харчат през тази година общинските ръководства във Видин, Враца и Монтана?  Проектобюджетът на община Община Видин бе подложен на обществено обсъждане. Мотото на финансовата рамка тази година е "Инвестираме в бъдещето -..

публикувано на 29.04.25 в 11:25

Изкуственият интелект и предизвикателствата пред нас

Изкуственият интелект навлиза в живата ни, но какви са предизвикателствата, до които води- това тепърва предстои да разберем.  Българите го посрещат с повече тревога, отколкото с надежда, сочи проучване на социологическа агенция "Мяра" .  18,7% приемат изкуствения интелект с повече ентусиазъм, около 42% обаче виждат повече поводи за притеснение,..

публикувано на 28.04.25 в 12:23
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев: Еврото не е панацея за проблемите с финансите

Държавните финанси на България са завършили 2024 г. с дефицит от точно 3% от БВП, вмествайки се в правилото за устойчиви публични финанси на Европейския съюз.  Това показват предварителни данни на НСИ и Евростат за бюджетния баланс, измерен по европейската методология.  Така страната се доближава крачка по-близо до еврозоната, като шансовете..

публикувано на 24.04.25 в 10:00

Защитени ли са правата на жените у нас?

Програмата бе представена преди дни, а бюджетът и е над 4,3 млн. лв. Тя дава шанс на организациите да получат между 39 116 лв. (20 000 евро) и 117 349 лв. (60 000 евро) за период до 34 месеца. Тя е част от проект, чрез който Български фонд за жените ще инвестира над 8,3 млн. лв. под формата на директно финансиране в рамките на три програми и..

публикувано на 23.04.25 в 10:45