Интервю с доц. д-р Иван Христов от Опитна станция по земеделие- Лом във връзка с подготовката на площите и сеитбата на есенните култури:
Д-р Христов, наближава есенната сеитба кое е най-важното, което трябва да знаят земеделските стопани, преди да пристъпят към тази отговорна задача?
Формирането на подходяща структура и правилно редуване на полските култури в т.ч. с участието на зимните житни култури, е задължителен елемент на съвременното земеделие. Подценяването на този въпрос повлича след себе си куп негативни последици- високи разходи, влошена фитосанитарна обстановка, ниски добиви. Несъмнено отглеждането на есениците след подходящи предшественици гарантира устойчивост на средните добиви. Изведените в района опити ни дават основание да подредим предшествениците в следния низходящ ред по отношение на тяхната пригодност: ранни и късни едногодишни бобови култури и едногодишни смески с бобов компонент, царевица за силаж и соя, слънчоглед, царевица за зърно (ранни и средноранни хибриди), пролетни зърнено-житни (овес, просо), тютюн, зеленчуци, среднокъсни хибриди царевица, сорго, пшеница (повторка) и най-накрая късни хибриди царевица и монокултура пшеница. Производството на ечемик следва да се насочи към площи, заети най-вече със слънчоглед и по-късните царевични хибриди. В случай на повторка на тази култура по-подходящо е същата да се засее на предшественик пшеница отколкото след себе си.
В началото сме на м. август, как на този етап се подготвят почвите?
Има няколко основни практики, свързани с подготовката на площите към настоящия момент и сеитбата на зимните зърнено-житни култури (пшеница, ечемик, тритикале, ръж, зимен овес) и техните смески с бобов компонент. Навременната и качествена обработка на почвата е първата и решаваща стъпка на земеделските стопани по пътя към високите добиви. Към момента на сеитбата на есенниците площта трябва да бъде подготвена така, че да улесни извършването й, да осигури дружно и бързо поникване на семената, а също така да създаде благоприятни условия за добро развитие на посевите. Такива условия са налице, когато на дълбочина 8-10 см почвата е добре надробена и разрохкана, а повърхностния слой е заравнен, без буци и плевели с минимум растителни остатъци. Необходимо е по-долните слоеве да са улегнали като образуват подходящо твърдо легло за семената. Стопаните трябва да знаят, че сеитбата в "буцеста" почва е некачествена- голяма част от семената остават отгоре или заровени плитко, а други - твърде дълбоко. Това води до нередовно поникване, лошо гарниране на посева и лесно изтегляне на растенията през зимата. В крайна сметка се компрометира добивът.
Начинът на обработка на почвата се определя от времето, когато площта се освобождава от заемащата я култура или т.нар. предшественик и нейното състояние - заплевеляване, влага, растителни остатъци и т.н. По тази причина предсеитбените обработки трябва да се диференцират по отношение на дълбочината, броя, последователността на извършване и като технологични операции (оран, дискуване и др.). След ранни предшественици като фий, грах, фуражни смески, рапица и др., както и на освободените през юли от житни предшественици, на които отново ще се засяват житни култури и са вече изорани, в зависимост от състоянието им към момента и почвената влага, следва да се проведе едно- или двукратно кръстосано дискуване или култивиране. Ако тези площи все още не са изорани, трябва час по-скоро да се пристъпи към това мероприятие, като дълбочината не превишава 20-23 см. Преди това би следвало да се внесат определените количества фосфорни и калиеви торове. След оранта до сеитбата би следвало площта да се дискува или култивира кръстосано за раздробяване на буците, унищожаване на плевелите и самосевките, подравняване и уплътняване на орния слой. Последната обработка, съчетана с внасянето на 1/3 от азотния тор, трябва да се извърши непосредствено преди сеитба на 6-8 см.
На по-късен етап, ако почвата е много суха- не бива да се оре, за да не се образуват буци, а трябва да се дискува на дълбочина 8-10 до 12 см и до сеитбата да се поддържа рохкава и чиста от плевели с култивиране или дискуване.
След средно ранни предшественици, главно слънчоглед, ранни хибриди царевица, бостани и др.- на сравнително чистите от растителни остатъци полета с оптимална влажност или при засушаване, подготовката на почвата най-добре е да се извършва с тежки дискови брани със звездовидни дискове, с добре заточени фаски, при "кръстосване" на полето от 2 до 3 пъти. Резултатите са по-добри, ако след браните се агрегатират и валяци, които разтрошават и притъпкват буците.
След късни предшественици, като късни хибриди царевица за зърно, тютюн, зеленчуци и др. най-често се извършва двукратно дискуване с тежки брани на дълбочина 10-12 см. При повече широколистни плевели и много растителни остатъци и подходяща влажност, площта може предварително да се дискува за нарязването им, следва плитка оран на 16-18 см, комбинирана с едно или две дискувания. Последната обработка трябва да се извърши непосредствено преди сеитба и плитко - на 6-8 см. След много късни предшественици, които освобождават площите непосредствено преди сеитбата на есенните култури, също се прави плитка обработка с дисково оръдие. Тогава не бива да се оре дори и след добра влага, защото почвата няма да улегне до сеитбата и семената няма да попаднат на твърдо легло. Улягането на почвата ще стане по-късно след поникването и залагането на възела на братене, който ще остане плитко до повърхността на почвата, а това от своя страна ще доведе до изтегляне на растенията или до измръзването им през зимата и силно намаляване на добива.
За постигане на добро качество при работа с дискови оръдия не е за подценяване схемата за подреждането на дисковете - предните дискове да са с изрези по периферията, а задните - с гладка периферия. Не по-маловажен е въпроса и с регулиране ъгъла на атака на дисковете- по-голям за първата обработка и необработените площи и по-малък за следващите обработки или след оран и разрохкване. Дисковете да са добре заточени особенно за почви с ниска влажност и голяма твърдост, както и тогава, когато трябва да се раздробяват повече растителни остатъци.
Дисковите брани не работят задоволително, когато предшестващата култура е прибрана при повишена влажност и почвата е силно уплътнена от прибиращата техника. В случая е необходимо дискуването да се предшества от плитко разрохкване с култиватор-разрохквач на 10-12 см. Приблизително същия резултат, но на по-висока цена може да се постигне и с плитка оран с лемежен плуг. Същите обаче работят твърде нестабилно при такива условия, което налага да се регулират така, че върховете на лемежите да се забиват по-дълбоко. Във всички случаи последното дискуване трябва да е перпендикулярно или по диагонал на посоката на която ще се сее (освен на наклонените терени).
По изключение при силно заплевеляване на площите с коренищни и кореновоиздънкови плевели като балур, пирей, троскот, паламида, повитица и др., след средноранните и особено след късните предшественици или при използване на по-високи дози триазинови хербициди, трябва да се извърши оран на дълбочина 20-23 до 25 cм с едновременно използване на тежки зъбни брани или със звена от членести валяци (буцоразбивачи). Преди сеитба площта отново се обработва на 8-10 см с дисково оръдие или култиватор, като не се допуска нарязване на плевелите и изваждането им на повърхността. За разтрошаване на буците или слягане на орния слой много често се налага да се извърши валиране- преди и след сеитбата. По-дълбока обработка е наложителна и тогава, когато в площта има масово нападение на полевка (полска мишка) и житар.
Плуговете, използвани за предсеитбена обработка, трябва да са с толкова плужни тела, че да позволят агрегата да работи с по-висока скорост, което ще осигури и по-добро заораване на растителните остатъци.
Споменахте за кякои особености при подготовката на освободените от стара люцерна площи, върху които ще се отглеждат есенници- какви са те?
Да, обработката на почвата след стара оредяла люцерна, която ще се използва като предшественик на зимните житни култури, е по-специална. В този случай през август- началото на септември, докато времето е горещо и сухо, се извършва плитка оран на дълбочина 10 - 12 см, колкото да се изрежат шийките, които изсъхват за 20-25 дни и тогава следва да се направи оран на 18-20 см. До сеитбата се правят още една-две плитки обработки на 6-8 см с дисково или комбинирано оръдие.
Освен подготовката на площите, какви други агротехнически мероприятия са важни за постигане на добри резултати при отглеждането на зимните зърнено-житни култури?
За реализирането на високи стопански резултати съществено значение има и торенето с минерални торове. Зимните житни култури се нуждаят до голяма степен от тези макроелементи още в началото на своето развитие. Преди първата обработка е необходимо да внесем необходимото количество фосфор и калий, а преди последната - 1/3 от азотния тор. При повторките трябва да увеличим активното вещество на азота с 1-2 кг. На киселите почви трябва да се използва карбамид вместо амониева селитра. Освен това не бива да се тори само с азотни торове - при липсата на фосфор в почвата азота не се усвоява, т.е. правят се излишни разходи без достатъчен ефект. Затова макар и в по-малки количества винаги да се внасят двата макроелемента - най-добре е да се ползват комбинирани торове.
Посевният материал също е от значение. За сеитба трябва да се използват качествени автентични с висока кълняемост и чистота семена. Всяко подценаване на този въпрос води към много ниски, в някои случаи и катастрофални резултати. Стопаните трябва да използват окачествени семена, най-малко първо размножение, придружени със съответния семеконтролен документ. Обеззаразяването на семената преди сеитба е абсолютно задължително мероприятие.
Сеитбата трябва да се извършва в най-благоприятния от гледна точка на биологичните изисквания на културите срок, който за района на Северозападна България при пшеницата и ечемика обхваща периода от 25 септември до 10-15 октомври. Обикновенно се започва с пшеницата, продължава се с ечемика и се приключва отново с пшеница. С ечемика не трябва нито да се избързва, нито да се закъснява. Най-добре е сеитбата да се извърши от 1 до 15 октомври.
Дълбочината на сеитба е 3-5 см, при много суха почва до 6 см., а посоката на сеитба перпендикулярна или косо на последната обработка. Наклонените площи се засяват напречно или косо на склона, за да се намали водната ерозия. Начинът на движение на сеитбения агрегат е совалково, праволинейно, за да не се презастъпват работните ходове и да не остават незасети празни ивици.
Регулирането на сеялката за сеитбената норма и дълбочината на сеитба са много важни елементи за точното и качествено провеждане на сеитбата и са от значение за получаването на добре гарниран и редовен посев. Това следва да се прави за всеки блок, съобразно състоянието му и сорта.
Никога не трябва да се разчита на моносортието- най-добре е да има минимум два основни и поне толкова допълнителни сортове. Важна операция е и валирането на засетите площи, тя създава тъй важния контакт между семената и почвата, поради което неговото извършване е задължително, освен в случаите, когато почвата е силно навлажнена.
Певец, продуцент, текстописец, музикант, актьор и бивш съпруг на една от най-горещите латино диви Дженифър Лопес, Марк Антъни знае как да вдъхне чувство и ритъм на всяко свое изпълнение и да го превърне в актуален хит. Марк Антъни е един от най-продаваните салса изпълнители на всички времена. По случай рождения ден на певеца ще слушаме някои от..
Световен ден на велосипеда е. Тъкмо повод да се върнем, поне мислено, към това любимо занимание- карането на колело. А ако колоезденето е ваша страст, може би знаете, че то отлично се съчетава със слушането на музика. Особено на песни, посветени на велосипеда. Оказа се, че велосипедът- тази страст, удобство, спортно хоби- вдъхновява много групи и..
“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..
Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..
Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева. 2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..
Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век. "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection" ще ни донесат много настроение в септемврийския предиобед...
Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..