Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Близо 50 души са участвали в археологическите разкопки това лято във Враца

Във Врачанско продължават археологическите проучвания в местността "Езерото" край село Борован и в местността "Валога" до село Оходен. На високия десен бряг на Братковския язовир са регистрирани останки от праисторическо селище. Обектът край Борован е в добро състояние и се намира върху плоска тераса оградена от север и юг от два извора. През 2008-2009 година стартираха спасителни археологически проучвания в селището. Проведените геомагнитни зснемания съвместно със специалисти от Нов български университет показват, че през каменно-медната епоха обектът е ограден от земен вал и ров пред него. Подобни защитни съоръжения не са откривани до момента на територията на Северозападна България. Според археолозите това са явни свидетелства, че селището е имало особено значение през този период.

Повече от 110 са находките от праисторическото селище от първата земеделска цивилизация в местността "Валога" край село Оходен. Намерените там пластини от обсидиан ще бъдат изследвани, за да се уточни техният произход, но най-вероятно ще се окаже, че те са доставени в раннонеолитното селище и от двете места, според археолога. Докато пластините от обработено вулканично стъкло вече са пет, археолозите за първи път попадат при разкопките на обработен планински кристал- малко прозрачно парче с изключително остри режещи страни.
 
"Има хора, които имат усет за издирването и откривателството. Аз имах шанса да попадна на такива хора за Борован. Приложихме взаимоучителния метод от Възраждането, за да се получи това обучение в движение. Докато в Оходен, там процесът на проучване беше стартирал още 2002 година и там хората вече имаха придобити умения", каза пред Нора Йоцова археологът от Регионалния исторически музей във Враца Георги Ганецовски, ръководител на археологическите проучвания. В Оходен са работили по разкопките около 25 души, а в Борован- близо 20 човека. В работите взимат участие безработни по програмите за заетост.

"За Северозападна България подобни археологически проучвания с включването на толкова хора няма", допълни Георги Ганецовски. През последните години работниците на обекта се наемат по проекти на областната администрация по програмата за временна заетост, а интересът на местното население е голям.
 
Още по темата можете да чуете в аудио файла към материала.
По публикацията работи: Пламен Коцев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: На прага сме на пълна делегитимация на политическата система

Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците.  Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС.  Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..

публикувано на 09.01.25 в 10:00

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..

публикувано на 08.01.25 в 10:45

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27