Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Близо 50 души са участвали в археологическите разкопки това лято във Враца

Във Врачанско продължават археологическите проучвания в местността "Езерото" край село Борован и в местността "Валога" до село Оходен. На високия десен бряг на Братковския язовир са регистрирани останки от праисторическо селище. Обектът край Борован е в добро състояние и се намира върху плоска тераса оградена от север и юг от два извора. През 2008-2009 година стартираха спасителни археологически проучвания в селището. Проведените геомагнитни зснемания съвместно със специалисти от Нов български университет показват, че през каменно-медната епоха обектът е ограден от земен вал и ров пред него. Подобни защитни съоръжения не са откривани до момента на територията на Северозападна България. Според археолозите това са явни свидетелства, че селището е имало особено значение през този период.

Повече от 110 са находките от праисторическото селище от първата земеделска цивилизация в местността "Валога" край село Оходен. Намерените там пластини от обсидиан ще бъдат изследвани, за да се уточни техният произход, но най-вероятно ще се окаже, че те са доставени в раннонеолитното селище и от двете места, според археолога. Докато пластините от обработено вулканично стъкло вече са пет, археолозите за първи път попадат при разкопките на обработен планински кристал- малко прозрачно парче с изключително остри режещи страни.
 
"Има хора, които имат усет за издирването и откривателството. Аз имах шанса да попадна на такива хора за Борован. Приложихме взаимоучителния метод от Възраждането, за да се получи това обучение в движение. Докато в Оходен, там процесът на проучване беше стартирал още 2002 година и там хората вече имаха придобити умения", каза пред Нора Йоцова археологът от Регионалния исторически музей във Враца Георги Ганецовски, ръководител на археологическите проучвания. В Оходен са работили по разкопките около 25 души, а в Борован- близо 20 човека. В работите взимат участие безработни по програмите за заетост.

"За Северозападна България подобни археологически проучвания с включването на толкова хора няма", допълни Георги Ганецовски. През последните години работниците на обекта се наемат по проекти на областната администрация по програмата за временна заетост, а интересът на местното население е голям.
 
Още по темата можете да чуете в аудио файла към материала.
По публикацията работи: Пламен Коцев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев, АКАБ: Докато системата не се разгради, няма как да се постигне високо ниво на безопасност

Правителството набеляза 37 мерки срещу войната по пътищата.  На съвещание при премиерът Росен Желязков министри и представители на неправителствения сектор, както и семейства, загубили близките си в катастрофи, обсъдиха организационните проблеми в работата на институциите, отговорни за контрола на трафика по пътищата.  Реализацията на..

публикувано на 10.04.25 в 10:00

Увеличават ли се проблемните сектори на икономиката?

Броят на фалитите в България ще нарасне с по 2% през тази и следващата година, тъй като все повече компании изпитват затруднения да изплащат задълженията си, а проблемните сектори се увеличават. Бавните и сложни процедури за обявяване на несъстоятелности още повече усложняват положението. Това се посочва в изследване на глобалния застраховател..

публикувано на 09.04.25 в 10:45

Корупцията, бездействието и чувството за безнаказаност убиват

Ако беше пуснат пътят Ботевград-Мездра, вероятно Сияна щеше да е жива. Това призна регионалният министър Иван Иванов. Именно заради продължаващия вече 4 години строеж на пътя, тежкотоварният трафик е отклонен по обходни маршрути. Нелепата загуба на 12-годишното момиче разтърси България. На редица места в страната се организират протести срещу лошото..

публикувано на 08.04.25 в 11:53

Световният ден на здравето: Фокус върху репродуктивното здраве и въздействието на климата

На 7 април се отбелязва Световният ден на здравето. В България се чества професионалният празник на работещите в здравеопазването.  Празникът се отбелязва от 1948 г. по инициатива на Световната здравна организация, а в България е Ден на здравния работник от 1964 г. Всяка година на тази дата глобалната здравна инициатива приканва всички да се..

публикувано на 07.04.25 в 15:06

Говежда - село със златни хора и история

Говежда е село в община Георги Дамяново, на 31 км от областния град Монтана, високо в планината.  То се е разположило в долина на горното течение на река Огоста, която минава през него, изградени са два бетонни и два въжени моста. Името на селото възниква от факта, че тук са се отглеждали много животни, крави и овце. Но не е само..

публикувано на 04.04.25 в 12:00
Архимандрит Никанор

Архимандрит Никанор: Вероучението се превръща в час по политическа подготовка, ако не е истинско

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират  въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Съвременните деца имат потребност от православната религия

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00