Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Областният управител и кметът на Видин отговориха на въпроси на граждански организации

Областният управител и кмета на Видин отговориха днес на актуални въпроси за развитието на региона, поставени им от три граждански организации- "Аз обичам Видин", ДНЕС и "Видин". Дискусията, която се състоя в сградата на областната администрация, продължи повече от два часа.

В началото на срещата областният управител Кръстьо Спасов обясни какво се прави в момента и какво се предвижда за модернизирането на международния път Е-79 в участъка от Видин до Ботевград:

"На 15 юли бяха сключени договори между АПИ и избраните изпълнители за проектиране на път Е-79 на два етапа. Общата дължина от Видин до Монтана, която се проектира в момента, е 127 км. Следващите етапи са: ще се разработи идеен проект, след което ще има доклад за ОВОС и технически проект с парцеларен план. Това, което е интересно е, че пътят, който ще се изгради, ще е широк 23 метра, което значи по две платна за движение в двете посоки. Другото интересно е, че предвидената скорост за движение по този път е 120 км. в час."

Областният управител обясни още, че повечето от важните за развитието на Видин проекти, които е трябвало да бъдат реализирани през изтеклите 4 години са прехвърлени за изпълнение през следващия програмен период. Така например проектът за модернизиране на жп-линията Видин-София, който е на стойност 76 млн. лева, е трябвало да приключи до 30 юни 2015 година, а все още не е започнал. Подобно е положението и с алтернативния път Гайтанци-Арчар, на стойност 14 млн. лева. Кръстьо Спасов заяви, че ще настоява пред всички отговорни институции тези проекти да бъдат рестартирани. Той добави, че е получено писмо от вицепремиера Зинаида Златанова, в което се посочва, че развитието на Българския Северозапад е приоритет за Европейския съюз.

"Снощи получих едно много приятно за мен писмо от заместник министър-председателя Зинаида Златанова и отправено до мен и моите колеги областни управители на Враца, Монтана, Плевен и Ловеч. На база на това, че нашият регион е с най-нисък брутен вътрешен продукт и с най-лоши демографски показатели и не само, че не се развива, а още повече изостава, сме включени в Споразумението за партньорство на ЕС за периода 2014-2020 година", каза Кръстьо Спасов.

Относно откриването на Висше учебно заведение във Видин Областният управител отговори:

"В момента са актуални и се работи по три предложения за ВУЗ: "Еврошвейцарски университет", филиал на Русенския университет и филиал на университета от град Крайова."

В дискусията се включиха и заместник областните управители. Николина Ванчева се спря на подготовката за новата учебна година:

"Има готовност за нормален учебно-възпитателен процес. Ремонтите са извършени, има само три училища, в които още има проблем, но ремонтите при тях са мащабни и ще приключат до края на учебната година. Осигурено е отоплението, както и всички учебници."

Другият заместник областен управител - Николай Тодоров посочи, че активно се работи за връщането на клона на "Напоителни системи" във Видин и, че вече има сериозни инвестиции в земеделието в региона:

"Мнението на министъра на земеделието е абсолютно положително и твърди, че това е само въпрос на време. Надявам се, че до месец-два този въпрос ще бъде решен. Преди месец започна инвестиция в 400 декара лозя в района на Гомотарци и Кошава, като намерението на инвеститора е до 2-3 години да станат 2 000 декара с изба в Кошава. Това означава, че ще бъдат разкрити 150-200 нови работни места."

Поставен бе и въпросът с лошото състояние на пътя през Димово, който затруднява движението на автомобилите към Дунав мост 2.

"Написал съм две писма на кмета на Община Димово, но още не ми е отговорил. Не искам да коментирам такова поведение, защото се касае за нещо много дребно и се касае за отношение към състоянието на един такъв път", каза областният управител.

Кметът на Община Видин Герго Гергов обясни, че води активни разговори с членовете на правителството. Той заяви, че е провел поредица от срещи през последните две седмици след изпратено писмо до премиера, председателя на Народното събрание и отделни министри на базата на гласувано решение на Общинския съвет, с което се предлага пакет от мерки за държавна ангажираност към град Видин и общината. Видинският кмет съобщи, че е разговарял с двамата здравни заместник-министри- проф. д-р Чавдар Славов и д-р Бойко Пенков, които са заявили подкрепата си за възстановяване на отделенията по урология и инфекциозни болести във видинската болница "Св. Петка". За тази цел ще бъдат разпределени специализанти по медицина- държавна поръчка, а Общината е готова да предложи социален пакет. Във връзка с отварянето на ВУЗ във Видин, Герго Гергов сподели мнението, че възможно най-лесно решение е създаването на филиал на университет във Видин. Два от вариантите, които са коментирани многократно, са свързани с Русенския университет "Ангел Кънчев" и Медицинския университет- гр. Крайова.

Той отговори и на въпроса какви са възможностите за използване на минералните води в Сланотрън. Кметът посочи, че Общината има разработен анализ и предложение за концесия. За извършване на сондажните работи са необходими около 3 милиона лева и засега потенциалните инвеститори се въздържат от решение. Герго Гергов допълни, че след отварянето на Дунав мост 2 инвеститорският интерес към Видин е нараснал и дори се работи тук да бъде разкрит мащабен интермодален терминал, като призова правителството да вземе под внимание това.
По публикацията работи: Цветомир Цветанов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Църквата в Ослен Криводол отваря врати за Голяма Задушница

По случай отбелязването на Голяма Задушница на 22 февруари (събота), църквата в село Ослен Криводол ще бъде отворена от 8:30 ч до 11:30 ч. Желаещите да почетат паметта на своите близки и да се помолят за упокой на душите им могат да посетят храма и да запалят свещ. Църквата "Св. Николай Чудотворец" продължава да се оборудва благодарение на..

публикувано на 20.02.25 в 16:18

Преизбраха ръководството на БЧК-Видин за следващ мандат

Д-р Пеко Пеков е преизбран за председател на областната организация на Българския червен кръст във Видин, а д-р Пламена Вълчева за заместник-председател. На проведеното днес отчетно-изборно събрание присъства заместник-генералният директор на БЧК д-р Славита Джамбазова. Тя изтъкна ролята на организацията, както за справяне с бедствени ситуации,..

публикувано на 20.02.25 в 16:01

Заместник-кметът на Видин Найден Йонов е с обвинение в длъжностно престъпление

Окръжна прокуратура – Видин води разследване за длъжностно престъпление срещу заместник-кмета по строителството на Община Видин Найден Йонов , съобщиха от Апелативната прокуратура. Той е задържан на Летище София при пристигането си от държава извън Европейския съюз. Според обвинението той е нарушил служебните си задължения, за да осигури облага за..

публикувано на 20.02.25 в 15:19

Пострадал от катастрофата край Видин е превозен със спешния хеликоптер до София

Един от пострадалите в тежката катастрофа , станала вчера на главен път Е-79 край Видин, бе транспортиран с хеликоптер до София. Спешната помощ по въздуха не е осигурена вчера, защото е забранено да се лети по тъмно, информира директорът на Центъра за спешна медицинска помощ във Видин д-р Станислав Поломски : "Още снощи се създаде организация,..

публикувано на 20.02.25 в 14:57

Вършец отчете най-ниската температура в област Монтана

Във Вършец е било най-студено тази нощ в област Монтана. Отчетени са минус 12.2 градуса . Най-ниската измерена температура в област Монтана тази сутрин е във Вършец. Термометрите са показали минуси 12.2 градуса, съобщиха от Хидро-метеорологичната обсерватория в Монтана. Следващото най-студено населено място в региона е село Долно Церовене, където..

публикувано на 20.02.25 в 11:45

Трима души са задържани за кражба от детска градина в Мизия

Полицията задържа трима души за взломна кражба на пари от детска градина в Мизия . Престъплението е извършено на 18 февруари. Извършителите са проникнали с взлом в сграда на детска градина в града, откъдето са откраднали 500 лева.  Задържаните за престъплението са от Мизия, съобщиха от полицията. 

публикувано на 20.02.25 в 11:23

Проходими са пътищата в община Белоградчик

Всички пътища в  община Белоградчик  са проходими при  зимни условия . Улиците в града са почистени от екипите, които работят денонощно. Снежната покривка на места достига около 10 см. Особено внимание е обърнато на заледените участъци, както и на всички наклони в града, които са осолени, за да се предотвратят инциденти, съобщават от общинската..

публикувано на 20.02.25 в 10:15