Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Председателят на парламента и регионалният министър преминаха през пет общини, за да видят пътищата във Видинско

Председателят на Народното събрание Михаил Миков и министърът на регионалното развитие Десислава Терзиева инспектираха участъци от пътната инфраструктура в област Видин. Визитата беше по повод Европейския ден на сътрудничеството, отбелязан по българо-сръбски проект със средновековен фестивал в крепостта "Баба Вида".

Михаил Миков и министър Терзиева заедно с председателя на управителния съвет на Агенция "Пътна инфраструктура" Стефан Чайков, народния представител Филип Попов и областния управител Кръстьо Спасов инспектираха невралгични пътни участъци в областта. За да видят състоянието на пътищата, те преминаха през територията на пет общини.

Обиколката започна при разклона край село Бела, община Димово, където до края на 2015 година ще бъде изградено ново високоскростно трасе от 8,5 километра. То трябва да отклони от град Димово трафика към Видин и Дунав мост 2.

"Съботният ден беше използван за да се огледат невралгичните точки, строителството във видинска област, за да запознаем изпълнителната власт, макар че тя доста добре познава проблемите, с инфраструктурата на видинска област. Да се обсъдят възможностите и перспективите, за да може с едно друго темпо да се случват нещата както по наболелите проблеми пътят Димово- Ружинци, свързването с България на малките населени места, каквато е община Бойница, също и перспективите за отваряне на международния път Е79 с оглед изключително силния трафик след пускането в действие на Дунав мост 2"- каза по повод посещението председателят на Народното събрание Михаил Миков.

"Аз съм доволна, че посетих района, защото се убедих сама с очите си за проблемите, които съществуват от гледна точка на пътната инфарструктура, която за жалост повече от 30 години не е била ремонтирана"-заключи след обиколката министър Терзиева.

"Възложила съм на Агенция "Пътна инфраструктура" да изготви програма за спешни рехабилитации и ремонти през следващата година"- обяви министър Терзиева. В програмата ще бъдат включени три обекта от Видинска област. Предвижда се ремонт на пътя от Видин към град Брегово и границата със Сърбия, който е от национално и европейско значение. Спешно ще бъде ремонтиран и пътят от град Лом през Дондуково, Дреновец, Ружинци и местността Бела вода, който единствен свързва общините Ружинци и Чупрене на територията на областта. През следващата година трябва да започне и ремонт на пътя Иново-Кула, който е продължение на пътя Иново - Градец - Шишенци - Бойница - Кула, чийто ремонт вече приключва. Участъкът, който не е ремонтиран от 40 години, също беше обект на инспекция. "До края на месеца ще бъде издаден Акт 15 за него", каза министърът на регионалното развитие.

© Снимка: Анжела Каменова

Пътят Иново-Градец- Шишенци-Бойница- Кула, чийто ремонт приключва

"Предвижда се обекти от Видин да бъдат включени и в Оперативна програма "Региони в растеж", но все още не е ясно финансирането по нея"- каза председателят на Управителния съвет на Агенция "Пътна инфраструктура" Стефан Чайков. Той допълни, че приоритетен за изпълнение обект, освен обходния път на Димово, ще е връзката на Белоградчик и съседни общини с контролно-пропускателния пункт Салаш. Споразумението за нов ГКПП между белоградчишкото село Салаш и сръбското Ново корито е от 2007 г. До началото на май следващата година Агенция "Пътна инфраструктура" трябва да приключи процедурите за изграждане на граничния пункт при белоградчишкото село Салаш, каза още Стефан Чайков.

"Извън пътя, така наречения малък обход на град Димово, който цели да изведе движението от град Димово и премахне преминаването през жп- прелеза при село Бела, за следващата година основен наш приоритет по плана, който са ни представили експертите от агенцията, е пътят към КПП Салаш"-каза Стефан Чайков.

Около 50 са имотите, които трябва да бъдат отчуждени. Над половината от тях са общинска собственост, каза председателят на Народното събрание Михаил Миков.
"Апелирам към всички институции, към които се обръщат от АПИ, да оказват пълно съдействие, за да бъдат скъсени сроковете"- призова Михаил Миков. Сред разговорите си с президента на Сърбия Томислав Николич и премиера Дачич, той заяви, че изграждането на нов Граничен контролно- пропускателен пункт е приоритет и за Сърбия.

"Северозападният район е приоритетен в програмата на правителството.Специални усилия ще бъдат хвърлени към развитието на този регион"-каза във Видин министър Терзиева.

В крепостта "Баба Вида" във Видин председателят на Народното събрание Михаил Миков и министърът на регионалното развитие Десислава Терзиева откриха средновековен фестивал, с който беше отбелязан Европейският ден на сътрудничеството по Програмата за Трансгранично сътрудничество между България и Сърбия.

"Днешното събитие показа богатството на културата и историята на двете страни, които работейки съвместно могат да ги популяризират много по-успешно и да привлекат значителен брой туристи. Това ще доведе до оживление на района, който има потенциал за икономически растеж", заяви при откриването министър Терзиева.

Тя съобщи, че по Програмата за трансгранично сътрудничество със Сърбия в област Видин се изпълняват проекти за 8,5 млн.евро.

В приветствието си Михаил Миков отбеляза, че на днешната дата отбелязваме и 100 години от Балканската война, когато комшиите и границите са разделяли.
"Днес, в модерна Европа, границите трябва да събират. Видинска област със Зайчарския регион, Княжевац, Няготин са точката, в която хората трябва да общуват, а правителствата, министрите, депутатите, политиците, кметове трябва да подкрепят това общуване", заяви председателят на Народното събрание.

 

 

© Снимка: Анжела Каменова

Събитието бе уважено и от посланика на Република Сърбия Владимир Чургус. Програмата на Деня на европейското сътрудничество включваше рицарска битка със средновековни костюми и доспехи, изложение на изкуства и занаяти, средновековни игри, демонстрации на бойни умения.

По публикацията работи: Анжела Каменова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Снимката на 8 август 2025 година

Започва реконструкция на  северния вход  на Монтана откъм Лом.  Над 48 мил. лв. ще бъдат вложени в отсечката от един километър на булевард „Трети март".  Двойното обозначение на цените на стоки и услуги в лева и в евро е задължително от днес.  Двете трябва да са изписани с еднакъв шрифт върху етикетите. От понеделник затварят за..

публикувано на 08.08.25 в 18:05

Северният вход на Монтана ще бъде изцяло обновен

Започва реконструкция на северния вход на Монтана откъм Лом. Над 48 мил. лв. ще бъдат вложени в отсечката от един километър на булевард „Трети март". Ще бъдат изградени три нови кръгови кръстовища. Изпълнението трябва да приключи за две години. Ремонтът на отсечката на булевард „Трети март" в Монтана се финансира от Общинската инвестиционна..

публикувано на 08.08.25 в 17:05

Село Каленик си връща магията на киното

Кино под звездите ще се проведе в Каленик. След дълго прекъсване във видинското село отново ще бъдат прожектирани филми. Инициативата е на местното читалище и ще започне тази вечер в 21:00 часа с прожекция на "Господин за един ден", обясни секретарят Габриела Георгиева.  "На хората много има хареса идеята. Първоначално беше два дни да се проведе..

публикувано на 08.08.25 в 16:05

Движението към Монтана се пренасочва заради ремонт на обхода

От 11 август, понеделник, ще се ограничи преминаването в посока Монтана в 7-километрова отсечка от път I-1, обхода на града. Промяната се налага заради ремонт на фуги.  Трафикът ще преминава двупосочно в платното за София, в което ще са обособени по една лента за всяка посока.  Предвижда се обновяването на съоръженията в платното за Монтана да..

публикувано на 08.08.25 в 15:53

Библиотеката във Враца стартира нова инициатива за млади писатели

Първата Резиденция за млади писатели в Северозапада ще се проведе в рамките на фестивала "Враца - книжен град". Инициативата е на врачанската библиотека и е насочена към млади хора с интерес към писането на поезия и проза на български език, каза директорът на културната институция  Силвия Павлова .  "Тази инициатива ще се проведе в периода от 25..

публикувано на 08.08.25 в 15:46

Във Видинско започнаха съвместни проверки с румънската полиция

Съвместни екипи от български и румънски полицаи ще се включат от 8 август до 19 септември в контрола на трафика в област Видин. Съвместен екип ще извършва проверки и на територията на град Видин, съобщиха от полицията. Служителите на реда ще участват и в контрола на главен път Е-79 заради интензивния трафик.  Проверките ще бъдат фокусирани върху..

публикувано на 08.08.25 в 15:36

До дни стават ясни директорите на видински училища

До дни ще станат ясни резултатите от конкурса за директори на училища във Видинско. Днес допуснатите кандидати се явиха на интервю. Със заповед на началника на РУО- Видин от 11 юни бе обявен конкурс за директори на девет училища от региона. До тест бяха допуснати осем кандидати- Георги Кидиков, Здравка Младенова, Кристина Луканова, Мариета..

публикувано на 08.08.25 в 15:10