Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Електронната книга- популярна ли е у нас

Един или няколко файла с текст- това представлява електронната книга. Наричаме ги също "дигитална книга", "е-бук" и "и-бук". Майкъл Харт се приема за създател на електронната книга. Развитието на технологиите и интернет, помага за популяризирането, а и комерсиализирането им. Освен електронни библиотеки, поддържани доброволно от ентусиасти, в които съдържанието е общодостъпно, се появяват и електронни книжарници. За разлика от екзотичността си в началото, в наши дни, в т. нар. развити страни, електронната книга е обикновена стока.

© Снимка: Мария Иванова

"Електронните книги се предлагат в различни формати. Нашата книжарница предлага предимно книги на млади български автори, като целта ни е да ги подпомогнем. Знаем колко е скъпо издаването на една хартиена книга и по този начин ние ги стимулираме да творят" -
това каза в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН Вихра Манова, собственик на електронна книжарница в София.

За да се насладите на новото поколение творби могат трябва да сте снабдени с електронно устройство с дисплей и подходящ софтуер. А главното условие към програмата за четене на книги е при затваряне да запомнят мястото на текста, до което е стигнал читателят. С обикновени програми, позволяващи преглеждането на файл, при всяко ново стартиране на програмата потребителят да трябва на ръка да търси мястото, до което е стигнал предишния път, което да си признаем е доста досадно. Също така съществуват и специализирани приложения, улесняващи четенето на книги от хора със зрителни увреждания.

А четат ли видинчани електронни книги- това провери Петър Антонов сред жителите на областния град. Има, разбира се и привърженици на новите технологии, но и откровени традиционалисти.

Техните мнения, както и повече по темата за електронните издания- в звуковия файл.
По публикацията работи: Пламен Коцев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05