Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

До края на месеца ще проучват "Улпия Траяна Рациария"

Областният съвет по туризъм във Видин проведе заседание. Една от точките в дневния ред бе започналите проучвания на античния град "Улпия Траяна Рациария" край село Арчар и бъдещето на античния обект. Заседанието откри областният управител Кръстьо Спасов, който запозна с историческата документация около обекта:

"Античен град Рациария е обявен за археологически паметник на културата от национално значение през 1965 година. През 1994 година са определени границите на територията й, охранителната зона и зоната под наблюдение, както и режимите на ползване на тези територии. През 2001 година с протокол от директора на Националния институт за недвижимо културно наследство е добавен и некрополът в местността "Бабуя".

© Снимка: РАДИО ВИДИН

Д-р Здравко Димитров от Националния археологически институт с музей при БАН информира за започналите археологически разкопки на Рациария. Заради дъждовните дни проучванията са започнали вчера. Те ще продължат до 25 октомври, а средствата са осигурени от Министерството на културата в размер на 15 000 лв.

"Вчера геодезистите, които поканихме, успяха да възстановят старите координати на обекта и вече знаем къде да ситуираме нашите проучвания. Решихме да започнем от там, където са спрели проучванията през 1989 година- това е резиденцията на провинциалния управител на провинция Вътрешна Дакия. Сравнително добре е запазено положението на зидовете, като те са пострадали по-скоро от времето, отколкото от други намеси. Тук има нужда от проекти за бъдеща реставрация и консервация. Друга основна цел на тези разкопки е разчистването и установяването на същността и функциите на една представителна сграда, която е била разкрита от иманярските намеси през последните години. Тя е неизвестна на науката и се намира до тази късно атнична резиденция"- обясни ръководителят на археологическия екип.

На терена са установени сериозни иманярски намеси и затова е нужна ограда и денонощна охрана, за да може обектът напълно да бъде консервиран, и да се премине към следващата стъпка Рациария да се обяви от Министерството на културата за археологически резерват. Но тази процедура е дълга и тромава, обясни директорът на Регионалния исторически музей Фионера Филипова:

"Освен че първо трябва да се определят зоните на резервата, нужна е съвместна работа с Община Димово, на чиято територия Рациария се намира, за изменения в Подробния устройствен план и кадастъра."

По думите на д-р Здравко Димитров, тези проучвания са първият реален държавен ангажимент към обекта и бъдещето му. В дългосрочен план, поне 10-15 години ще продължи изучаването му. Предвижда се Рациария да стане център на културно-историческия туризъм на областта.

По публикацията работи: Ани Цекова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Членовете на секционни избирателни комисии във Враца ще получат възнагражденията си

От 11 до 15 ноември членовете на секционни избирателни комисии , участвали в парламентарните избори на 27 октомври, ще си получат възнагражденията. Това става ясно от график, изготвен от общинската управа на Враца. На 11 ноември /понеделник/ хонорарите си ще получат участвалите във вота от СИК-ове с номера от 1 до 23. На следващия ден, 12 ноември,..

публикувано на 03.11.24 в 08:52

Върнато е решение на ОС на Вълчедръм за отказ от референдум за изграждане на ветрогенераторен парк

Областният управител на Монтана върна решение на общински съвет във Вълчедръм, отказал провеждане на референдум за изграждане на ветрогенераторен парк в Златията. Близо 900 жители на Вълчедръм поискаха чрез референдум да се реши дали ще има ветропарк в местността Златията.  На последното си заседание общинските съветници отхвърлиха искането на..

публикувано на 02.11.24 в 15:07

Връчиха наградите за култура на името на д-р Хернани Цибрански

В Лом бяха връчени годишните награди за изкуство и култура на името на д-р Хернани Цибрански.  Наградата за журналистика и литература беше присъдена на Митко Митков, автор на книгата „С крилата на противника”. Творбата проследява историята на 20 пленени вражески самолета, използвани повторно от нашата авиация по време на Първата световна война...

публикувано на 02.11.24 в 13:20

В Лом почетоха подвизите на Втори конен полк

Венци и цветя на паметника на легендарния Втори конен полк поднесоха Община Лом, Военно окръжие – Монтана,  Военният клуб, Съюзът на офицерите и сержантите от запаса и резерва и граждани.  Денят на будителите, 1 ноември, е и празник на легендарния ломски полк, а на днешната Архангелова задушница се отдава почит към загиналите български воини...

публикувано на 02.11.24 в 07:56

Почитат будителите в Моравица днес

Днес  жителите на   мездренското село Моравица ще се съберат, за да почетат богатата история на България и наследството на великите будители , борили се да съхранят традициите, културата и идентичността ни. От сутринта до вечерта организаторите от кметството и местното читалище предлагат ден, изпълнен с дейности за всеки - доброволчески..

обновено на 02.11.24 в 07:50

Архангелова Задушница е днес

Днес е Архангелова Задушница.   Това е един от трите съботни дни в православния календар, които са определени за общ молитвен помен на починалите.  Нарича се така, защото се отбелязва в събота преди Архангеловден.  На Задушница утринните богослужения в храмовете са заупокойни. Врачанският митрополит Григорий. "Да се помолим за душите на..

публикувано на 02.11.24 в 07:39

Отново конни надбягвания в Благово

След 14 години отново правят конни надбягвания в монтанското село Благово. Над 70 коня ще участват в надпреварата днес, с награден фонд от 4000 лева. В местността „Бошняшкото" ще се проведат конните надбягвания в село Благово. Заявки за участие има от цялата страната, съобщи кметът Лъчезар Асенов. "Очакваме коне от Русе, Търговище, Разград и..

публикувано на 02.11.24 в 07:28