Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Момчил Спасов, кмет на Белене: "Атомната централа може да реши проблемите на цяла Северна България"

Община Белене се намира в област Плевен, в централната част на Дунавската равнина. Тя е една от малките общини в България. Състои се от шест населени места с около 10 500 души население. Миналата неделя в Белене се проведоха частични избори за кмет, след като досегашният градоначалник Петър Дулев бе избран за народен представител. Още на първи тур изборите спечели Момчил Спасов- досегашният заместник- кмет.

© Снимка: belene.net

Момчил Спасов е роден през 1974 г. в Белене, завършил е висшето си образование в Стопанската академия в Свищов, има следдипломна квалификация по вътрешен финансов контрол. Работи в общинската администрация в Белене от 2004 година.

Кои са първите стъпки, които ще направи като кмет, какви проблеми ще решава и как се чувства в ролята на градоначалник- това попитахме новия кмет на Белене в "Добро утро, кмете!" в "Посоките на делника".

"Първите ми стъпки като кмет са свързани с проектите, които се изпълняват в Общината. Предстои ни избор на изпълнител по най-големия проект, който се изпълнява в момента- този за водния цикъл на стойност 43 млн. лв., пречиствателна станция за отпадни води и над 20 км. водопроводен канал. Важно е до края на месец октомври да приключим един друг проект- за реставрация и консервация на античната римска митница и кастел "Димум" на стойност над 1 700 000 лв. Предстои и разработването на общинския план за развитие за 2014-2020 година и приключване на бюджетната година"- обясни приоритетите си Момчил Спасов.

По думите на кмета друг важен проблем, с който ще се бори, е безработицата:"Безработицата в Общината нарасна няколко пъти след спиране строителството на АЕЦ Белене. За съжаление общините, местните власти, трудно създават работни места. Те по-скоро трябва да създават условия за това, т.е. за бизнеса, който създава работни места. Аз съм набелязал някои мерки за популяризиране на свободните общински терени. Мисля да предложа за обсъждане в Общинския съвет за въвеждане на преференции за стартиращите бизнес и работни места на територията на Белене. От позицията ми на член на тематичните работни групи за следващия програмен период за програмата за развитие на селските райони работя активно за това да могат малките земеделски производители да получaват по-голяма част от субсидиите. Една от основните цели през следващия програмен период трябва да е възстановяване на поливното земеделие."

В момента от общинското ръководство се работи по проекти на стойност над 110 млн. лв. Очакват в следващите две години да бъдат инвестирани над 60 млн. лв. в инфраструктура и други дейности. И се надяват някой ден отново на дневен ред да бъде строежът на АЕЦ Белене.

"Всички хора тук са настроени положително, въпреки че някои са отчаяни от дългото чакане нещо да се случи в положителна посока. Площадката на АЕЦ е застроена с уникални съоръжения, които могат да се използват и за други нужди. Имаме декларация на Общинския съвет, която подкрепя изграждането на новата централа, сигурен съм че някой ден ще се намерят инвеститори и ще се построи и без държавно финансиране. АЕЦ е проект, който може да реши проблемите не само на община Белене, но и на област Плевен и цяла Северна България. Ще се опитаме да докараме на практика в Белене парламентарната комисия по енергетика, за да се запознаят на място с площадката. Надяваме се и на среща- разговор, за да чуем позицията на министъра на икономиката и енергетиката, защо не и на министър- председателя по темата за АЕЦ Белене"- допълни новият кмет.

По публикацията работи: Ани Цекова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

След пет години една трета от работещите в болницата във Видин ще са пенсионери

Средната възраст на лекарите в страната е над 50 години, а в 13 области в страната, сред които и Видин, по данни на Българския лекарски съюз, над половината от лекарите са на повече от 61 години. Прогнозата е за тежка криза в здравеопазването след 10 години. Във Видин основната част от лекарите, добили специалност са в..

публикувано на 04.12.24 в 16:31

Над 1,6 млрд. лева годишно е ползата за България, ако влезе в Шенген

На 31 март тази година страната ни влезе в Шенген по въздух и вода, а следващата седмица - на 12 декември, се очаква решението на вътрешните министри на ЕС България и Румъния да влязат в общото Шенгенско пространство и по суша от 1 януари. Шенген представлява група от 29 европейски държави, които са премахнали граничния контрол помежду си. Почти..

публикувано на 03.12.24 в 12:08

Справедливо ли е въвеждането на такса "водомер"

Проект на Закон за водоснабдяването и канализацията е публикуван на сайта за обществени консултации на Министерския съвет.  Една от целите на проекта на новия закон е да се въведе нова структура на цените на ВиК услугите. Планира се заплащането на водата да е двукомпонентно. Постоянната компонента е достъп до услугата водоснабдяване и..

публикувано на 02.12.24 в 13:55

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45