Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще бъдем ли отново изненадани от зимата

Готови ли са общините за зимата- това проверихме в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН. Община Грамада е подсигурила отоплението за местните училища и детски градини за предстоящия зимен сезон.

"Общината разполага със собствена техника за снегопочистване и не се налага да сключва договори с външни изпълнители", обясни пред Цветомир Цветанов кметът на Грамада Николай Гергов. Не толкова оптимистични са реалностите в най-бедната българска община- Бойница. Там зимите по традиция са тежки, а средствата за снегопочистване не достигат.

© Снимка: РАДИО ВИДИН

"Все още не е осигурено и твърдо гориво за училищата, детските градини и социалните заведения",
призна кметът на Бойница Анета Генчева. В СОУ "Св. Св. Кирил и Методий" в Ново село има достатъчно запаси от горивни материали. Парното е минало на преглед, назначен е правоспособен работник по поддръжката му и дори се припалва за няколко часа. Това осигурява добри условия за протичане на учебния процес. Директорът на ОДЗ "Акад. Ст. Младенов" подписва последните заповеди за посрещането на зимния сезон. В Ново село детската градина се отоплява с климатична и парна инсталация. Направени са заявките за отоплителни материали и през тази седмица Общината ще осигури дърва за градината и филиалите й в селата. Засега детските заведения се отопляват със запасите, останали от миналата година. Проверява се годността на коминните тела и пожарогасителите.

Новият сезон за художествената самодейност на Народно читалище "Земеделец" в Ново село ще започне в началото на месец ноември в по-приятна обстановка. Влиза в действие парна инсталация, която ще отоплява библиотеката и читалнята. По-приятна ще бъде атмосферата не само за работещите в читалището, но и за децата от Интернет клуба, за самодейците и читателите. След като приключи опазването на гроздоберната кампания без произшествия, Общината насочва своите усилия към подготовката за посрещането на зимните изненади. По традиция ще бъдат отпуснати дърва не само за детските заведения в района, но и за ветераните от войните. Прави се последен преглед на снегопочистващата техника. Начертават се приоритетите при почистването- училища и детски заведения, достъп до амбулатории и магазини, улици и домове, в които живеят болни на хемодиализа или на инсулин, информира сътрудникът ни Светла Бондова.

Договори за доставка на течни и твърди горива са сключени в община Кула, съобщи пред сътрудника ни Христела Александрова кметът Владимир Владимиров:

"В момента на сайта на Община Кула е качена офертата, която е предложена за снегопочистването. До 17 октомври се приемат оферти и след това ще бъде направен избор на изпълнител. В Кула имаме и практика, предшестваща зимния сезон, в която предупреждаваме жителите на общината, сами да почистят, да приберат строителни материали, дърва за огрев и т. н. Това се прави, за да може машините да почистят не само улиците, но и тротоарите. Разчитаме и на аварийните групи, имаме и 1 роторен снегорин, който е за пешеходните зони."

С първите по-значителни застудявания става актуален въпросът за зимното поддържане на инфраструктурата и в Община Лом, предаде оттам сътрудникът ни Владимир Недев. От общинската администрация в града информират, че на този етап всички училища и детски заведения са обезпечени с горива за нормално протичане на учебния процес. Автобусите, извозващи ученици до училищата са снабдени със зимни гуми и вериги. Извършена е проверка на възможността на фирмите да изпълняват ритмично договорните си задължения по отношение на снабдяването с продукти и храна за училищата, детските заведения и домашния социален патронаж. Актуализиран е съставът на общинския щаб за координиране на спасителните и неотложните аварийно-възстановителни работи при усложнена зимна обстановка. Определени са функциите и задълженията на всеки един от членовете му, както и редът за оповестяване и координация. Изготвена е карта на местата, където ежегодно има заледявания и се образуват дълбоки снежни преспи. Инертните материали са доставени, а планът за работа при зимни условия е актуализиран. Предстои да бъдат сключени договори с фирми за зимното поддържане на града и на републиканската пътна мрежа в общината. Финансирането на всички мероприятия по подготовка за зимата, както и необходимите средства за зимно поддържане на пътищата са осигурени от бюджета на Община Лом.

Според заместник- кмета на Берковица Радослав Найденов, общината е готова за предстоящата зима.

"Училищата са готови. Има наличности на нафта, за да може, ако паднат рязко температурите, да се осигури комфортна среда за учебния процес. В момента, в който се понижат температурите ще бъдат доставени и необходимите количества сгъстен газ. За селата и останалите общински мероприятия, които са на дърва- детски градини в селата, читалища и т. н., дърва вече са осигурени."

По най-важния въпрос- зимното почистване, зам-кметът обеща, че до дни ще приключи процедурата за избор на изпълнители по трите обособени позиции и договори с тях ще бъдат сключени своевременно. Това са: Берковица и местните пътища; селата и четвъртокласната пътна мрежа; пътят Берковица- зона Ком. 120 000 лева без ДДС ще бъдат отпуснати за зимно почистване. Сътрудникът ни Петя Генова попита Радослав Найденов, който е и запален сноубордист, каква е оценката му за Зона Ком като турист.

"Като потенциал- много добър. Като развитие в момента- всички знаем на какъв етап сме, за съжаление си остава един и същ в момента. Надявам се скоро да се превърне в атрактивен истински курорт."

Повече за готовността на общините за зимата- чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Лилия Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Водна - където времето сякаш е спряло

Този петък екипът ни гостува на село Водна . Селото се намира в община Грамада, Област Видин. Въпреки, че не се намира далеч от града, Водна е едно от обезлюдяващите села в областта. Към момента постоянно пребиваващите са по-малко от 40 души - основни възрастни хора. Яворка Накова е кметски наместник на село Водна и на село Бояново, където пък..

публикувано на 03.10.25 в 11:00

Ще се съобразим ли с препоръките на МВФ за затягане на разходите?

Преди дни приключи мисията на Международния валутен фонд (МВФ) у нас. Препоръките на експертите са свързани със затягане на разходите за бюджета за догодина поне с 1%. Това трябва да стане чрез овладяване на ръста на заплатите в държавния сектор. Да отпадне максималният осигурителен праг и таванът на пенсиите, за да бъдат стимулирани хората да..

публикувано на 01.10.25 в 10:45

Аргументът трябва да е сила, а не силата да е аргумент

Може ли българското общество да излекува синдрома "детско насилие". Диагноза и рецепта написаха повече от 150 представители на държавни институции и неправителствени организации, които участваха в Националната кръгла маса на тема: "Насилието между деца". Дискусията е част от кампанията за преодоляване на агресията между подрастващи, която стартира..

публикувано на 30.09.25 в 12:55

Какви реформи са необходими в пенсионната система

"Не залагайте на хазарт старините ни!" - под това мото се провежда кампанията за пенсионната система на Сдружение "Солидарна България". Председателят на сдружението Ваня Григорова, Любомир Христов- доктор по икономика и Петър Витанов- член на Европейския парламент в мандат 2019-2024 коментираха заявените намерения за законодателни реформи в..

публикувано на 29.09.25 в 14:47

Радио Видин звучи денонощно на площада в Габровница

Екипът на Радио Видин гостува в село Габровница, което се намира на 13 км от Монтана. То е най-голямото село в община  Монтана, 1080 са днес жителите му. 36 км е уличната мрежа.  Безработицата е преодоляна, младите хора работят в предприятия в Монтана, в строителството, в чистотата, други работят в чужбина. Всички инвестират в домовете си и..

публикувано на 26.09.25 в 12:00
Лидерите на ГЕРБ Бойко Борисов (вляво) и на ДПС Делян Пеевски (вдясно)

Според социолозите: ГЕРБ остава водещата политическа сила

След началото на новия политически сезон електоралните нагласи сочат нарастваща интрига за второто място, но и за местата след него. Ако изборите бяха през септември, ГЕРБ щеше да получи почти 27 % подкрепа, докато ПП-ДБ, Възраждане и ДПС-Ново начало се движат на едно равнище с над 13,5 %.  На политическата сцена прехвърчаха искри между Бойко..

публикувано на 25.09.25 в 10:00

Защо поскъпват стоките от малката потребителска кошница?

Според КНСБ, съществуват скандални различия между цените, обявени от Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ), и крайните цени за потребителите. Разликата при някои продукти е 20-50-100%. Това заяви за БНР Виолета Иванова , заместник-директор на Института за социални и синдикални изследвания на КНСБ. 30% е разликата при..

публикувано на 24.09.25 в 10:45