Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За читалищата- с любов

Народното читалище е пример за устойчива културна институция със специфична мисия за съхранение и развитие на традиционните ценности на нацията. През своята 150-годишна история българското читалище има своята завоювана позиция за работа в подкрепа на общността и през годините е спечелило доверието на хората. Уникален е неговият потенциал да насърчава социалната промяна и да укрепва гражданското общество. Това е записано на Интернет страницата на читалищата в България за ролята на родната културна институция. Днес читалищата продължават да играят значителна роля и благодарение на обстоятелството, че все още успяват да поддържат и развиват най-голямата мрежа от общодостъпни библиотеки в страната.

Всички читалища стартираха новия творчески сезон на 1 октомври. На територията на Община Мездра действащите са 20, с 29 самодейни колектива към тях. Как се справят в условията на криза, разказа пред Петко Котларски Бистра Цолова, секретар на НЧ "Просвета 1897" в мездренското село Долна Кремена.

"В новия творчески сезон продължаваме традиционните си дейности. Ще продължим развиването на библиотечната си дейност, в библиотеката имаме 10 000 тома. Имаме и информационен център, където обучаваме възрастни хора за работа с компютър. Ще развием и нова за нас дейност- школата по народни танци. Работим и с децата от ромски произход. 90% от децата в читалището са от етноса. С тях е малко по-трудно, но ги приобщаваме към културните ценности"- каза Бистра Цолова.

Читалище "Просвета" в село Косово, община Брегово е действащо и в днешни дни. Въпреки ограничените финанси, могат да се похвалят с богата читалищна дейност. Имат три самодейни колектива- детски, юношески и за възрастни.

"Освен участия в България, излизаме и в Румъния и Сърбия. По съвместен проект с Румъния направихме фестивал на народното творчество в Косово с колективи от областта и чужбина"- разказа пред Лилия Димитрова Йовко Георгиев, председател на читалището и дългогодишен танцьор в Aнсамбъла за народни песни и танци "Дунав" във Видин. Към читалището в Косово има стая, превърната в мини музей, уточни Йовко Георгиев:

"Засега сбирката ни е малка, имаме стари вещи от бита ни, икони, носии, картини. Искаме да сложим стан, да се види как се е тъкало навремето. Съхраняваме книгата за Косово. Лошо е, че парите не достигат. Направихме ремонт на салона, но имаме нужда от ремонт на покрива."

Народно читалище "Пробуда" в бреговското село Тияновци е друго видинско читалище, което успешно развива дейността си. Имат самодейна танцова група, в която участват няколко жени.

"Играем предимно местни, влашки хора. Празнуваме заедно всички празници и спазваме всички ритуали. Нямаме обаче средства за народни носии на състава"- обясни секретарят на читалището Недка Рангелова.

Който пее, зло не мисли, категоричен е Данил Йонов, самодеец от читалището в село Тияновци, с когото също се срещна екип на РАДИО ВИДИН. Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Ани Цекова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Толовица- красиво, спокойно и безлюдно село

Днес ще посетим село Толовица в община Макреш. Намира се в изключително красива местност по течението на две малки реки, а районът наоколо е зает от гъсти гори. Според местна легенда, първият жител на Толовица се е заселил тук при малко изворче, а селото е кръстено на жена му.  В близост до Толовица започва природният резерват "Магурата", защитен..

публикувано на 20.12.24 в 13:13
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Нуждаем се от политици, не от партизани в окопите или знаменосци на средновековна чета

Първият мандат за съставяне на правителство ще бъде връчен след Нова година.  Междувременно ГЕРБ и останалите формации продължават да търсят формула за парламентарно мнозинство.  Ще завършат ли преговорите с успех?  Ще посрещнем ли 2025 година с редовен кабинет?  Динамиката на политическата ни сцена дискутираме с изборния експерт Стоил..

публикувано на 19.12.24 в 10:00

Справя ли се туризмът в условията на политическата криза?

Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...

публикувано на 18.12.24 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00