Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Митрополит Дометиан е предложил Димитровден за празник на Видин

© Снимка: Колетка Павлова Архив

Чест прави на Негово Високопреосвещенство Видинския митрополит Дометиан, който през 1991 г. отправи писмо до кмета на града ни за вземане на решение и обявяване на Димитровден за празник на Видин. Дядо Дометиан писмено подновява предложението и едва от 26 октомври 1992 г. това се осъществява. Ето и пълният текст на второто писмо на Видинския митрополит до кмета и общинските съветници:

"От дълбока българска древност селищата и особено градовете по нашите земи са имали свой празник с небесен покровител из календара на светата ни Православна църква. Нашият град се краси с величествен храм- столетник "Св. вмч Димитрий", катедрала на старопрестолния Бдин, Видин.

Това ни дава основание да предложим кметството да вземе под внимание нашите разсъждения, извикани от родолюбиви чувства, да се обсъди предложението на 26 октомври, празникът на Св. вмч. Димитрий, да се прогласи за Ден на нашия град с небесен покровител светеца, избран от достойните ни деди за патрон на катедралния храм. Искаме да вярваме, че този цървковно- народен празник ще се превърне в тържество на добрата народна памет, на любовта ни към родния град и мила Родина, светла изява на здравите български традиции. Призоваваме Божието благословение над Вас и Вашите сътрудници и оставаме с дълбока почит."
Подпис: Дометиан, Видински митрополит. Това напомняне, написано от Дядо Дометиан, предизвика гражданската съвест на кмета и общинските съветници, те вземат решение и оттогава най-редовно, всяка година Димитровден се обявява за празник на Видин, както и тържествените делници, превърнали се в празници около Димитровден във Видин... Това пише Христо Лишков в книгата си "Из старите видински хроники".

За възраждането на духовния празник на Видин и за реконструкцията на градския пазар, в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН разговаряхме и с първия кмет след демократичните промени, спечелил два поредни мандата в избори за кмет на Видин- д-р Иван Ценов.

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

"По мое време започна тържественото отбелязване на този ден с тържествена света литургия в храма "Св. Димитър", с литийното шествие, с тържествената сесия на Общинския съвет, с поздравленията на централния площад и всички организирани културни и развлекателни събития за един наистина свят ден. Заслугата е на НВП Видинският митрополит Дометиан и на видинските граждани, които винаги са го приемали, през последните години, като свой празник",
заяви Иван Ценов.

Освен, че по негово време като кмет, се възражда тържественото отбелязване на духовния празник на Видин- Димитровден, започва и реконструкцията на градския пазар.

"Видинският пазар винаги е бил едно важно място за града. То не е само място за пазаруване, но и за социални контакти, има стари граждани на Видин, на които денят им започва с минаване през пазара. Беше трудно, естествено, но не чак толкова да се реконструира, защото старият му вид не беше нормалното място за пазаруване. За съжаление, с построяването на хипермаркетите, градският пазар ще позагуби от своето значение. В същото време ще придобие едно по-голямо значение, че там могат да се предлагат натурални еко продукти от производителите", категоричен е Иван Ценов.

За човешкия модел на правене на местна политика, имат ли си видинчани любим кмет, кой е оставил трайна следа и кого са запомнили с добро- чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Лилия Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев: Еврото не е панацея за проблемите с финансите

Държавните финанси на България са завършили 2024 г. с дефицит от точно 3% от БВП, вмествайки се в правилото за устойчиви публични финанси на Европейския съюз.  Това показват предварителни данни на НСИ и Евростат за бюджетния баланс, измерен по европейската методология.  Така страната се доближава крачка по-близо до еврозоната, като шансовете..

публикувано на 24.04.25 в 10:00

Защитени ли са правата на жените у нас?

Програмата бе представена преди дни, а бюджетът и е над 4,3 млн. лв. Тя дава шанс на организациите да получат между 39 116 лв. (20 000 евро) и 117 349 лв. (60 000 евро) за период до 34 месеца. Тя е част от проект, чрез който Български фонд за жените ще инвестира над 8,3 млн. лв. под формата на директно финансиране в рамките на три програми и..

публикувано на 23.04.25 в 10:45

Стигат ли ни доходите?

Успява ли ръстът на доходите да компенсира инфлацията? Най-коректният измерител дали постепенно забогатяваме, според експертите, е покупателната способност. Това е накарало специалисти от асоциация "Активни потребители" да направят проучване, в което да сравнят цени и доходи в България през последните 20 години. Те са прегледали данните за периода..

публикувано на 22.04.25 в 11:39

Отец Рафаил: "Възкресение Христово е централното събитие в човешката история"

Възкресение Христово е, може да се каже, централното събитие в човешката история, защото от времето на античността са казвали едва ли не, че самото християнство е остаряло като религия и скоро ще изчезне. Ние виждаме, че минават различни цивилизации, развитието на различни езици, философии, теории, обаче остава само едно нещо неизменно и това..

публикувано на 21.04.25 в 11:22

Дълги дел- селото с народен гастроном и съхранени традиции

Екипът на радио Видин се отправя към село Дълги дел. Намира се в  община Георги Дамяново,  област Монтана. Планинско село, разположено по горното течение на река Огоста, почти на границата със Сърбия.  Селото има древна история.  Смята се, че е възникнало по време на римското владичество. Римската империя е водила тежки битки за завладяване на..

публикувано на 18.04.25 в 11:10
Яница Петкова

Яница Петкова: Действията на опозицията са в пряка полза на управлението

С трус във властта ще се запомни настоящата седмица. ДПС на Ахмед Доган оттегли подкрепата си от управляващото мнозинство, защото не желае да подкрепя модела "Пеевски" на корупция и конституционален произвол.  От ГЕРБ, БСП и ИТН декларираха, че остават непоколебими в решимостта си да изпълнят приоритетите и ангажиментите, поети пред българското..

публикувано на 17.04.25 в 10:00

Може ли да бъде намален делът на сивата икономика у нас?

Делът на сивата икономика в България расте и вече е 34.6%. До 2017 г. у нас е налице умерен, но стабилен спад на сивата икономика от близо 32% до 30%. С идването на пандемията има рязко увеличение до 32.9%, а през 2023 г. неформалната икономика в страната вече има дял от 34.6% от БВП. Това е най-високото ниво за ЕС, равняващо се на 60..

публикувано на 16.04.25 в 10:45