Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Чиста околна среда- безценно богатство или лукс

Как се справят общините с опазването на околната среда е основната тема днес в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН. Основният проблем за природата, пред който е изправена видинската община Брегово, е свързан със замърсявания с тежки метали по поречието на граничната река Тимок, която разделя България и Сърбия. Проучване на Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания към БАН потвърди, че над 50% от площта на българската част от поречието на Тимок са замърсени- при Брегово и селата Ракитница, Балей и Куделин, като с доближаването на Дунав замърсяванията нарастват.

"Източник на замърсяванията са отпадните води от сръбската мина Бор. Общинското ръководство на Брегово разработи и изпълнява няколко проекта за справяне с този проблем, но среща и редица трудности", обясни пред Цветомир Цветанов секретарят на Общината Сергей Здравковски.

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

Община Козлодуй работи по няколко проекта за опазване на околната среда, предаде сътрудникът ни Лора Инджова. Освен това предстои и приемане на Наредба за опазване на чистотата и управление на отпадъците. За това информира екологът на Общината Лора Генова. Сред основните проекти стоят изграждането на главни и второстепенни канализационни колектори и строително-монтажни работи по реконструкция на водопроводната мрежа, а също така закриване и рекултивация на съществуващо сметище за тежки битови отпадъци в Козлодуй, което не се експлоатира от 2009 г.

Враца е на път да се отърве от повече от около 300 тона опасни препарати за растителна защита, които се съхраняват в склад на около 3 километра от града, предаде Жоро Александров. В базата има над 270 тона препарати на гранули и повече от 18 тона течни отрови, чиито срок на годност е изтекъл още през 1991 г. Досега те са били преопаковани два пъти, но през горещите месеци миризмата от базата е неописуема, твърдят живеещите наблизо хора от село Косталево. Общинският съветник от Враца Мирон Драганов внесе на последната сесия предложение, чрез което местният парламент задължи кмета Николай Иванов да потърси намесата на държавата при обезопасяването на тази заплаха, която би довела до истинска екологична катастрофа за града и района, ако опакованите препарати избухнат.
 
"През 2013 година в бюджета на община Враца са заложени 1 360 00 лева за поддържане на чистотата- ръчно лятно и зимно метене, машинно метене, миене и снегопочистване. За сметосъбиране и сметоизвозване са заделени 2 241 000 лева",
съобщи заместник-кметът на Враца по устройство на териториите Николай Йорданов.

"През следващата година местната управа е повишила кратността на събиране на отпадъците, с което ще се повиши качеството на услугата по сметосъбиране и сметоизвозване", допълни Николай Йорданов.

Община Монтана е една от трите общини, заедно със София и Варна, с най-много реализирани екологични проекти, заяви пред сътрудникът ни Биляна Бодисова кметът Златко Живков.
 
Още за грижата за околната среда в Монтана, Кула и Белоградчик- чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Лилия Димитрова и Пламен Коцев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Изборите се превърнаха в битовизъм

Избори.  След изборите – отново избори.  Изречение, което обрисува живота в България през последните четири години.  Ще бъде ли 27 октомври първата стъпка към излизането от кризата?  Ще сложат ли изборите край на политическата нестабилност?  Патовото положение, породено от изхабяването на партийно-политическата система, трудните и непопулярни..

публикувано на 26.09.24 в 10:00

Нови промени при минималната работна заплата - ще бъде ли увеличена?

Нови промени, свързани с размера на минималната заплата трябва да направи социалното министерство, за да приложи правилно европейската директива за адекватните най-малки възнаграждения . Министерството на труда и социалната политика (МТСП) счита, че за транспониране на директивата за адекватни минимални заплати в ЕС е необходимо в Кодекса..

публикувано на 25.09.24 в 10:45

Какво целят новите изисквания в кредитирането за покупка на жилище

Управителният съвет на БНБ прие изисквания за показателите за кредитни стандарти при отпускане и при предоговаряне на кредити. Изискванията обхващат сектор "Домакинства" и се прилагат спрямо кредитите, обезпечени с жилищни недвижими имоти. Влизат в сила от 1 октомври 2024 година, като банките и клоновете на чуждестранни банки следва да..

публикувано на 23.09.24 в 11:43

Хората от Орсоя искат да бъде изградена чешма в селото

Село Орсоя се намира по пътя Видин-Лом и е част от населените места на община Лом. Населеното място  стана известно с голямото си свлачище, което през 1978 година поглъща част от къщите там.  В селото в миналото е имало рибарници, хората се занимавали със земеделие и риболов. Открай време местните работят в близките градове, както и в..

публикувано на 20.09.24 в 12:00

Георги Драганов: Няма значение какъв цвят е котката, а дали лови мишки

Ще сложи ли край на партийната и политическата криза в страната предстоящия вот?  Възможно ли е да бъде постигнато джентълменско споразумение между формациите за редовно управление в следващото Народно събрание?  Ще има ли нова Сглобка или екзотиката на роден терен ще продължи?  Статуквото дискутираме с  Георги Драганов , създател и редактор на сайта..

публикувано на 19.09.24 в 10:00

Ще задоволят ли фотоволтаичните системи енергийните нужди на домакинствата?

Според най-новата статия на информационната платформа за отразяване на климатичните промени на достъпен език "Климатека", фотоволтаиците за балкони могат да задоволят до 30% от годишното потребление на едно домакинство. В съвместен проект "Достъп до енергийно обновяване" бяха представени възможностите да бъдат създадени облекчени условия и за..

публикувано на 18.09.24 в 10:45

От какви промени се нуждае България?

Политическото бъдеще на България обсъдиха общественици, политолози и социолози в навечерието на предизборната кампания. Нуждаем ли се от смяна на приоритетите и на политическия модел? Иска ли обществото "рестарт на системата"? Необходим ли ни е нов обществен договор? Отговорите потърси Младежки клуб "Има бъдеще"  със съдействието на аналитичен клуб..

публикувано на 17.09.24 в 14:42