Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Повече пари дават за Северозапада- за какво да се изхарчат?

Предвидените повече пари за Северозапада- за какво са ни необходими, е основната тема в "Посоките на делника". До края на годината ще стане ясно как точно общините ще кандидатстват за разпределение на ресурса от 640 милиона лева, предвиден за реализирането на проекти на общинско ниво, като приоритет ще имат общините от Северозападна България. От тях 500 млн. лв. са за проекти на общинско ниво, 100 млн. лв.- за образование, 20 млн. лв.- за иновации и 20 млн. лв.- за военна подготовка. За коментар по темата потърсихме представител на опозицията, видинският депутат от ГЕРБ Владимир Тошев.

"Това е много добре, защото общините- големи и по-малки в българския Северозапад, нямат шанс да се оправят самостоятелно без помощта на държавата и на Европейския съюз. Надявам се тези обещания да се покрият със съдържание. Дано правителството изработи ясни критерии с ясни правила. Проблемът е, че дори и във видинска община няма достатъчно добри специалисти, които да успеят да се преборят в конкурентна среда с общини, които имат възможност- първо да си развиват собствения административен капацитет и второ да наемат добри специалисти, защото имат свободни средства", поясни Владимир Тошев. Според депутата трябва да се развива инфраструктурата в региона.

© Снимка: РАДИО ВИДИН

Средствата ще бъдат отпускани пропорционално сред общините в страната, но приоритет ще имат общините от Северозападна България поради икономическата си изостаналост. Повечето пари са добра новина и за двамата кметове във Видинския регион, с които разговаряхме- Ваньо Костин- на община Чупрене и Николай Гергов- на община Грамада.

"Северозападна България има нужда от повече пари. Трябва да си оправим пътищата. Свежи пари ни трябват и за водопроводната мрежа, която е проблем за четири общини- Белоградчик, Чупрене, Ружинци и Димово. Канализацията е много стара, правена е през 60-те години, затова има и чести аварии, а водата е с лошо качество", заяви кметът на община Чупрене.

"Това е добра новина, стига да не е само пожелателна", каза Николай Гергов и допълни:

"С повече пари ще можем да си подобрим инфраструктурата, защото в този район сме недостъпни за инвеститори. Трябва да се ремонтират и четвъртокласните пътища. Имаме вече един спечелен проект за ремонт на пътя Грамада- Водна. В момента тече процедура за избор на изпълнител. Притеснява ме също и голямата безработица."

За какво друго са ни необходими предвидените повече пари за Северозапада- чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Лилия Димитрова и Пламен Коцев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Толовица- красиво, спокойно и безлюдно село

Днес ще посетим село Толовица в община Макреш. Намира се в изключително красива местност по течението на две малки реки, а районът наоколо е зает от гъсти гори. Според местна легенда, първият жител на Толовица се е заселил тук при малко изворче, а селото е кръстено на жена му.  В близост до Толовица започва природният резерват "Магурата", защитен..

публикувано на 20.12.24 в 13:13
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Нуждаем се от политици, не от партизани в окопите или знаменосци на средновековна чета

Първият мандат за съставяне на правителство ще бъде връчен след Нова година.  Междувременно ГЕРБ и останалите формации продължават да търсят формула за парламентарно мнозинство.  Ще завършат ли преговорите с успех?  Ще посрещнем ли 2025 година с редовен кабинет?  Динамиката на политическата ни сцена дискутираме с изборния експерт Стоил..

публикувано на 19.12.24 в 10:00

Справя ли се туризмът в условията на политическата криза?

Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...

публикувано на 18.12.24 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00