Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Има ли нашествие на гарги тази есен

През студените месеци от годината всички ние сме свидетели как птиците се събират на големи ята, за да зимуват. Има ли обаче нашествие на гарги в нашия край? Във Видин през деня птиците трудно могат да бъдат видяни, но вечер се струпват по дърветата.

"Гаргите са много интересни птици. Твърде често хората имат пред вид врановите птици и по-конкретно гаргата или чавката. В други случаи става въпрос за посевната врана, която е по-едра от гаргата. Те са изключително интелигентни птици и са всеядни. Гнездят в населени места като за целта правят малки колонии. Градовете са привлекателна дестинация за гаргите особено през зимните месеци с отпадъците, които могат да намерят птиците там", това разказа в "Посоките на делника" Димитър Градинаров, специалист орнитолог към Дружеството за защита на птиците в България.

© Снимка: РАДИО ВИДИН

    Това е резултатът, който оставят пернатите от пребиваването си в центъра на Видин.
В Монтана се шегуват, че всичките гарги от Враца тази година са прелетели в техния град, разказа сътрудникът ни Биляна Борисова.

"Напоследък не съм виждал, но докато беше топло, в парка съм виждал цели дървета, обсипани с птици", разказа жител на Монтана. Най-голямото струпване на гарги има в парковете на града. Емблематичното дърво тази година стана стар кестен, намиращ се срещу изложбената зала "Кутловица". Дървото, отрупано с черни птици, обаче не притеснява жителите на Монтана.

Всеки в България е чувал израза "Във Враца гарга не каца", с който шегобийците закачат врачани, а жителите на града под Околчица трудно скриват, че не харесват тази закачка. Популярните отговори на тази крилата фраза от местните патриоти са два. Първият е, че това не се случва тъй като в града няма мърша, а вторият, че Враца е гнездо на орли. Сътрудникът ни Жоро Александров разказа в "Посоките на делника" от къде идва тази крилата фраза и истина ли е това.
Още по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.
По публикацията работи: Пламен Коцев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Ошане - между природния рай и социалната изолация

И днес продължаваме да търсим мнения за причините, породили обезлюдяването на Северозапада и западането на този регион, като дадем поредния конкретен пример с още едно село от него.  В рубриката "Добро утро, кмете" ще посетим белоградчишкото село Ошане . То се намира в Западния Предбалкан, край река Арчар, на около 12 км северозападно от..

публикувано на 15.08.25 в 14:30

От 5 септември: Засилен контрол и по-високи глоби по пътищата

С обнародването в "Държавен вестник" новите правила за движение по пътищата са факт.  Промените влизат в сила след по-малко от месец - на 5 септември .  Сред най-значимите новости: както общинските, така и камерите на тол системата, вече могат да установяват превишената скорост. Предстои да бъдат уточнени онези 50 участъка по магистралите..

публикувано на 14.08.25 в 11:00

Ще объркат ли двойните цени търговци и потребители?

Периодът на двойно обозначаване на цените ще бъде една година, като той вече започна на 8 август. В този период цените в левове и в евро се поставят в непосредствена близост, изписват се ясно, четливо, с еднакъв по размер, вид и цвят шрифт. Със същия размер, вид и цвят на шрифта трябва да бъде изписана и валутата на съответната цена. В..

публикувано на 13.08.25 в 10:45

Ще замирише ли на асфалт това лято в Северозапада?

Близо 200 млн. лева обявиха, че ще вложат в ремонти, строителство и дълготрайни активи тази година трите областни центъра на Северозападна България. Изпълняват ли по график строително-ремонтните дейности? Помислено ли е и за по-малките населени места? Има ли спънки за изпълнението на капиталовата програма на общините?  Капиталовата програма на..

публикувано на 12.08.25 в 13:10

Защо ни трябва специализирана летателна техника за гасене на пожари

България е обхваната от пожари. При някои от тях изгоряха домове на хора, други унищожиха гори и реколта. За да може да се справи с огнената стихия, България поиска помощ по въздуха съгласно Механизма за подпомагане на Европейския съюз. Липсата на специализирана летателна техника прави борбата с огнената стихия бавна и неефективна. Затова..

публикувано на 11.08.25 в 14:47
Любен Иванов

Любен Иванов: 15 години ГЕРБ унищожаваше Северозапада в интерес на ДПС

Четири вота на недоверие, скандали, арести, договорени средства по ПВУ, както и продължаващи сътресения в ДПС, белязаха политическия сезон, фокусиран почти изцяло върху Еврозоната.  Правителството на Росен Желязков обещава, че ще следва и занапред заявените приоритетите, докато протестърските настроения се засилват през горещото лято...

публикувано на 07.08.25 в 10:25
Ваня Василева

Ваня Василева: Господин Пеевски подкрепи моите усилия за развитие на инфраструктурата в нашия край

"Считам, че започнах работата, която е най-важната за хората от нашия регион: това, което бях договорила да започне, защото 3-4 години беше замразено всичко по проекта относно пътя, който трябваше да бъде до Видин. Така чаканата магистрала визирам. Не знам дали точно магистрала ще бъде в истинския смисъл, но поне да бъде този път, който беше започнат и..

публикувано на 07.08.25 в 10:00