© Снимка: Анжела Каменова
Резултатите от проект за оценка на природния и технологичен риск по поречието на река Дунав представиха във Видин учени от Българската академия на науките. По проекта "Интегрирана оценка на природния и технологичен риск в Дунавската равнина в румънско-българския трансграничен участък Калафат-Видин-Турну Мъгуреле-Никопол" е изготвена комплексна карта, която указва опасностите. Изследвани са районите между Видин и Никопол в българския участък на реката, а на румънска територия- между Калафат и Турну Мъгуреле. Проектът се изпълнява по програмата за трансгранично сътрудничество между България и Румъния.
"Целта е да се създаде една база данни и да се оценят тежестите- кои са процесите и какви са тежестите и как те оказват влияние върху околната следа и съответно да се вземат мерки за тяхното намаляване. Специално за видинския регион мога да кажа основните опасност, към които би трябвало да се насочи вниманието. Това е например ерозията в определени участъци, наводненията, които могат да се случат и в някои участъци в по-южните райони има свлачища. Напоследък възниква и един друг проблем, който е свързан с вибрациите от тежки машини, които създават проблеми на някои от жителите на селата"- коментира доцент Николай Добрев от Геологическия институт при БАН.
Бреговата ивица между Видин и село Сланотрън е застрашена от ерозия, а при селата Ботево и Цар Симеоново има опасност от свлачища. Почти по цялата крайбрежна ивица от Видин до Никопол има регистрирани свлачища, с изключение на района около Козлодуй. На румънска територия няма свлачища, но там основните проблеми са наводненията. Риск от наводнения в българския участък има в южната част на Видин при река Тополовец, но това зависи от мерките, които са взети срещу наводнения , отбеляза доцент Добрев. Опасност съществува и край град Дунавци, заради непочистени корита на реки. Екстремните температури и валежи по поречието на Дунав също оказват влияние. Зависимостите са анализирани от специалисти от Националния институт по геофизика, геодезия и география.
"При нас, като предтавители на физическата география, акцентът е върху климатичния и геоложкия риск в региона, като фокусът се поставя върху екстремно високите и екстремно ниските температури. Това е проблем характерен за видинския край. Лятно време температурните максимуми са съизмерими със зоната със средиземноморско влияние. Това води до засушаване и проблеми по отношение на вегитацията и добивите от определени селскостопански култури. Освен екстремните температури, има и опасност от екстремни валежи. В община Димово например ни насочиха към проблем със снегонявявания, характерни повече за Североизточна България"- обясни доцент Георги Железов от Националния институт по геофизика, геодезия и география. Чрез реализираните дейности по проекта е направена оценка на природните и технологични опасности в района, която ще послужи за опазването на околната среда и устойчивото развитие на изследваната територия и подпомагане на ефективното управление на риска в трансграничната зона.
Най-посещаваният туристически обект в община Белоградчик - крепостта "Калето" , е финалист на Балканските награди за туризъм (Balkan Awards of Tourism Industry 2024), които ще бъдат връчени на 5 декември . Общини, хотелиери, туристически агенции и мениджъри в туризма от балканските страни ще превърнат София в столица на Балканите за десетото издание..
Видинската Гимназия с преподаване на чужди езици "Йордан Радичков" е едно от 12-те български училища, което ще се бори за титлата "Училище-посланик на Европейския парламент за 2025 година". Това стана ясно на събрание на Евроклуба в учебното заведение днес. Програмата стимулира училищата на първо място по региони, каза за Радио ВИДИН..
Светлините на коледната елха в Лом ще заблестят утре, 5 декември, от 17:00 ч. на площад "Свобода" пред НЧ "Постоянство 1856". Музикален поздрав ще поднесат детски вокални и фолклорни състави, съобщават от местната общинска управа. На 13 декември празничната програма , която се организира от Община Лом, народните читалища „Постоянство“,..
Коледно ателие в отдел "Читалня" към библиотеката във Видин се проведе днес за най-редовните читатели. Повече разказа библиотекарят Людмила Георгиева: "Днес ще изработваме коледни камбанки, а на следващото ателие ще правим снежинки. Коледните камбанки ще се изработват от прежда, на една кука ще плетем с нашите баби, които са наши редовни читателки...
Във Врачанския драматично-куклен театър започнаха репетициите по една от емблематичните пиеси на Йордан Радичков - „Лазарица“ . Режисурата на спектакъла е поверена на Петринел Гочев. Сценографията и костюмите са дело на Надя Василева-Ковачовска. В ролите ще видим популярни актьори от трупата на театъра, сред които Кирил Стаменов, Вероника..
В рамките на 20-ина минути тази сутрин е бил затворен проходът "Петрохан". Екипи на пътноподдържащата фирма са отстранили две паднали на пътя дървета. От неделя вечерта проходът остана затворен в продължение на близо две денонощия заради разчистване на множество паднали дървета и клони. Снощи към 18:30 часа движението бе..
С нов облик е учителска стая в ПГ "Васил Левски" Мездра. З а удобство на учителите помещението е цялостно ремонтирано, оборудвано е с нови мебели, допълнителен уют внася и цялостната визия, която включва копринени тапети изобразяващи зала на френски замък. Преди реновацията стаята е била в много лошо състояние. След множеството подобрения на..