© Снимка: Анжела Каменова
Резултатите от проект за оценка на природния и технологичен риск по поречието на река Дунав представиха във Видин учени от Българската академия на науките. По проекта "Интегрирана оценка на природния и технологичен риск в Дунавската равнина в румънско-българския трансграничен участък Калафат-Видин-Турну Мъгуреле-Никопол" е изготвена комплексна карта, която указва опасностите. Изследвани са районите между Видин и Никопол в българския участък на реката, а на румънска територия- между Калафат и Турну Мъгуреле. Проектът се изпълнява по програмата за трансгранично сътрудничество между България и Румъния.
"Целта е да се създаде една база данни и да се оценят тежестите- кои са процесите и какви са тежестите и как те оказват влияние върху околната следа и съответно да се вземат мерки за тяхното намаляване. Специално за видинския регион мога да кажа основните опасност, към които би трябвало да се насочи вниманието. Това е например ерозията в определени участъци, наводненията, които могат да се случат и в някои участъци в по-южните райони има свлачища. Напоследък възниква и един друг проблем, който е свързан с вибрациите от тежки машини, които създават проблеми на някои от жителите на селата"- коментира доцент Николай Добрев от Геологическия институт при БАН.
Бреговата ивица между Видин и село Сланотрън е застрашена от ерозия, а при селата Ботево и Цар Симеоново има опасност от свлачища. Почти по цялата крайбрежна ивица от Видин до Никопол има регистрирани свлачища, с изключение на района около Козлодуй. На румънска територия няма свлачища, но там основните проблеми са наводненията. Риск от наводнения в българския участък има в южната част на Видин при река Тополовец, но това зависи от мерките, които са взети срещу наводнения , отбеляза доцент Добрев. Опасност съществува и край град Дунавци, заради непочистени корита на реки. Екстремните температури и валежи по поречието на Дунав също оказват влияние. Зависимостите са анализирани от специалисти от Националния институт по геофизика, геодезия и география.
"При нас, като предтавители на физическата география, акцентът е върху климатичния и геоложкия риск в региона, като фокусът се поставя върху екстремно високите и екстремно ниските температури. Това е проблем характерен за видинския край. Лятно време температурните максимуми са съизмерими със зоната със средиземноморско влияние. Това води до засушаване и проблеми по отношение на вегитацията и добивите от определени селскостопански култури. Освен екстремните температури, има и опасност от екстремни валежи. В община Димово например ни насочиха към проблем със снегонявявания, характерни повече за Североизточна България"- обясни доцент Георги Железов от Националния институт по геофизика, геодезия и география. Чрез реализираните дейности по проекта е направена оценка на природните и технологични опасности в района, която ще послужи за опазването на околната среда и устойчивото развитие на изследваната територия и подпомагане на ефективното управление на риска в трансграничната зона.
Безплатни изследвания за хепатит ще се извършват във Видин през тази седмица по повод Световния ден за борба с хепатита, който отбелязваме на 28 юли. Кампанията се провежда по инициатива на Министерството на здравеопазването и има за цел да насърчи хората да се информират. За кампанията разкза Д-р Пепа Цветанова, директор на дирекция "Надзор на..
Преди няколко години роденият в Долна Кремена Красимир Алипиев възобнови мястото с оброчния камък на Свети Илия. Той вече не е между живите, но неговите наследници поддържат създадената традиция. Днес от 11.00 часа на мястото бе отслужена литургия, а от 12.30 часа в центъра на селото бе раздадена курбан чорба на жителите.
В деня когато Църквата почита паметта на Св. пророк Илия, село Старопатица отбелязва 10-годишнината от освещаването на своя храм "Св. пророк Илия". Тържествено бе отслужена пpaзничнa cвeтa литypгия от Видинският митрополит Пахомий в съслужение с отец Илия, архиерейски наместник на Кулска духовна околия, духовници и ученици от Софийската духовна..
В село Ракитница, Община Брегово бе извършен поетапен ремонт на сградата на бившето училище . Още през 2021 година Общинският съвет взе решение за изграждане на център за настаняване от семеен тип. Проектът, който е на стойност около 1 млн. лева за строителство и преоборудване на помещенията, в момента очаква одобрение от Министерството на труда и..
Врачанската МБАЛ "Христо Ботев" планира да закупи електромиограф за свои нужди. Апаратът прави запис на електрическата активност на мускулните клетки чрез електромиограма. Изследването помага за откриването на мускулни проблеми и заболявания на периферните нерви. Електромиографията е диагностична процедура, чрез която се прави оценка на мускулите и..
На 20 юли Светата православна църква почита паметта на Свети пророк Илия. За живота и делото на Светеца разказва Архимандрит Самуил, служител на видинска епархия. "Той бил от потомството на Аарон, от град Тесия, Галатия.Живял е през IX-ти век, преди Христа, про време на Цар Аахав. Илия значи "крепост" и той се показал като крепост, твърдина за..
Регионалната инспекция по околната среда и водите във Враца проверява сигнал за находище на инвазивен вид кактус в района на мездренското село Зверино. Той бил подаден преди дни в екоинспекцията. Появата на растения с неестествено местообитание може да увреди местната екосистема, твърдят от РИОСВ. В района на Зверино има защитени зони по "Натура..