Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Паметна плоча на Асен Босев откриха в родното му село в Мездренско

В родното село на известния детски поет Асен Босев село Руска Бела, община Мездра беше открита паметна плоча по повод 100-годишнината от рождението му, предаде кореспондентът на БНР Ива Антонова. На паметния знак е написано и името на брат му- дипломата Крум Босев, който е първият българин, достигнал до Северния полюс. За творчеството на известния детски поет Асен Босев литературният критик акад. Благовеста Касабова каза:


"Той безспорно е един от основоположниците на съвременната поезия за деца. Стиховете му, повече от половин век са търсени и обичани от малките читатели, и до днес са актуални."

© Снимка: Мирослав Гетов

Тържеството в Руска Бела събра и роднините на Асен Босев. Синът му Красимир и неговият внук Росен споделиха:


"Скоро слушах един запис от 1983 година на татко, с мои познати. В един момент видях как им се насълзиха очите, защото те чуха как говори едно 70-годишно дете. Неговото послание беше- "Едно от най-ценните неща е усмивката, деца усмихвайте се по-често"... Творчеството му е оставило едно такова впечатление, че той е бил политически ангажиран, което аз няма как да отричам, но по повод тази годишнина се поразрових и се обърнах към Комисията по досиетата и се оказа, че дядо ми е бил следен от комунистическия режим. Т.е. нещата не са еднозначни и нека дядо ми бъде запомнен по-скоро със стихотворенията, които предизвикват усмивки сред децата, отколкото с някаква политическа ангажираност."


Паметната плоча, дело на мездренския скулптор Тошко Иванов, откриха кметът на Общината Иван Аспарухов и поетът акад. Драгомир Шопов.


"С чудесните стихове за деца, написани от Асен Босев, той се превърна в неразделна част от нашето детство. Гордеем се, че сме имали такъв земляк", подчерта Аспарухов в поздравителния адрес до родствениците на писателя.

В читалищния салон се състоя празничен концерт с участието на представителния духов оркестър- Враца, танцовия ансамбъл при мездренското читалище "Просвета- 1925", групата за шлагерни и авторски песни "Тинтява" при Народно читалище "Н. Й. Вапцаров- 1919"- с. Игнатица и женската битова група "Росна китка" при НЧ "Подем- 1928". Приветствие от името на Съюза на българските писатели поднесе Христо Ганев, главен секретар на Съюза, а директорът на Издателство "Български писател" Боян Ангелов представи новоиздадената книжка с избрани стихове на Асен Босев "За вас, деца", която е отпечатана с финансовата подкрепа на Община Мездра.

По публикацията работи: Ива Антонова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Безработицата във Враца е около 3 %

Безработицата в община Враца е с 2 процента под средното ниво за страната, това показват данните на бюрото по труда в града под Околчица за юни. В края на шестия месец от годината хората без постоянни доходи са били 3.07 на сто при 5.09 процента за страната. В абсолютни стойности това означава, че през юни без занимание във Враца и селата от общината..

публикувано на 19.07.25 в 15:30

Фолклорен фестивал оргнизират в Долно Озирово

Молебен за дъжд правят във вършечкото село Долно Озирово утре. Ритуалът "Пеперудата" е част от програмата на фолклорния фестивал "Илинден".  За седма поредна година фолклорни състави от цялата страна се събират в Долно Озирово за феста „Илинден". На 20 юли църквата почита "Свети пророк Илия". Светецът е покровител на светкавиците и гръмотевиците и..

публикувано на 19.07.25 в 15:13

Лятно кино с български филми в Община Ружинци

"Лятно кино под звездите" събра  десетки жители и  гости в Община Ружинци на най-доброто от българското кино .   Фестивалът  на българското кино на открито се проведе в селата Ружинци, Д реновец и Бело поле, разказва Александър Александров, кмет на община Ружинци : "Първата година стартирахме с три прожекции, следващата година..

публикувано на 19.07.25 в 14:52

Тол камерите следят за шофиране в аварийните ленти на магистралите

Първите глоби за шофиране в аварийните ленти на магистралите чрез използването на тол камерите ще бъдат налагани от днес. Техническите средства вече са синхронизирани със системата на МВР. По този начин водачите, които шофират в аварийните ленти, ще бъдат заснемани и санкционирани. От страна на Агенция "Пътна инфраструктура“ и на Пътна полиция е..

публикувано на 19.07.25 в 11:30
Патриарх Даниил

Предлагат удостояване на патриарх Даниил с почетно звание на Видин

В общинския съвет във Видин е внесено предложение за удостояване на патриарх Даниил със званието "Почетен гражданин на Видин и общината" . Инициативата е на Богомил Петров, който също е почетен гражданин, каза общинският съветник Милен Милчев , член на комисията по символика. "Аз се присъединих към вече подетата инициатива от Богомил..

публикувано на 19.07.25 в 10:25

В Антимово посрещат чудотворна икона

Чудотворна двойна икона на Света Богородица ще бъде посрещната днес, 19 юли на площада в село Антимово. Древната икона нарисувана в Атон през Х - ХI век, която се съхранява в манастира "Дохиар", Света Гора, може да бъде видяна в 19 ч. Предвидена е и лития с Чудотворната икона през селото и въвеждането и в Храм "Св. вмчк. Георги". От кметството в селото..

публикувано на 19.07.25 в 08:29

Откриват официално събора на прохода "Кадъ Боаз"

Традиционният международен събор на прохода "Кадъ Боаз" при селата Салаш, България и Ново корито, Сърбия ще бъде открит официално днес, 19 юли от 10:00 часа. Предвидена е церемония по тържествено отваряне на границата с поднасяне на венци от представители на двете гранични общини. От 11:00 часа с празничен водосвет и приветствие от кметовете на общините..

публикувано на 19.07.25 в 08:05