Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Селище от неолита спи в пръстта край видинското село Майор Узуново

Днес екипът на "Калейдоскоп"- Ваня Минева и Нора Георгиева, ви каним на едно доста отдалечено в годините историческо пътешествие- ще си говорим за праистория. Или по-точно за следи от праистория, открити от археолози край видинското село Майор Узуново. Основания да се започнат проучвания и да се търсят възможности да започнат първите разкопки специалистите имат от няколко години. Но не и възможности. И ето че през ноември 2013 година нещата започнаха да се случват! Прелюбопитно и много приятно съвпадение бе фактът, че първите копки на обекта във Видинско се случиха в един ден с направената първа стъпка за съвместни дейности между музеите от Враца, България, и Крайова, Румъния. Ден, в който бе подписано споразумение между директора на Регионалния исторически музей във Враца- Илия Стоянов и директора на музей "Олтения" в град Крайова- Флорин Ридике. Според двамата директори документът ще позволи бърз и свободен двустранен достъп до културните източници на двете институции- условие за бъдещото развитие на културния капацитет на Европа и открояващо се участие на трансграничния регион в този процес. Какво по-добро основание да припомним, че археолозите от нашия регион мечтаят за времето, когато на туристическите карти на Европа и Света свое запазено място ще има Дестинация Северозапад. И така, докато във Враца подписваха споразумението, край видинското село Майор Узуново археолози от Враца и Видин започнаха разработването на ранно неолитен обект.

"Към момента става въпрос за спасителни археологически проучвания", подчерта още в началото на разкопките ръководителят на обекта- Георги Ганецовски, от врачанския исторически музей, но и не скри амбициите на екипа:

"Идеята е да прокараме едно трасе в съвсем непроучено археологически поле. Като от сега мога да кажа, че на територията на днешната Видинска област няма подобни проучвания от тази епоха. По предварителни данни имаме основания да твърдим, че тук, в местността Градец, имаме много сходства с обекта- ранен неолит- разкрит край врачанското село Оходен. Обекти с много сходства с посочените две находища в Северозападна България се откриват и по средното течение на река Морава- в Сърбия. Те се датират в периода от края на 7 и началото на 6 хилядолетие преди Христа. Така че можем да "хванем" тук- при Видин, свързващото звено. И така да сложим още няколко части в пъзела, наречен първа земеделска цивилизация."

Днес в "Калейдоскоп", уважаеми слушатели, ви водим през високите треви на мокрото есенно поле на видинското село Майор Узуново, където археолози от Враца и Видин внимателно разкриват следите, оставили след себе си жители на този регион отпреди 7-8 хилядолетия. Обектът бил открит случайно от видинския археолог Николай Казашки:

"Обектът се намира в моя собственост. Там са били ливади. Преди време отидох да си проверя имота и попаднах на грозни иманярски изкопи- видях натрошени керамика, хромели, кости... Събрах част от материала, който беше на повърхността. Прибрахме намереното във видинския музей, публикувахме обекта в археологическата карта на България и потърсихме хора, с които да започнем съвместни разкопки. Предпочетох археолога Георги Ганецовски, защото е от нашия регион и е работил подобен обект."

И така, обектът вече със сигурност е датиран като ранен неолит. Дори бегъл оглед на мястото веднага обяснява защо Георги Ганецовски определи проучванията като спасителни:

"Виждате щетите от масираната иманярска инвазия. Иманярите обикновено търсят метал. Вероятно такива са били намеренията им и тук. Дълбали са с плугове, на места дори с булдозер... и е отнета голяма част от културния пласт!... Това бяха и основните ни аргументи колкото може по-скоро да започнем проучвания, за да спасим каквото можем..."

За да може обаче всичко това да се случи, заслуга има още един човек, кръвно свързан с нашия ветровит Северозапад, подчертава Георги Ганецовски:

"Археологическите дейности край село Майор Узуново са финансирани от сдружение "Бъдеще в миналото", с ръководител Иван Лишков, който също е с видински корен. Той ми помагаше и в проучванията при Борован и Оходен. Като човек от този район, той помогна и сега. Дори бе настоятелен да не отлагаме проучванията за следващата година, а да започнем веднага."

На обекта в землището на видинското село Майор Узуново Георги Ганецовски ни показва границите на трите сондажа. Вие, слушателите на Радио ВИДИН, сте първите посетители, пред които археолозите представят първите си находки:

"Имаме находки от камък и кремък, както и керамика- дискове с двустранно пробита дупка, вероятно тежести за рибарска мрежа; малко съдче, което ни води към технологията на най-ранното керамично производство и изпичане в открита пещ (т.н. безкислородно изпичане); открихме два комплекта керамични сервизи с по 6-7 съда, всъщност това е цялата палитра на кухненски и трапезни съдове през неолита.

Те са със счупвания, но такива, че много лесно в лабораторията на видинския музей в момента се работи по възстановяването им. Има много находки от обработена кост. Намерихме и харпун от кост с впечатляващи размери, вероятно използван за улов на доста едра риба. Категоричен факт е, че полагаме основите на проучванията на първата земеделска цивилизация в района- имаме вече два обекта- край Оходен, във Врачанско и край Майор Узуново, във Видинско. Имаме силни аргументи и трудно оборими доказателства относно най-ранното заселване на региона от края на 7 и началото на 6 хилядолетие преди Христа."

"Много хубави находки имаме. Моето мнение е, че обектът е страхотен. Работа на него има поне за следващите 20 години. Емоцията е много голяма! Това е любимият ми период- неолита. Имаме намерение да покажем находките на хората от село Майор Узуново, с изложба в рамките празника по повод 80 години от неговото преименуване. Част от находките вероятно ще отидат в София. Надявам се да можем скоро да обособим във видинския музей пространство, на което да разположим тези находки. Имаме материал като за три музея"- допълва картината Николай Казашки.

Поговорихме си днес в "Калейдоскоп" с двамата археолози- Георги Ганецовски от историческия музей на Враца и видинския му колега Николай Казашки за очакванията, първите находки и оценки на обекта край видинското село майор Узуново- селище от ранния неолит. А чутото ни дава основателни надежди, че вече сме значително по-близо до осъществяването на мечтата за Туристическа дестинация Северозапад.

По публикацията работи: Ваня Минева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Музикална зона" в деня на незрящите: Тъмни очила и песен

“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..

публикувано на 13.11.23 в 09:00

Грети Къшева: Бих посъветвала всички момичета да се усмихват!

Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..

публикувано на 06.10.23 в 15:00

Видинчани благодариха на шампионката Йоана Георгиева с крупно дарение

Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева.  2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..

публикувано на 28.09.23 в 11:37

В „Музикална зона" слушаме Джордж Бейкър Селекшън

    Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата  на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век.   "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection"  ще ни донесат  много настроение в септемврийския предиобед...

публикувано на 11.09.23 в 09:00

В Международния ден на театъра слушаме Тодор Колев в "Музикална зона"

Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..

публикувано на 27.03.23 в 09:00

"Музикална зона": Песни с красиви женски имена

В женския месец  слушаме песни с красиви имена на жени. Такива са песните и в днешната „Музикална зона“- песни на различни езици, посветени на различни женски имена. Марина, Наталия, Ирена, Анжела, Моника- имаме ги всичките в нашия екип, остава и да разберем какви са техните носителки. Знаейки името на човек, можем да разберем неговия характер, скрити..

публикувано на 20.03.23 в 09:40

„Музикална зона“: Сръбски песни с женски имена

   Продължаваме тенденцията до края на капризния женски месец всеки понеделник в „Музикална зона“ да слушаме песни с имена на жени. Днес сме на вълна „сръбска песен с име на жена“. Bcяĸa жeнa имa нeпoвтopим xapaĸтep, изгapящa ycмивĸa и yниĸaлeн нaчин нa oбичaнe. Heзaвиcимo как ce ĸaзвa, вaжнo дa е дapявaна c дoбpo oтнoшeниe, зaщoтo тaм, ĸъдeтo жeнитe ca..

публикувано на 13.03.23 в 09:50